Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι..Εν μέσω όλων όσων γίνονται πρέπει να βρούμε δύναμη να δουλέψουμε και ως μηχανικοί να βρούμε λύσεις όπου απαιτείται..Είχα γράψει πιο παλιά στο forum για μία υπόθεση με μία ρευματοδότηση οικοδομής.Η ιστορία μετά από πολύ ψάξιμο κόπο και αγανάκτηση για ορισμένες νομοθεσίες έχει ως εξής:Ο γενικός επιβλέπων-αρχιτεκτονικων και μηχανολογικών έχει βιβλία στην εφορία και κανονική δραστηριότητα στην εφορία και μπορεί κανονικά να του πληρώσουμε παρακρατήσεις,φεμ,τσμεδε,αμοιβές να τελειώνουμε γιατί έχει αφήσει υπεύθυνο το λογιστή του για αυτά.Ο υπεύθυνος μηχανικός για επίβλεψη στατικών θερμομόνωσης έχει εξαφανιστεί και πέρσι υπέβαλλε δήλωση διακοπής δραστηριοτήτων στην εφορία αναδρομικά για από το 2007.Η οικοδομική άδεια είναι του 2004.Από πολεοδομία δε δέχονται αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού παρόλο που τους πήγα υπ.δηλώσεις (μέσω συγγενικών προσώπων και αυτές με πολύ κόπο ότι δεν έχουν επιβλέψει και ότι παραιτούνται),η εφορία δε δέχεται να πληρώσω φεμ αυτού που έχει κάνει παύση δραστηριοτήτων παρόλο που η επίβλεψη έγινε εντός χρόνου που ήταν ενεργός,μου είπαν από πολεοδομία να περάσω όλο το ακίνητο στα αυθαίρετα για μη ύπαρξη επιβλέποντος και να τακτοποιηθεί όλο ως αυθαίρετο με ότι σημαίνει αυτό για τη νομιμότητα πλέον του κτιρίου μόνο έτσι θα νομιμοποιηθεί η αλλαγή επιβλέποντος και έχω πελαγώσει!!!Υπάρχει κάποιος τρόπος να λυθεί αυτό πληρώνοντας τις παρακρατήσεις αυτού που έχει κάνει διακοπή,κάποιο παραθυράκι,κάποιος νόμος γιατί έχω πελαγώσει δε μπορώ να πάρω αυτή την ευθύνη να κάψω τη νομιμότητα του ακινήτου του ιδιοκτήτη και ο ιδιοκτήτης δεν έχει πρόβλημα να πληρώσει τις επιβλέψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και απο μένα!

Διαβάζοντας ολα τα παραπάνω , εχω και εγω μια παρομοια σε ορισμένα σημεία περίπτωση. Πρέπει να γίνει αλλαγή μηχανικόυ για να πάρει ρεύμα μια οικοδομή και επειδη δεν εχω ξανακάνει κατι τετοιο ηθελα αν μπορει καποιος να μου πει τις διαδικασιες και για την αλλαγη και για τη ρευματοδοτηση, περισσοτερο για την αλλαγη, αν μπορειτε δοστε μου πληροφοριες για σχετικη νομοθεσια και εγγραφα που απαιτουνται και φυσικα κοστος για τον ιδιοκτητη, τη πληρωμες θελει να δει η πολεοδομια για το νεο μηχανικο? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα της ηλεκτροδότησης (με επιβλέποντες εξαφανισμένους -συνταξιούχους- θανόντες ή κατόπιν υπαλλήλους)

δεν λύνεται εύκολα χωρίς ...στραβά μάτια από τις ΥΔΟΜ.

 

Τι εννοώ!

 

αν δεν δεχθεί η ΥΔΟΜ την αλλαγή επιβλέποντος και σου ζητήσει πληρωμές για την μέχρι τώρα επίβλεψη του παλιού

κολλάς και δεν ξεκολλάς ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Μα εχουν γινει οι πληρωμες του παλιου επιβλεποντος

μεσα στο φακελο της αδειας υπαρχει  χαρτι σφραγισμενο που λεει οτι ολοκληρωθηκαν οι οληρωμες επιβλεψης

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες όμως!! 

1. γιατί χρειάζεται η αλλαγή επιβλέποντος

και γιατί δεν κάνει ο ίδιος τι διαδικασία?

2. υπάρχουν αυθαιρεσίες στην οικοδομή

Link to comment
Share on other sites

Μιά και το συζητάμε . Σε περίπτωση που έχουν πληρωθεί οι επιβλέψεις όλων , ο στατικός έχει βγεί στην σύνταξη , αλλά όταν έγινε ο Φ.Ο. ήταν ενεργός και το κτίριο έχει αυθαιρεσίες και θα πάει με το άρθρο 23 παρ. 14 του 4178 , τι ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

1. θα δηλώσεις τις αυθαιρεσίες 

(θα υποβάλλεις τα σχέδια μαζί με την Υ.Δ ότι ίδια με αυτά της δήλωσης -μαζί και το 5/φυλλο ΤΕΕ) και

2.θεωρώ ότι θα κάνει αυτοψία η ΥΔΟΜ  (γιατί δεν μπορείς να πας με την απόφαση 1991 επειδή δεν έχεις Υ.Δ μηχανικών)

Link to comment
Share on other sites

επομένως 

μπορείς να προχωρήσεις λαι με την ΚΥΑ του 1991 (χωρίς αυτοψία ΥΔΟΜ)

 

απλά τις δηλώσεις θα τις συμπληρώσεις με το εξής περίπου περιεχόμενο (ανάλογα με τον τύπο αυθαιρεσίας)

 

Στην οικοδομή ιδιοκτησίας του  ....  που βρίσκεται στο ...  που  κτίσθηκε με την υπ’αρ. ../2007 οικοδομική άδεια εφαρμόστηκαν επακριβώς οι μελέτες: αρχιτεκτονική, στατική. πυρ/σίας ......και θερμομόνωσης όπως αυτές εγκρίθηκαν από την παραπάνω ο.α, και ότι οι αυθαίρετες εργασίες δηλώθηκαν στο σύστημα ΤΕΕ με την υπ’ αριθμ   δηλ ... /15 του Ν 4178/13.- 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.