Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρύθμιση ΤΣΜΕΔΕ


romeos

Recommended Posts

Αν είσαι στις 12 δόσεις με πάγια εντολή. Αν χάσεις την μία, (διαβάζω στις οδηγίες της ρύθμισης ότι) την πληρώνεις με προσαύξηση 15% τον επόμενο μήνα. 

Αν εντωμεταξύ θέλεις ασφαλιστική ενημερότητα τι κάνεις ;;; μπορείς με κάποιο τρόπο να την πληρώσεις στο ΤΣΜΕΔΕ (εκτός παγίας) και να λάβεις ενημερότητα ;;; 

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στις 12 δόσεις με πάγια εντολή. Αν χάσεις την μία, (διαβάζω στις οδηγίες της ρύθμισης ότι) την πληρώνεις με προσαύξηση 15% τον επόμενο μήνα. 

Αν εντωμεταξύ θέλεις ασφαλιστική ενημερότητα τι κάνεις ;;; μπορείς με κάποιο τρόπο να την πληρώσεις στο ΤΣΜΕΔΕ (εκτός παγίας) και να λάβεις ενημερότητα ;;; 

Μάλλον περιμένεις τον επόμενο μήνα.Γενικότερα ενώ τρέχει η ρύθμιση παίρνεις βεβαίωση οφειλής που χρησιμοποιείται ως ασφ.ενημερότητα με μηνιαία διάρκεια. Αν για κάποιο λόγο χάσεις την ρύθμιση μπορείς να πάρεις ενημερότητα εξοφλώντας εφάπαξ το υπόλοιπο που άφησες από τη ρύθμιση που έχασες, μαζί με τους τόκους που του αντιστοιχούν και φυσικά πρέπει να εξοφλήσεις και όποιο ειδοποιητήριο δεν ήταν στη ρύθμιση και εντωμεταξύ έχει λήξει.

Edited by epameinondas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η περίφημη υπ'αριθμ. 711 απόφαση που αφορά την κατά περίπτωση, έκδοση βεβαίωσης ενημερότητας με οφειλές (δυνατότητα ανάληψης έργων ή μελετών, για τα οποία απαιτείται ασφαλιστική ενημερότητα).

 

Στα κεντρικά της Αθήνας την δίνουν μόνο για Δημόσια Εργα από ότι ξέρω. Από ότι έχει πει συνάδελφος (σε άλλο θέμα εδώ μέσα) στο ΤΣΜΕΔΕ Πάτρας την δίνουν και για ιδιωτικά έργα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

 

Έχω κάνει ρύθμιση των οφειλών του ΤΣΜΕΔΕ των 100 δόσεων. Πληρώνω με πάγια εντολή μέσω της attika bank. Παρατήρησα χθες, ότι Οκτώβριο και Νοέμβριο δεν έγινε η προγραμματισμένη πληρωμή. Δεν τράβηξαν λεφτά για τη δόση. Γνωρίζει κάποιος τί μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχω κάνει ρύθμιση των οφειλών του ΤΣΜΕΔΕ των 100 δόσεων. Πληρώνω με πάγια εντολή μέσω της attika bank. Παρατήρησα χθες, ότι Οκτώβριο και Νοέμβριο δεν έγινε η προγραμματισμένη πληρωμή. Δεν τράβηξαν λεφτά για τη δόση. Γνωρίζει κάποιος τί μπορεί να συμβαίνει;

 

Μήπως έχεις πιστωτική κάρτα συνδεδεμένη με τον συγκεκριμένο τραπεζικό λογαριασμό; Μου έχει συμβεί να τραβήξει η τράπεζα για την πιστωτική κάρτα ένα ποσό (αναγράφεται στο μηνιαίο λογαριασμό της πιστωτικής κάρτας) και το υπολειπόμενο ποσό στο λογαριασμό να μην επαρκεί για την εξόφληση της δόσης.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Είναι πληρωμένα εγκαίρως τα ασφάλιστρα του Α' 2016.

 

Δεν έχω πιστωτική συνδεδεμένη. Καταθετικός λογαριασμός είναι και έχει επαρκές υπόλοιπο για την πληρωμή δόσης.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες επιστροφή απο εφορία και σου κράτησαν απο ΗΔΙΚΑ το 1/7 του ποσού της ρύθμισης και με αυτά τα χρήματα αυτόματα εξοφληθησαν οι τρέχουσες δόσεις; Ρωτά και το τοπικό γραφείο του ΤΣΜΕΔΕ για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μήπως είχες επιστροφή απο εφορία και σου κράτησαν απο ΗΔΙΚΑ το 1/7 του ποσού της ρύθμισης

 

σε εμένα έγινε η περίπτωση που αναφέρει ο συνάδελφος

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες επιστροφή απο εφορία και σου κράτησαν απο ΗΔΙΚΑ το 1/7 του ποσού της ρύθμισης και με αυτά τα χρήματα αυτόματα εξοφληθησαν οι τρέχουσες δόσεις; Ρωτά και το τοπικό γραφείο του ΤΣΜΕΔΕ για σιγουριά.

Και εμένα μου κράτησαν 1660€ από επιστροφή και από την συγκατάθεση μου στην εφορία για αποστολή του ποσού στο ΤΣΜΕΔΕ μεχρι σήμερα, στο κεντρικό ΤΣΜΕΔΕ αγνοούσαν την ύπαρξη του. Μου έλεγαν θα φανεί αν είναι μετά από 2-3 μήνες.. Δηλαδή στον αέρα

 

Εδιτ

Μόλις έμαθα από ΤΣΜΕΔΕ ότι πληρώθηκαν δόσεις μεχρι 10/17... Έδωσα και ένα IBAN για επιστροφή 80€

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.