Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα σύνταξης και υπογραφής σχεδιαγραμμάτων για δασαρχείο


Recommended Posts

Στο e-poleodomia στην πληρότητα φακέλου για οικισμούς<2000 έχει ως απαιτούμενο Δασαρχείο.

Στην περιοχή μου η πολεοδομία ζητάει χαρακτηρισμό Δασαρχείο για τους Στάσιμους οικισμούς (μη οριοθετημένοι).

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου

διπλωματουχοι Τοπογραφοι Μηχανικοι η Διπλωματουχοι Πολιτικοι Μηχανικοι

και κανεις αλλος

 

Θεοχάρη, που ακριβώς βασίζεται η απάντηση σου; Και γιατί οι Αρχιτέκτονες δεν μπορούν να υπογράψουν; Έχω δει που το κάνουν, το έχω κάνει και γω

χωρίς καμία πρόθεση να θίξω τα δικαιώματα κανενός.... Απλά και μόνον επειδή νόμιζα ότι έχω δικαίωμα (Αρχιτέκτων μηχανικός είμαι).

 

Και χωρίς να θέλω να ανοίξουμε πάλι την γνωστή κουβέντα (ποιος υπογραφεί τι) που βγάζει σε όλους μας το χειρότερο μας εαυτό, τολμώ να ρωτήσω : υπάρχουν κυρώσεις όταν κάποιος υπογράφει κάτι που δεν δικαιούται;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά! Δε ρώτησα αν πρέπει. Αν υπάρχουν ρώτησα! Γιατί δεν τις έχω δει να εφαρμόζονται! Και ποιες είναι. Γιατί αν πρόκειται περί απλής επίπληξης τότε... μάλιστα. Ως γνωστών ο φόβος φυλάει τα έρημα και την απουσία αυτού του φόβου δεν καταλαβαίνω...

 

Ήδη προανέφερα ότι δεν είχα σκοπό να θίξω κανέναν. Όλοι μας βγαίνουμε στην αγορά και πράττουμε κατά πως βλέπουμε γύρω μας. Λάθη κάνουμε! Και ποιος μπορεί να μας κατηγορήσει σε ένα τόσο χαοτικό σύστημα εάν άθελά μας κάναμε ένα; Ποιος στην πρώτη του υπογραφή άνοιξε το νόμο να δει τι μπορεί να υπογράψει;

Ενημερωτικά ρώτησα και λίγο με θίγει:( η ειρωνεία η οποία δεν συνοδεύεται και από τεκμηριωμένη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

συνάδλε dada

ουσιαστικά οι Αρχιτέκτονες έχετε δικαίωμα σύνταξης και υπογραφής Τοπογραφικών διαγραμμάτων μη εξηρτημένων που οι εργασίες αποτύπωσης γίνονται με μετροταινία

προφανώς δηλ διαγράμματα οικοπέδων για την έκδοση οικοδομικών αδειών που είναι απο τα κυριότερα αντιοκείμενα σας

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω εδώ και δεκαετίες γιατί δεν γίνεται ο κάθε μηχανικός να κάνει την δουλειά της ειδικότητάς του

ο Τοπογράφιος το Τοπογραφικό μέρος

ο Αρχιτέκτωνας την αρχιτεκτονική και τις συναφείς μελέτες

ο Πολιτικός την Στατική μελέτη

προφανώς και δεν έχεις κυρώσεις ,κανένας δεν είχε μέχρι σήμερα αφού κανένας φορέας δεν ασχολείται

οι σχετικοί νόμοι και διατάξεις είναι πολύ παλαιές υποθέσεις

σου υπενθυμίζω οτι τα μαθήματα τεχνικής μηχανικής,στατικής, αντοχής υλικών,οπλισμένου σκυροδέματος,εδαφομηχανικής,τεχνικών έργων που διδάχθηκα - πέρασα σαν Τοπογράφος είναι πολύ περισσότερα απο τα αντίστοιχα δικά σου

δεν απέκτησα όμως ποτέ τα δικά σου επαγγελματικά δικαιώματα

οι Αρχιτέκτονες γιατί αφαιρείται μέρος της κύριας δουλειάς μας εκμεταλλευόμενοι τις αδυναμίες του κλάδου μας (συνδικαλιστικές) σε ένα ομολογουμένως ασυγχρόνιστο σύστημα που ο καθένας κάνει τελικά ότι θέλει

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω εδώ και δεκαετίες γιατί δεν γίνεται ο κάθε μηχανικός να κάνει την δουλειά της ειδικότητάς του

 

προφανώς και δεν έχεις κυρώσεις ,κανένας δεν είχε μέχρι σήμερα αφού κανένας φορέας δεν ασχολείται

 

δεν απέκτησα όμως ποτέ τα δικά σου επαγγελματικά δικαιώματα

 

οι Αρχιτέκτονες γιατί αφαιρείται μέρος της κύριας δουλειάς μας εκμεταλλευόμενοι τις αδυναμίες του κλάδου μας (συνδικαλιστικές)

 

Μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε :smile:!!! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ΔΕΝ το γνώριζα ΔΕΝ συνάντησα αντίρρηση σε καμία υπηρεσία, τίποτα! Περισσότερο με φόβο ρώτησα και την υποψία οτι έχω κανει ...bip... και όχι για να σας πω οτι κάνετε λάθος. Για αυτό και ζήτησα να με παραπέμψετε σε σχετική νομοθεσία.

Ούτε εσύ προστατεύεσαι που σου "τρώω" τη δουλειά, ούτε εγώ που πιστέψτε με δεν έχω καμία όρεξη να βρεθεί η υπογραφή μου σε κάτι που δεν το δικαιούμαι!!! Αν λοιπόν εγώ, που έχω την διάθεση να περιοριστώ στα του οίκου μου, δεν συνάντησα πουθενά πρόβλημα... αν κάποιος το κάνει από πρόθεση μπορεί να πάει πολύ πιο μακριά....

 

Τι κάνουμε όμως για αυτό; Τι πάει να πει κανένας φορέας δεν ασχολείται;

 

ΝΑI εγώ θέλω να ξεκαθαρίσει το θέμα με της υπογραφές και να κάνουμε όλοι τη δουλειά μας. Δουλειά υπάρχει.

 

Αλλά αν δεν υπάρχει έλεγχος (π.χ. εκπρόσωπος του ΤΕΕ σε κάθε πολεοδομία) δεν πρόκειται να γίνει τίποτα!

 

Δηλαδή αν σας έδιναν αρχιτεκτονικά δικαιώματα δεν θα είχες πρόβλημα;

Και δεν είναι οι Αρχιτέκτονες που εκμεταλλεύονται (γιατί σε τελική ανάλυση οι πιο ριγμένοι είμαστε, που όλοι πιστεύουν ότι μόνο για τα χρώματα και τα πλακάκια μας χρειάζονται! και φέρουμε και μερίδιο ευθύνης για αυτό Ούτε ο κλάδος σας είναι άλλος από τον δικό μας. Όλοι στο ίδιο ταψί χορεύουμε!!! Και όλοι οι μηχανικοί για ένα άρτιο αποτέλεσμα παλεύουμε (θέλω να πιστεύω... καθότι και ρομαντική ψυχή...)

 

Το θέμα δεν είναι να πάρεις το δικαίωμα αλλά να είσαι σε θέση να το υπερασπιστείς επιστημονικά! Δηλαδή καθένας στον τομέα του!

 

Υ.Γ.

το ΤΕΕ μια χαρά έφτιαξε το προγραμματάκι των αμοιβών. Αφού έχουμε όλοι κωδικό δεν μπορούσε να μπλοκάρει ηλεκτρονικά τις παρατυπίες και τότε που θα θίγονταν όλοι θα σου πω εγώ για πότε θα είχαμε κινητοποιήσεις. Μέχρι πρότινος (πριν διορθώσουν το θέμα με την ελάχιστη αμοιβή) ελέγχανε και λίγο κάποια πράγματα. Τώρα το φτιάξανε και αυτό και υπογράφει πάλι ο καθένας ότι βολεύεται....

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε dada

καταλαβαίνω και παρα πολύ καλά μάλιστα

η απάντησή μου είναι σαφέστατη

1.δεν έχεις κυρώσεις

2. έχεις την δυνατότητα σύνταξης και υπογραφής τοπογραφικών που έγραψα

πάντως

για αρχιτεκτονικές μελέτες για -οικοδομικές άδειες πάντα- έχω τα ίδια με σένα

'αρχιτεκτονικά δικαιώματα' όσο και να σου φαίνεται παράξενο

γιαυτό λέω καθένας στον τομέα του

Link to comment
Share on other sites

Στο δασαρχείο Πεντέλης έχω υπογράψει ως τεχνολόγος μηχανικός δομικών έργων τρία τοπογραφικά. Τα δύο πρώτα εγκρίθηκαν, στο τρίτο μου ζήτησαν υπογραφή διπλωματούχου μηχανικού και υπέγραψε μαζί μου αρχιτέκτονας. Και όταν ζήτησα το λόγο μου έδειξαν ένα χαρτί με τα δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσεις και έγραφε τοπογραφικό διάγραμμα που συντάχθηκε από διπλωματούχο μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το δασαρχείο Πεντέλης έκανε καλά και ζήτησε να είναι υπογεγραμμένο το Τοπ. Δ. απο διπλ. Μηχανικό. Οχι όμως απο αρχιτέκτωνα!! (άγνοια του Δασολόγου). Σύμφωνα με τις καινούριες οδηγίες, για όλες τις υπηρεσίες, εκτός των τοπογρ. Μηχαν. μόνο οι πολιτικοί μηχ. και οι πολιτ. υπομηχ. του παλιού μικρού πολυτεχνείου μπορούν να υπογράφουν Τοπ. Διαγρ. Επίσης θα έπρεπε, τελος πάντων, ολοι οι Τ.Ε. να αλλάξουν τις σφραγίδες τους. Ο επίσημος τίτλος τους ειναι πάντα διαφορετικός απο τον αναγραφόμενο στις λεζάντες τους.

(π.χ. πολιτικός μηχανικός τε. ΥΠΑΡΧΕΙ;; βλέπεις το πολιτικός μηχανικός και μπαίνεις.)

ποιός βλέπει το τε. και τι σημαίνει άραγε;;;; για την επαρχία;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.