Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

1 αγροτεμάχιο, 4 άδειες για 2 διαφορετικά κτίρια με φουλ ΥΔ


iakhos

Recommended Posts

Επομένως ισχύει αυτό που σου είπα.

 

Διάβασε το Παράρτημα του 4178

 

Θεωρείς χωρίς άδεια αφού το αγροτεμάχιό σου είναι μικρότερο από αυτό της άδειας λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης

 

αλλά το κτίριο που αφορούσε αυτή η άδεια θεωρείται νομίμως υφιστάμενο αφού "Θεωρείται ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια αποκλειστικά για τις αυθαίρετες κατασκευές που εκτελέστηκαν καθ' υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης, του ύψους και της θέσης των προβλεπόμενων να κατασκευαστούν στην οικοδομική άδεια"

 

Όλα τα υπόλοιπα λοιπόν είναι αυθαίρετα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπαρχει  αυτη η συζητηση, με πολλες και ευστοχες παρατηρησεις

http://www.michanikos.gr/topic/37746-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%91-%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%9D41782013/

 

 

αντιγραφω το #45 του παυλου

 

Δημοσίευση 17 Ιανουάριος 2014 - 10:31

ας το πιάσουμε το θέμα με παραδείγματα.

Έστω άδεια σε εκτός σχεδίου γήπεδο 4.000 τ.μ με προβλεπόμενη δόμηση 200 τ.μ. Γίνεται κατάτμηση και σήμερα κάνοντας αυτοψία έχουμε 2 γήπεδα των 2.000 τ.μ. Στο ένα εξ αυτών υπάρχει η αρχική  οικοδομή των 200 τ.μ.

περιπτώσεις αυθαιρεσιών στο κτίριο.

α) ξεμπαζωμένο υπόγειο που έγινε κατοικία.

β) προσθήκη αποθήκης κατ επέκταση 60 τ.μ

γ) κιόσκι στον περιβάλλων χώρο του γηπέδου

δ) αποθήκη <15 τ.μ στον περιβάλλων χώρο.

Σε τέτοιες αυθαιρεσίες φαντάζομαι εννοεί ότι θα βάλουμε χωρίς οικοδομική άδεια.

Σε ποιες λοιπόν περιπτώσεις εννοεί ότι παρά το γεγονός ότι έγινε κατάτμηση εμείς θα βάζουμε ότι υπάρχει οικοδομική άδεια?

Μήπως εννοεί μόνο σε λοιπές παραβάσεις ή παραβάσεις κατηγορίας 3 ή παραβάσεις κατηγορίας 1 όπου εκεί το πρόστιμο δεν λαμβάνει συντελεστή εξαρτώμενο από το τετραγωνίδιο της άδειας

 

 

και προσθετω το δικο μου ερωτημα

 

εστω γηπεδο 4000 τμ. εχτισε 200 τμ. χωρις καμμια αυθαιρεσια.

Στη συνεχεια κατετμησαν το γηπεδο σε ενα εμβαδου 2000 τμ. όπου βρισκεται το κτιριο και σε δευτερο εμβαδου 2000 τμ.  αδομητο.

Γινεται πραξη συστασης/μεταβιβασης στο "τμημα" με το κτισμα.

 

Τι δηλωση του 651, περι του "αρτιο  και  οικοδομησιμο"  θα υπογραψει ο μηχανικος

 

ή θα γραψει ,  "νομιμη αδεια σε κατατμημενο εκ των υστερων γηπεδο, που ειναι μη αρτιο και μη οικοδομησιμο"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει ότι για να είναι νόμιμη μια κατάτμηση (για εκτός σχεδίου αγροτεμάχια εννοείται) πρέπει και τα δύο νεα τμήματα να παραμένουν άρτια και οικοδομήσιμα?

Edited by iakhos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει ότι για να είναι νόμιμη μια κατάτμηση (για εκτός σχεδίου αγροτεμάχια εννοείται) πρέπει και τα δύο νεα τμήματα να παραμένουν άρτια και οικοδομήσιμα?

 

και βεβαια ισχυει

αλλά,

εξυπακουεται οτι,

 

θα πρεπει η αδεια να μην εχει "εξαντληθει" στα τμ. του αρχικου.

 

 Και να το παμε ακομα πιο περα

εστω σε γηπεδο 8 στρ. βγηκε αδεια για 280 τμ

στη συνεχεια εκοψαν ενα τμημα αρτιο και οικοδομησιμο 4 στρ. και απεμειναν 4 στρ.  που   απο μονα τους θα εχτιζαν 200 τμ....

 

Ποια ειναι η τυχη αυτης της αδειας?...

 

[προφανως ειναι  διαφορετικο  αν ειχε ληφθει αδεια για 200 τμ. και στη συνεχεια, μετα την κατατμηση  ειχε ενημερωθει το τοπογραφικο της αδειας]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας το συλλογισμό και την επιχειρηματολογία της danaikaterina, εφόσον το τμήμα που προέκυψε (δηλ το σημερινό αγροτεμαχιο) δε δικαιολογεί το σύνολο της υφιστάμενης δόμησης, βάζεις "Χωρίς ΟΑ", θεωρείς τα 280τ.μ. νομίμως υλοποιημένα (αφού την εποχή που υλοποιήθηκαν, αυτό έγινε με νόμιμη έκδοση ΟΑ) και ρυθμίζεις ό,τι άλλο πιθανόν υπάρχει...δηλαδή ναι μεν "Χωρις ΟΑ", αλλά στα ΦΚ αναγράφεις μόνο τα όποια έξτρα τετραγωνικά, πέρα από τα 280τ.μ. που θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα...πρακτικό, απ' την άποψη ότι εφόσον έχεις επιλέξει "Χωρίς ΟΑ" απαλλάσσεσαι από τη συνταξη διαγράμματος κάλυψης....λάθος, δεν απαλλάσσεσαι απο ΔΚ, απαλλάσσεσαι όμως από υπολογισμό ΥΔ/ΥΚ...εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα, αν είμαι λάθος χέστα κι άστα, έχω μπερδευτεί...! :smile:  

Edited by iakhos
Link to comment
Share on other sites

να διαβασεις και την συζητηση που ανεβασα στο #22

 

να   ευχαριστηθεις..."μπερδεμα"

 

κατα τα λοιπα  αφου εσυ ξεκινησες το θεμα,

μετα τα οσα ειπαμε μπορεις να επανελθεις αναλυτικα

 

ειχε ο    α γηπεδο....εχτισε .. ειχε η  β  γηπεδο ......εχτισε  ...τμ. μετα  τουτο μετα το αλλο

 

Εκει με το ιδιοκτησιακο,  εχουμε "μπερδευτει"  και εμεις... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε και ο iakhos.

 

Δηλαδή επιλέγω χωρίς άδεια λόγω του ότι έχω διαφορετικό οικόπεδο (ανεξάρτητα αν πλέον ξεπερνάω η όχι τα επιτρεπόμενα για το νέο μου οικόπεδο)

 

Το κτίριο όμως που χτίστηκε με οικοδομική άδεια ορθά για την εποχή που χτίστηκε προφανώς και δεν θα το θεωρήσω αυθαίρετο.

 

Υπολογίζω υπέρβαση δόμησης κάλυψης κλπ για ότι άλλο έχω κάνει καθ' υπέρβαση της άδειας.

 

Τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβαίνω από τη διατύπωση του Παραρτήματος και αυτό μου φαίνεται και λογικό.

 

Είναι ξεκάθαρο νομίζω με βάση και τη λογική αλλά και το νόμο ότι δεν αίρεται η νομιμότητα ενός νομίμως κατασκευασμένου με οικοδομική άδεια κτιρίου λόγω μεταγενέστερων τροποποιήσεων π.χ. απαλλοτρίωση, κατάτμηση, τροποποίηση όρων δόμησης κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι ξεκάθαρο νομίζω με βάση και τη λογική αλλά και το νόμο ότι δεν αίρεται η νομιμότητα ενός νομίμως κατασκευασμένου με οικοδομική άδεια κτιρίου λόγω μεταγενέστερων τροποποιήσεων π.χ. απαλλοτρίωση, κατάτμηση, τροποποίηση όρων δόμησης κλπ. 

 

 

σωστά  η νομιμότητα ΔΕΝ Αίρεται όπως γράφεις  λόγω μεταγενέστερων τροποποιήσεων

απαλλοτρίωση , τροποποίηση όρων δόμησης  κτλ  δεν έχει ευθύνη ο ιδιοκτήτης  είναι πράξεις δημοσιου ενδιαφέροντος

αλλά στην περίπτωση της κατάτμησης που ΔΕΝ τηρήθηκαν οι όροι της κατάτμησης   προσωπικά πιστευω ΑΝΕΤΑ  αίρετα η νομιμότητα

ο ιδιοκτήτης παρουσιασε με δόλο ψευδή στοιχεία  εν γνώση του

Link to comment
Share on other sites

akius,

σωστα

 

αλλο η "απαλλοτρίωση, κατάτμηση, τροποποίηση όρων δόμησης κλπ."

 

[εκ λογων μη αφορωντων τον ιδιοκτητη..]

 

και αλλο η ηθελημενη κατατμηση ενος γηπεδου   εκ των υστερων, απο τον ιδιοκτητη του, που εχει

- ήδη λαβει αδεια δομησης

-και εχει ηδη εξαντλησει τον σδ.

 

υγ

θετω το ερωτημα στο  πραγματικο θεμα

Γηπεδο εμβαδου 4 στρ. εχτισε 200 τμ

στη συνεχεια ο ιδιοκτητης εξ ιδιας πρωτοβουλιας εκοψε 2 στρ. και τα μεταβιβασε σε τριτον

 

τι δηλωση του 651 θα υπογραψει ο μηχανικος?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Α ναι μισό λεπτό, προφανώς εδώ συμφωνώ.

Μάλλον δεν κατάλαβα καλά. Εγώ από την περιγραφή του συναδέλφου κατάλαβα ότι μιλούσαμε για νόμιμη κατάτμηση.

Αν μιλάμε για παράνομη κατάτμηση προφανώς αυτή είναι άκυρη και δεν ισχύει και άρα ξαναγυρνάμε στη συνολική θεώρηση του αρχικού αγροτεμαχίου. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.