Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Για αλλαγή χρήσης σε προ 85 κτίριο με κανονισμό του 59', με αλλαγή συντελεστή σπουδαιότητας μόνο από κατηγορία 2 σε κατηγορία 3 :

 

α) Τρέχουμε το κτίριο με ΕΚ ή ΕΑΚ με σπουδαιότητα ΙΙ και υπολογίζουμε σεισμική τέμνουσα βάσης V.II.

β) Τρέχουμε το κτίριο με ΕΚ ή ΕΑΚ με σπουδαιότητα ΙΙΙ και υπολογίζουμε σεισμική τέμνουσα βάσης V.III.

γ) Υπολογίζουμε τον λόγο ρv=V.III/V.II

δ) Συγκρίνουμε αν ρv < ρα = 1,05

 

 

Μα έτσι και αλλιώς ο λόγος ρ.v θα είναι όσος ο λόγος της σπουδαιότητας άρα δώρον άδωρον...??

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω εμπειρία επί του θέματος, βάσει ενός σεμιναρίου που έκνα την προηγούμενη εβδομάδα, για την περίπτωση που αναφέρεις:

- υπολογίζεις απλά το λόγο των μαζών, δηλ. ρ=agx(G+0.3Qnew)/agx(GX0.3Qold)

Αν ρ<=1.05 τότε κανένας αντισεισμικός, απαιτείται μόνο έλεγχος για μονιμα και κινητα της περιοχής που επηρεάζεται από την αλλαγή χρήσης βάσει Ευρωκώδικα

Αν ρ>1.05 τότε ΚΑΝΕΠΕ.

 

Αν κατάλαβα καλά, αν αλλάξεις χρήση σε μικρό τμήμα κτιρίου τότε δε θα χρειαστείς ΚΑΝΕΠΕ .... ελπίζω να βοήθησα λίγο.....

 

Επίσης να σου θυμίσω ότι με το ΦΕΚ 350 Β/17-2-2016 αντικαταστάθηκε το παράρτημα Ε 

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή χρήσης σε προ 85 κτίριο με κανονισμό του 59', με αλλαγή συντελεστή σπουδαιότητας μόνο από κατηγορία 2 σε κατηγορία 3 :

 

 

Δεν χρειάζεται να εξετάσεις κάτι ... είσαι ήδη στην ΟΜΑΔΑ Β (ΚΑΝΕΠΕ, ΕΝ) ...

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή χρήσης σε προ 85 κτίριο με κανονισμό του 59', με αλλαγή συντελεστή σπουδαιότητας μόνο από κατηγορία 2 σε κατηγορία 3 :

 

α) Τρέχουμε το κτίριο με ΕΚ ή ΕΑΚ με σπουδαιότητα ΙΙ και υπολογίζουμε σεισμική τέμνουσα βάσης V.II.

β) Τρέχουμε το κτίριο με ΕΚ ή ΕΑΚ με σπουδαιότητα ΙΙΙ και υπολογίζουμε σεισμική τέμνουσα βάσης V.III.

γ) Υπολογίζουμε τον λόγο ρv=V.III/V.II

δ) Συγκρίνουμε αν ρv < ρα = 1,05

 

 

Μα έτσι και αλλιώς ο λόγος ρ.v θα είναι όσος ο λόγος της σπουδαιότητας άρα δώρον άδωρον...??

Δινεται η δυνατοτητα π.χ να αφαιρεθει καποια προβλεψη που υπηρχε ωστε να ισχυσει το 1.05

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι πάντα είναι : 1,2/1,0 ή 1,15/1,0 > 1,05.

O Nik νομίζω ότι μιλάει για αλλαγή χρήσης και όχι για προσθήκη ...

Και η αλλαγή του γI είναι μετατροπή ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει για κάτι μελέτες ενίσχυσης που δίνονται με... απλή έγκριση από ΥΔΟΜ.

Όχι αδειόχαρτο. Κάτι σαν αλληλογραφία.

Ε σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις τι σε νοιάζει ο λόγος ρv < ρα

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι οτι εαν το υπαρχον ειχε π.χ καποια προβλεψη και αποφασισεις να του αλλαξεις χρηση με καταργηση της προβλεψης οποτε:

1) Υπολογιζεις το υπαρχον για την παλαια χρηση οπως ειχε προβλεφθει (με την προβλεψη)

2) Υπολογιζεις εκ νεου το υπαρχον με τη νεα χρηση χωρις ομως πλεον προβλεψη

Τα παραπανω -και τα δυο - με ΕΑΚ 2000

Ετσι αν προκυψει ρα<1.05 τοτε ο.κ

Μονο ετσι εχει νοημα η συγκεκριμμενη & της αποφασης (ή π.χ οιανδηποτε αλλη αλλαγη μπορει να κανει καποιος οπως π.χ να ελαφρυνει τα ιδια βαρη των πατωματων σε σχεση με τα της υπαρχουσας μελετης)

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έχω την εξής περίπτωση σε ένα τριόροφο κτιριο:

- Ισόγειο, κατάστημα με πατάρι, αρχική άδεια του 1979.

- Α όροφος, κατοικία, άδεια προσθήκης το 1983

- Β όροφος, κατοικία, άδεια προσθήκης το 1991

Θέλω να κάνω αλλαγη χρήσης του Α ορόφου από κατοικία  σε γυμναστήριο. Θέλει οπωσδήποτε έλεγχο υπάρχοντος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.