Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόκτηση A1 από Γερμανία


Louriotis

Recommended Posts

​Αξιότιμοι συνάδελφοι,
 
είμαι Διπλ. Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και προς το παρών εργάζομαι στην Ολλανδία. Στην Ολλανδία έχω λάβει το έντυπο Α1 και έχω εξαιρεθεί από το ΤΣΜΕΔΕ.  ​Σε 3 μήνες θα εργαζομαι στην Γερμανία. Για να εξαιρεθώ πάλι από το ΤΣΜΕΔΕ  πού θα βρώ την "φόρμα¨για να ζητήσω να μου σταλεί το Α1? Μήπως θα μπορούσατε να μου την στείλετε?
 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

 

​Αξιότιμοι συνάδελφοι,
 
είμαι Διπλ. Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και προς το παρών εργάζομαι στην Ολλανδία. Στην Ολλανδία έχω λάβει το έντυπο Α1 και έχω εξαιρεθεί από το ΤΣΜΕΔΕ.  ​Σε 3 μήνες θα εργαζομαι στην Γερμανία. Για να εξαιρεθώ πάλι από το ΤΣΜΕΔΕ  πού θα βρώ την "φόρμα¨για να ζητήσω να μου σταλεί το Α1? Μήπως θα μπορούσατε να μου την στείλετε?

 

Με εκτίμηση

 

 

Καλημέρα.

 

Ξεκινώντας από το διάβασμα της 1ης σελίδας θα οδηγηθείς σε επόμενη σελίδα η οποία με την σειρά της θα σε κατευθύνει σε τρίτη σελίδα επιλέγοντας τις εθνικές διοικητικές αρχές που σε ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

H Γερμανική αρχή που εκδίδει το Α1 είναι η DVKA (https://www.dvka.de/). Πρέπει να τους στείλεις συμπληρωμένη μια φόρμα (μια παράγραφο της φόρμας την συμπληρώνει και υπογράφει ο εργδότης σου.) Αν θυμάμαι καλά είναι η πέμπτη εδώ  https://www.dvka.de/de/arbeitgeber_arbeitnehmer/antraege_finden/gewoehnliche_erwerbstaetigkeit_mitgliedstaaten/gewoehnliche_erwerbstaetigkeit_mitgliedstaaten.html

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η γυναίκα μου εργάζεται ως μισθωτή στην Γερμανία και θέλει να πάρει το Α1. Η αίτηση που αναφέρει πιό πάνω ο Daron είναι για κάποιον που εργάζεται ως μισθωτός και ως ελεύθερος επαγγελματίας σε διαφορετικές χώρες της ΕΕ. Το θέμα είναι ότι δεν έχει κάνει ποτέ έναρξη στην εφορία ως μηχανικός, πάντα ήταν μισθωτή στην Ελλάδα. Τι στοιχεία εταιρείας να δώσει στην Ελλάδα? Να δηλώσει ψέμματα? 

Ο συνάδελφος Alper από την Σουηδία προτείνει μία λύση εδώ:

 

http://www.michanikos.gr/topic/44085-%CE%88%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CE%911-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1/page-3

 

Έχει κανείς σχετική εμπειρία από την Γερμανία? Δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις από τις μέχρι τώρα εμπειρίες με Δημόσιες Υπηρεσίες (ή γενικά υπηρεσίες) στην Γερμανία. Δεν είναι να τους μπλέκεις αλλά ούτε και να δηλώνεις ψέμματα...

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου εργάζεται ως μισθωτή στην Γερμανία και θέλει να πάρει το Α1. Η αίτηση που αναφέρει πιό πάνω ο Daron είναι για κάποιον που εργάζεται ως μισθωτός και ως ελεύθερος επαγγελματίας σε διαφορετικές χώρες της ΕΕ. Το θέμα είναι ότι δεν έχει κάνει ποτέ έναρξη στην εφορία ως μηχανικός, πάντα ήταν μισθωτή στην Ελλάδα. Τι στοιχεία εταιρείας να δώσει στην Ελλάδα? Να δηλώσει ψέμματα? 

Ο συνάδελφος Alper από την Σουηδία προτείνει μία λύση εδώ:

 

http://www.michanikos.gr/topic/44085-%CE%88%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CE%911-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1/page-3

 

Έχει κανείς σχετική εμπειρία από την Γερμανία? Δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις από τις μέχρι τώρα εμπειρίες με Δημόσιες Υπηρεσίες (ή γενικά υπηρεσίες) στην Γερμανία. Δεν είναι να τους μπλέκεις αλλά ούτε και να δηλώνεις ψέμματα...

 

αυτό το έγγραφο πάλι θα συμπληρώσει. Γιατί στην ελλάδα οι μηχανικοί ασφαλίζουμε ιδιότητα. Ρώτα την αρμόδια υπηρεσία της Γερμανίας για το πως να το συμπληρώσει εξηγώντας το γεγονός της ασφάλισης ιδιότητας (αντε να εξηγήσεις τα ανεξήγητα). Επίσης παρόμοιο θέμα νομίζω υπήρχε με όσους ζήτησαν Α1 από Σουηδία. Ψάξε στο φόρουμ το αντίστοιχο θρεντ

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου εργάζεται ως μισθωτή στην Γερμανία και θέλει να πάρει το Α1. Η αίτηση που αναφέρει πιό πάνω ο Daron είναι για κάποιον που εργάζεται ως μισθωτός και ως ελεύθερος επαγγελματίας σε διαφορετικές χώρες της ΕΕ. Το θέμα είναι ότι δεν έχει κάνει ποτέ έναρξη στην εφορία ως μηχανικός, πάντα ήταν μισθωτή στην Ελλάδα. Τι στοιχεία εταιρείας να δώσει στην Ελλάδα? Να δηλώσει ψέμματα? 

Ο συνάδελφος Alper από την Σουηδία προτείνει μία λύση εδώ:

 

http://www.michanikos.gr/topic/44085-%CE%88%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CE%911-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1/page-3

 

Έχει κανείς σχετική εμπειρία από την Γερμανία? Δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις από τις μέχρι τώρα εμπειρίες με Δημόσιες Υπηρεσίες (ή γενικά υπηρεσίες) στην Γερμανία. Δεν είναι να τους μπλέκεις αλλά ούτε και να δηλώνεις ψέμματα...

 

Ισχύει αυτό που γράφει ο Αλτάνης Αλέξανδρος στο θρεντ που δίνεις: "παρ' ότι έχω κλείσει την ατομική μου επιχείρηση, εφόσον δεν έχω σταματήσει το ΤΣΜΕΔΕ, για το ΤΣΜΕΔΕ θεωρούμαι ως εργαζόμενος στην ατομική μου επιχείρηση, για σκοπούς ασφάλισης".

 

Στην αίτηση που κάνεις στο DVKA σημειώνεις ότι εργάζεσαι σαν μισθωτός στη Γερμανία, ενώ είσαι self-employed στην Ελλάδα. Εγώ συγκεκριμένα, αφού είχα κλείσει την ατομική μου επιχείρηση, έγραψα ότι δεν έχω καμία επαγγελματική δραστηριότητα στην Ελλάδα (αλλά ότι είμαι self-employed).

 

Στο DVKA ξέρουν πολύ καλά τις περιπτώσεις των Ελλήνων μηχανικών και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με αυτό. Γενικότερα έχω άριστες εντυπώσεις για το Γερμανικό δημόσιο. Μπορεί να υπάρχει τρελή γραφειοκρατία, αλλά σκίζονται να σε βοηθήσουν (και φαντάσου ότι δε μιλάω Γερμανικά).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Συμφωνώ snowb, αυτό με τους γερμανούς δημόσιους υπαλλήλους που σε βοηθούν και χαμογελούν μάλιστα, είναι μεγάλο πολιτισμικό σοκ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν συμπλητωσα την αιτηση στο dvka τους εξηγησα σε επιστολη οτι ειμαι γραμμενος στο τσμεδε κ συμφωνα με τον ελληνικο νομο λογιζομαι ως ελ. Επαγγελματιας στην ελλαδα. Δεν ειχα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Ανασύρω το θέμα μιας και είμαι σε αυτή τη φάση και εγώ. 

ΤΣΜΕΔΕ, ΕΦΚΑ δε σηκώνουνε τηλέφωνο και δεν απαν΄τανε στα εμαιλ.

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει τη συμπληρωμένη του αίτηση να τη χρησιμοποιήσω ως υπόδειγμα για τη δική μου? Μέσω PM

Έχω αμφιβολίες για τις παραγράφους 3.2 και 4  

Φυσικά ευαίσθητα στοιχεία να διαγραφούν

Επίσης για το Α1 πρέπει να πάρω Apostille εδω στη Γερμανία και μετά να μεταφραστεί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Από 1.1.2017, για να είναι ασφαλισμένος ένας μηχανικός, πρέπει να έχει ανοιχτά βιβλία στην εφορία. Εφόσον δεν έχεις ανοιχτά βιβλία, κατά τη γνώμη μου, δεν πιστεύω πως έχεις πρόβλημα. Ας απαντήσει και κάποοιος άλλος συνάδελφος, πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.