Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοιχοποιίες που δεν μετρούν στη δόμηση Κάλυψη;


Recommended Posts

Συνάδελφοι βοήθεια,
Σε νέα οικοδομή, ο φέρον οργανισμός είναι οπλισμένο σκυρόδεμα και όλοι οι περιμετρική τοιχοποιία από λιθοδομή, πλήρωσης και επένδυσης. Δλδ στο πάχος του υποστυλώματος 25 εκ πλήρωση και εξωτερικά άλλα 25 εκ επένδυση.
Τι μετράει και τι όχι σε κάλυψη δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

Όλα μετράνε και σε κάλυψη και σε δόμηση. Για να μη μετράει ο εξωτερικός πέτρινος τοίχος θα πρέπει να αποτελεί τον φέροντα οργανισμό. Στην περίπτωσή σου αυτό δεν συμβαίνει. Για να μη μετρά η πέτρα πέραν του φέροντος οργανισμού, θα πρέπει να είναι έως 15εκ. και να θεωρηθεί επένδυση. Εσύ έχεις 25. Άρα όλα μετράνε.

Επίσης, που σκοπεύεις να τοποθετήσεις τη μόνωση;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε dada γράφεις ότι "Για να μη μετρά η πέτρα πέραν του φέροντος οργανισμού, θα πρέπει να είναι έως 15εκ. και να θεωρηθεί επένδυση". Που αναφέρεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

τεύχος τεχνικών οδηγιών ΝΟΚ, σελ. 5 παρ. 42

 

αν βάλεις εσωτερικά τη θερμομόνωση, γιατί κάνεις πέτρα την εσωτερική πλευρά του τοίχου? ή εννοείς εσωτερικά ανάμεσα στους δυο πέτρινους τοίχους? αυτό το δεύτερο προσωπικά το θεωρώ λάθος κατασκευαστικά.

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

τεύχος τεχνικών οδηγιών ΝΟΚ, σελ. 5 παρ. 42

 

αν βάλεις εσωτερικά τη θερμομόνωση, γιατί κάνεις πέτρα την εσωτερική πλευρά του τοίχου? ή εννοείς εσωτερικά ανάμεσα στους δυο πέτρινους τοίχους? αυτό το δεύτερο προσωπικά το θεωρώ λάθος κατασκευαστικά.

 

Νομίζω ο συνάδελφος εννοεί 50 εκ λιθοδομή συνολικά, και την μόνωση εσωτερικά με γυψοσανίδα.

Στην περίπτωση αυτή τα 25 εκ φερόμενης λιθοδομής εκτός του περιγράμματος του οπλισμένου Φ.Ο. έχω την γνώμη ότι μπορούν να μην μετρήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Σε νέο κτίριο η εξωτερική τοιχοποιϊα από πάνελ πετροβάμβακα πάχους 7 εκ. (> 6 εκ.) η οποία εξ ολοκλήρου βρίσκεται εκτός του περιγράμματος του Φ.Ο (ως πλαγιοκάλυψη) μετράει σε δόμηση και κάλυψη??????????

 

Σύμφωνα με το εδάφιο ιθ της παραγρ. 6 του άρθρου  11, -----> ΔΕΝ προσμετράται στη δόμηση  η επιφάνεια θερμομόνωσης στο σύνολό της εφόσον έχει πάχος άνω των 6 εκατοστών στις κατασκευές νέων κτιρίων.

 

(Κατ΄επέκταση δεν προσμετράται και στην κάλυψη σύμφωνα με το εδάφιο γ της παραγρ. 4 του άρθρου 12) 

 

Ο πετροβάμβακας ως περιεχόμενο του πάνελ αποτελεί επιφάνεια θερμομόνωσης για το κτίριο!!!  

(τα χαλύβδινα ελάσματα που τον καλύπτουν για να διαμορφωθεί το πάνελ έχουν πάχος αμελητέο....). 

 

Στην περίπτωσή μου έχω ΚΑΙ εσωτερική επένδυση γυψοσανίδας για τη διαμόρφωση της εσωτερικής επιφάνειας του τοίχου.

 

Τι λέτε????? 

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Είτε το πεις θερμομόνωση είτε επένδυση είτε κινητό στοιχείο (αύριο το βγάζεις και βάζεις εσωτερική θερμ.) το ίδιο είναι ... δεν μετράει.

Για να είναι σαφέστερο στην τεκμηρίωση των κατόψεων και υπολογισμών είναι προτιμότερο το "θερμομόνωση".

 

Οι μόνες περιπτώσεις να τεθεί αμφιβολία είναι : αν το πάνελ είναι και φέρον στοιχείο (ανεμοπίεσης) του κτιρίου ή αν το πάνελ ορίζει τους χώρους του κτηρίου (είναι το μοναδικό στοιχείο).

Link to comment
Share on other sites

Τα ορθότουβλα που έχουν λ<0,1 (άρα και θερμομονωτικά), μπορείς να τα βγάλεις εκτός ΣΔ; (Στα περιμετρικά στοιχεία, μέχρι 15εκ)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μετρανε στη δομηση και στην καλυψη;

Αλλος λεει ναι και αλλος οχι!!!

αλλος λεει συμφωνα με αρθρο 23 παρ.4

 

Εχω δυο φωτοφραφιες.

Μια απο το διαδυκτιο

και μια για την περιπτωση μου που ειναι κολωνες ενισχυσης σε υφισταμενο !!!

post-39-0-95792600-1461696436_thumb.jpg

post-39-0-64482600-1461696526_thumb.jpg

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.