Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δράση σεισμού Ε =1.75 ε (G + ψ 2 Q). Παλια μελετη με επιτρεπομενες τασεις?


 
statik

Recommended Posts

Γεια σας

Υπάρχει για μια παλία σχετικά απόφαση της ΥΑΣ

http://www.yas.gr/apofaseis/2009324135820.%CE%BF%CE%B9%CE%BA%20922.pdf

σελ.5 οτι ο σεισμος για παλαια κτιρια που ελεγχονται πρεπει να  αυξηθει ο τοτε σεισμος κατα 1.75 "για να καλυφθει η διαφορά μεθοδων επιτρεπομενων τασεων και μερικων συντ.ασφαλειας"

Για τους παλιους συναδελφους που λυνανε τα στατικά , ποια ειναι αυτή η διαφορα? Σημερα έχουμε την διαιρεση των αντοχων των υλικων με συντ.ασφ. πχ για σκυροδεμα/1.5, χαλυβας/1,15 και τους συντ. στις φορτισεις πχ 1.35G+1.5Q. Αυτά δεν υπηρχαν τοτε?

Οπως επισης εχω ακουσει οτι διαιρουσανε τα τελικα αποτελεσματα δια 1.75 που ηταν οι επιτρεπομενες τασεις. Ισχυει αυτό?

Θα ήθελα επίσης αν υπάρχει ενα υπόδειγμα-παραδειγμα παλια μελετης.

Edited by statik
Link to comment
Share on other sites

Ήταν ενιαίος συντελεστής ασφαλείας 1,75 και 2,10 αν θυμάμαι καλά. Όχι δεν έβαζες άλλους συντελεστές ασφαλείας φορτίων κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ήταν ενιαίος συντελεστής ασφαλείας 1,75 και 2,10 αν θυμάμαι καλά. Όχι δεν έβαζες άλλους συντελεστές ασφαλείας φορτίων κλπ

Ουτε διαιρουσες τα υλικά με 1.5 , 1.15?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν θέλω να σου πω καμιά βλακεία γιατί έχω >10 χρόνια να κάνω τέτοια μελέτη. Αλλά νομίζω όχι, έβαζες 1,75 ενιαίο συντελεστή ασφαλείας υλικών-φορτίων.

Ούτως ή άλλως επιτρεπόμενες τάσεις έλεγχες....Οπότε διαιρούσες την επιτρεπόμενη τάση δια 1,75. Τσέκαρε DIN αν έχεις, έχει ίδια φιλοσοφία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.