Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέα εγκύκλιος του ΥΠΑΠΕΝ για τα ΠΕΑ και τις μισθωσεις


ΕΥΗ ΤΑΥΛΑΚΗ

Recommended Posts

Έκδοση νέας εγκυκλίου με διευκρινήσεις που αφορούν την αναγραφή του ΑΠ του ΠΕΑ στα μισθωτήρια.

 

Προθεσμία 4 μηνών από σήμερα για έκδοση ΠΕΑ και καταχώρηση του ΑΠ στο μισθωτήριο και για τα παλιά μισθωτήρια, που ενώ είχαν υποχρέωση, οι ιδιοκτήτες δεν είχαν προβεί στην έκδοση ΠΕΑ (αυτό που εμφανιζόταν ως προαιρετικό στην εγκύκλιο του 2014).

 

Επίσης υπενθυμίζει το πρόστιμο του κατα νόμο υπόχρεου από 1.000 εως 10.000 ευρώ.

 

Πηγή: https://www.buildingcert.gr/

 

Click here to view the είδηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λες να πλακώσει όλος ο καλός κόσμος για ΠΕΑ?

Να φρεσκάρω τις γνώσεις μου, επειγόντως!

 

Κρίμα που δεν μπορώ να ανοίξω και τραπεζικό λογαριασμό λόγω capital controls και δεν ξέρω πού να τα αποταμιεύσω!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι όσοι δεν είχαν υποβάλει ηλεκτρονικά μισθωτήριο χωρίς ΠΕΑ τα τελευταία 2 χρόνια να σπεύσουν να βγάλουν ΠΕΑ. Δεν είμαι όμως πολύ σίγουρος ότι θα εφαρμοστεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Με μια προσεκτικη ματια παντως, δεν αφορα αυτα που εξαιρουσε η εγκυκλιος Θεοχαρη απο την υποβολη ΠΕΑ απο 7-1-2014 κι επειτα αλλα μονον αυτα που ανεβηκαν μετα 9-11-2015 χωρις ΠΕΑ

 

Διορθωστε με αν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Προθεσμία 4 μηνών από σήμερα για έκδοση ΠΕΑ και καταχώρηση του ΑΠ στο μισθωτήριο και για τα παλιά μισθωτήρια, που ενώ είχαν υποχρέωση, οι ιδιοκτήτες δεν είχαν προβεί στην έκδοση ΠΕΑ (αυτό που εμφανιζόταν ως προαιρετικό στην εγκύκλιο του 2014)

Aπό που προκυπτει η υποχρεωση αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.