Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμβουλες Για Αρχικα Βηματα Ανακαίνισης Και Ενδοδαπεδια Με Α/Θ


giabritsos

Recommended Posts

Θελουμε να μετακομισουμε στο πατρικο μου που ειναι διαμερισμα 135τμ οροφοδιαμερισμα κλεισμενο απο πανω κατω και πλαγια.πισω τα υπνοδωματια βορινα μπροστα σαλονι κουζινα νοτια ,διαμπερες.δεν υπαρχουν λεφτα στην ακρη οποτε σκεφτηκαμε αν μπουμε να ζητησουμε δανειο για να φτιαξουμε εστω πατωματα υδραυλικα και θερμανση γιατι αν μπουμε μια φορα δυσκολα να ξαναβγουμε για ανακαινιση πατωματος.θα ηθελα να με συμβουλεψετε πως να ξεκινησω.να πιασω εναν μηχανικο πρωτα για μελετη;να παω πρωτα τραπεζα να δω τι ποσο μπορω να παρω;χρειαζεται μηχανικος η δεν χρειαζεται αν εχω αποφασισει τι θα βαλω;ειμαι απο δραμα και ειμαστε σχεδον αποφασισμενοι για ενδοδαπεδια με αντλια θερμοτητας.το σπιτι δεν εχει μονωση μπρος πισω αλλα ειναι το επομενο που θα κανουμε.κουφωματα αλλαχτηκαν περυσι με καινουρια .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1η βόλτα σε υποκατάστημα τράπεζα να τσεκάρεις ενδεικτικά αν δίνουν δάνειο, αν σου δίνουν δάνειο, και έως ποιο ποσό θα σου έδιναν με βάση την πιστοληπτική σου ικανότητα (δηλαδή φορολογική δήλωση τι έχεις)

2η βόλτα σε Μηχανικό να μιλήσεις μαζί του και να έχεις κατ αρχήν και σχέδια του σπιτιού σου μαζί σου. Να τσεκάρει τι έχεις τι επιθυμείς να έχεις και να τον ενημερώσεις το οικονομικό όριο που έχεις (δάνειο + δικά σου).

Καλή επιτυχία

 

Υ.Γ.

Μη ξεχνάς ότι τρώγοντας έρχεται η όρεξη πολλές φορές… δηλαδή ξεκινάς για ενδοδαπεδια και λες μιας και αυτό να κάνω και την κουζίνα το σαλόνι κλπ κλπ…

Φτιάξε καλό πλάνο με τον μηχανικό ή το τεχνικό γραφείο στη Δράμα που θα το αναθέσεις.

 

Το θέμα σου μεταφέρθηκε στη ενότητα για ιδιώτες

Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλο μου εχω τα εξης.αντλια θερμοτητας χαμηλης θερμοκρασιας,ενδοδαπεδια,ηλιακος νεου τυπου με τις ραβδους ο οποιος θα ζεσταινει νερο για το σπιτι αλλα και ενα τεραστιο δοχειο "θερμος" το οποιο θα κανει κυκλωμα με την ενδοδαπεδια οποτε ουσιαστικα το ρευμα θα υποβοηθα τον ηλιακο και αντιστροφα αναλογα την ηλιοφανεια.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by giabritsos
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum giabritsos, , η διαδικασία είναι όπως σου ανέλυσε ο Didonis πιο πάνω, όσο για το σύστημα που έχεις επιλέξει είναι πράγματι πολύ καλό και οικονομικό στη λειτουργία.

Για να εγκατασταθεί και να λειτουργήσει σωστά όμως, θέλει πολύ καλή μελέτη και βέβαια αξιόπιστα υλικά. Για το λόγο αυτό είναι μονόδρομος η επίσκεψη σου σε έναν μηχανολόγο ή ηλεκτρολόγο μηχανικό. Πρόσεξε το αυτό γιατί η εγκατάσταση τέτοιου συστήματος από συνεργεία χωρίς μελέτη και επίβλεψη από μηχανικό δεν θα έχουν σίγουρο αποτέλεσμα (ο ηλεκτρολόγος θα ρωτάει τον ψυκτικό τι καλώδια θα βάλει και που, ο ηλεκτρολόγος θα ρωτάει τον υδραυλικό που να βάλει τους θερμοστάτες και τα αισθητήρια, ο υδραυλικός θα ρωτάει τον ψυκτικό που θα τοποθετηθεί το κάθε μηχάνημα κ.τ.λ.). Έχω πάει σε τόσες εγκαταστάσεις που δεν λειτουργούν σωστά και το άσκημο είναι ότι χρειάζονται συνήθως πάλι όλες οι παραπάνω ειδικότητες για να λειτουργήσει όπως πρέπει. Χρόνος, χρήμα και δυσφήμηση για το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα....

Να πω και εγώ την γνώμη μου σαν εγκαταστάτης....

Οπως έχω πει πάρα πολλές φορές στην Ελλάδα έχει παρεξηγηθεί ο ρόλος του μηχανικού ιδίως του μηχανολόγου ακόμα και απο τους ίδιους τους μηχανολόγους.

Καταρχάς όπως είπε και ο φίλος παραπάνω μηχανολόγος Γιάννης σαφώς και χρειάζεσαι μηχανολόγο....

Αλλά ποιόν μηχανολόγο;

Μηχανολόγο που ασχολείται και έχει γνώσεις μελέτης, επίβλεψης και συντονισμού οικιακών ενεργειακών έργων.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Για να τον βρεις η εμπειρία μου λέει ότι δεεεεν είναι εύκολο....

Θα πρέπει να πάρεις συστάσεις να δεις έργα και αφού τον εμπιστευτείς να μην διστάσεις να τον πληρώσεις για τις παραπάνω υπηρεσίες.

Εκεί κάπου μπερδεύονται το πράγμα στην πιάτσα με τους εμπορομηχανολόγος τους εταιρομηχανολόγος που αρκετοί (δεν λέω όλοι) στο όνομα του μαρκετιγκ και της πώλησης πουλάνε λαγούς με πετραχίλια.....

Μιλάς παραπάνω για ηλικακή υποβοήθηση στην θέρμανση στην Δράμα ενώ αναφέρεις ότι τα χρήματα είναι περιορισμένα και πιθανόν με δάνειο....

Η δικιά μου γνώμη  είναι οτι όταν ακούς να σου τάζουν ηλιακή υποβοήθηση στην θέρμανση να λακίσεις.....

Αν σου περίσσευαν τα χρήματα και είχες τόσο μεγάλη οικολογική συνείδηση το συζητάγαμε......

Αλλιώς μακριά και αλάργα που λεγαν στο χωρίο μου............

Όπως και σπίτι χωρίς μόνωση με ενδοδαπέδια και αντλία θερμότητας στην Δράμα είναι ένας τρύπιος κουβάς.....

Edited by aithilenio
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα....

Να πω και εγώ την γνώμη μου σαν εγκαταστάτης....

Οπως έχω πει πάρα πολλές φορές στην Ελλάδα έχει παρεξηγηθεί ο ρόλος του μηχανικού ιδίως του μηχανολόγου ακόμα και απο τους ίδιους τους μηχανολόγους.

Καταρχάς όπως είπε και ο φίλος παραπάνω μηχανολόγος Γιάννης σαφώς και χρειάζεσαι μηχανολόγο....

Αλλά ποιόν μηχανολόγο;

Μηχανολόγο που ασχολείται και έχει γνώσεις μελέτης, επίβλεψης και συντονισμού οικιακών ενεργειακών έργων.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Για να τον βρεις η εμπειρία μου λέει ότι δεεεεν είναι εύκολο....

Θα πρέπει να πάρεις συστάσεις να δεις έργα και αφού τον εμπιστευτείς να μην διστάσεις να τον πληρώσεις για τις παραπάνω υπηρεσίες.

Εκεί κάπου μπερδεύονται το πράγμα στην πιάτσα με τους εμπορομηχανολόγος τους εταιρομηχανολόγος που αρκετοί (δεν λέω όλοι) στο όνομα του μαρκετιγκ και της πώλησης πουλάνε λαγούς με πετραχίλια.....

Μιλάς παραπάνω για ηλικακή υποβοήθηση στην θέρμανση στην Δράμα ενώ αναφέρεις ότι τα χρήματα είναι περιορισμένα και πιθανόν με δάνειο....

Η δικιά μου γνώμη  είναι οτι όταν ακούς να σου τάζουν ηλιακή υποβοήθηση στην θέρμανση να λακίσεις.....

Αν σου περίσσευαν τα χρήματα και είχες τόσο μεγάλη οικολογική συνείδηση το συζητάγαμε......

Αλλιώς μακριά και αλάργα που λεγαν στο χωρίο μου............

Όπως και σπίτι χωρίς μόνωση με ενδοδαπέδια και αντλία θερμότητας στην Δράμα είναι ένας τρύπιος κουβάς.....

Τα εἰπες όλα ...τἰποτε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια..η μονωση θα γινει αλλωστε ειναι λιγη η επιφανεια μιας και το σπιτι ειναι κλεισμενο απο παντου εκτος απο βορα και νοτο .σημερα διαβασα απριλιο ξεκιναει το εξοικονομω παλι οποτε περιμενω .για πατητη τσιμεντοκονια τι λετε;ειναι φιλικη στην ενδοδαπεδια;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.