Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το Νέο Ε.Σ.Π.Α. 2014-2020 και η φορολόγηση του


Engineer

Recommended Posts

Ας μας πει ο Σωτηρης, διοτι θεωρω οτι το αρθρο ειναι εντελως ανακριβες..

 

Ή τουλαχιστον δεν ισχυε κατι τετοιο μεχρι και το 2015.

 

Mια γρήγορη απάντηση γιατί είμαι βιαστικός :

 

1) Αν επιδοτηθεί πάγιος εξοπλισμός τότε η επιχορήγηση θα μειώσει την αξία κτήσεως του παγίου και αυτό θα έχει ώς επακόλουθο τον υπολογισμό μειωμένων αποσβέσεων και συνεπώς εμμέσως μια αύξηση στο κέρδος (ή μείωση στη ζημία ).

 

2) Αν επιδοτηθούν πάλι δαπάνες τρέχουσες (κόστος λειτουργικό δηλαδή ) πάλι η επιχορήγηση θα μειώσει τις δαπάνες αυτές επομένως στο τέλος θα έχουμε ισόποσα αυξημένο αποτέλεσμα . Αδιάφορο είναι πως θα λογιστικοποιηθεί αυτό , αν δηλαδή καταχωρηθεί η επιχορήγηση σε αύξηση των εσόδων ή αν θα καταχωρηθεί ως μειωτικό στοιχείο της δαπάνης .

 

Συμπέρασμα :  η επιχορήγηση αυτή θα φορολογηθεί γιατί θα αυξήσει (είτε άμεσα , είτε έμεσα ) τα δηλούμενα οικονομικά αποτελέσματα . Επομένως όσοι σκέφτονται να κάνουν χρήση αυτων των προγραμμάτων επιχορήγησης καλό θα είναι να λάβουν υπόψιν τους και τον σχετικό φόρο εισοδήματος και την προκαταβολή επί αυτού , αλλά και την επίδραση που θα έχει επί των ασφαλιστικών εισφορών που θα κληθούν να καταβάλουν με βαση τις κυοφορούμενες αλλαγές στο ασφαλιστικό.

 

Ενα επιπλέον ζήτημα είναι το ΕΣΠΑ σε σχέση με τα λεγόμενα "μπλοκάκια" , όπως τέθηκε παραπάνω. Εχω την εντύπωση πως αυτοί (οι "μπλοκάκηδες" δηλαδή ), είναι εκτός ΕΣΠΑ , επειδή έχουν επαγγελματική έδρα την κατοικία τους .

Link to comment
Share on other sites

1. Συμφωνουμε

 

2. Συμφωνουμε.

 

Αυτα ομως που αναφερεις ειναι "φορολογηση με εμμεσο τροπο". Γι το 1. θα ισχυε ακομα και αν η επενδυση γινοταν σε ιδια κεφαλαια ή με δανεισμο.

 

Ερωτημα ξεκαθαρο:

 

Το ποσο της επιδοτηση λογιζετα ως εσοδο???? Λογιστικα και στα βιβλια και στο Ε1 και στο Ε3....

Link to comment
Share on other sites

1. Συμφωνουμε

 

2. Συμφωνουμε.

 

Αυτα ομως που αναφερεις ειναι "φορολογηση με εμμεσο τροπο". Γι το 1. θα ισχυε ακομα και αν η επενδυση γινοταν σε ιδια κεφαλαια ή με δανεισμο.

 

Ερωτημα ξεκαθαρο:

 

Το ποσο της επιδοτηση λογιζετα ως εσοδο???? Λογιστικα και στα βιβλια και στο Ε1 και στο Ε3..

 

Εσοδο δεν είναι ή μήπως είναι ?  Εχουμε επιχορήγηση  επιχορήγηση δαπανών , έστω ότι οι δαπάνες γίνονται το έτος 2015 , αλλά η επιχορήγηση λαμβάνεται ( την εισπράττουμε ) μέσα στο 2016. Στο 2015 στο Ε3 θα έχουμε όλες τις δαπάνες των βιβλίων οι οποίες αφαιρούμενες από τα ακαθάριστα έσοδα θα μας δώσουν το φορολογητέο αποτέλεσμα .

Πάμε τώρα να δούμε δύο πιθανά  ενδεχόμενα στο 2016 :

α) Δαπάνες του 2016 40.000,00 ευρώ και επιχορήγηση 20.000,00 ευρώ , οπότε πρακτικά θα έχουμε να αφαιρέσουμε από τις πωλήσεις το ποσό των 20.000,00 (40-20=20) κατά τον προσδιορισμό των φορολογητέων αποτελεσμάτων.

β) Δαπάνες του 2016 , ποσό 10.000,00 ευρώ και επιχορήγηση 20.000,00 ευρώ, άρα έχουμε 10.000,00- 20.000,00=-10.000,00 ευρώ , ποσό που πρέπει να προσθέσουμε στα έσοδα των πωλήσεων  , όταν πάμε να υπολογίσουμε τα φορολογητέα κέρδη και τον φόρο εισοδήματος.

 

Υπάρχει και η πιθανότητα στο 2016 να μην έχουμε καθόλου δαπάνες στα βιβλία , με αποτέλεσμα η επιχορήγηση να προστεθεί στο σύνολό της στα ακαθάριστα έσοδα και να φορολογηθεί αυτούσια.

 

Ελίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια εμενα με μπερδεψες.

 

Εστω το 2015 εσοδα 30.000Ε, εξοδα (με αποσβεσεις παγιων κτλ) 30.000Ε. Επιδοτηση ΕΣΠΑ 20.000Ε.

Εσοδα- εξοδα = 0

Θα εχω φορολογητεο 20.000Ε λογω επιδοτησης?

Αυτο ρωταω.

Αν η επιδοτηση θεωρειται εσοδο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια εμενα με μπερδεψες.

 

Εστω το 2015 εσοδα 30.000Ε, εξοδα (με αποσβεσεις παγιων κτλ) 30.000Ε. Επιδοτηση ΕΣΠΑ 20.000Ε.

Εσοδα- εξοδα = 0

Θα εχω φορολογητεο 20.000Ε λογω επιδοτησης?  ΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ ΠΡΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ 20.000,00 ΕΥΡΩ

Αυτο ρωταω.

Αν η επιδοτηση θεωρειται εσοδο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις Σωτηρη να παραθεσεις τη διαταξη, βασει της οποας, η οποια επιδοτηση λογιζεται ως εσοδο?

 

ΥΓ. Σου λεω παντως με σιγουρια οτι ο λογιστης μου (οχι οτι το εκανε σωστα) τα 2 τελευταια χρονια δεν εχω βαλλει στα εσοδα, τα ποσο της επιδοτησης που εχω λαβει. Τα εχει βαλλει στα βιβλια των εσοδων, αλλα δεν τα εχει υπολογισει ως εσοδο. Βγαζω τωρα το Ε1, να στο στειλω να το δεις.

 

ΥΓ2. Δεν υπαρχει λογος να σου στειλω το Ε1. Το ποσο της επιδοτησης δεν αναφερεται πουθενα, ουτε στον Πινακα 6.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις Σωτηρη να παραθεσεις τη διαταξη, βασει της οποας, η οποια φορολογηση λογιζεται ως εσοδο?

 

ΥΓ. Σου λεω παντως με σιγουρια οτι ο λογιστης μου (οχι οτι το εκανα σωστα) τα 2 τελευταια χρονια δεν εχω βαλλει στα εσοδα, τα ποσο της επιδοτησης μου εχω λαβει. Τα εχει βαλλει στα βιβλια των εσοδων, αλλα δεν τα εχει υπολογισει ως εσοδο. Βγαζω τωρα το Ε1, να στο στειλω να το δεις.

 

Σημασία δεν έχει ο τύπος όσο η ουσία και η ουσία είναι ότι υπάρχει φορολόγηση . Η επιχορήγηση μπορεί να φορολογηθεί άμεσα ΑΝ ΑΥΤΗ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΑΥΤΟΥΣΙΑ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ απο τα οποία θα αφαιρέσουμε τις ΔΑΠΑΝΕΣ. Μπορεί όμως να φορολογηθεί και με έμμεσο τρόπο αν αντί να την ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ πάμε να την ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ . Πρακτικά η επίπτωση στο φορολογητέο εισόδημα θα είναι η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις Σωτηρη να παραθεσεις τη διαταξη, βασει της οποας, η οποια επιδοτηση λογιζεται ως εσοδο? 

 

 

ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ . Ν 4308/2014 ΑΡΘΡΟ 23 ΠΑΡ. 1 ΚΑΙ 2 . ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΧΕΙΡΙΣΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΧΕΙΡΙΣΜΟ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΙ Ο Ν 4172/2013 . 

 

 

 

 

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.