Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

καλησπέρα

Θα ήθελα την γνώμη σας για μια οικοδομή που έχω που μου ζητήθηκε να ξεκινήσω την διαδικασία ρευματοδότησης. Πρόκειται για δυόροφη κατοικία με υπόγειο 100 τμ ισόγειο και 85 τμ όροφος η οποία έχει σχεδόν αποπερατωθεί κατά 90%.Υπολείπονται να τοποθετηθούν τα  κεραμίδια στην στέγη , τα κάγκελα και κάποιες εργασίες στο περιβάλλοντα χώρο της οικοδομής. Η οικοδομική άδεια εκδόθηκε το φεβρουάριο του 2012 και λήγει το 2016 ενώ οι εργασίες ξεκίνησαν μετά την 01/03/2012. Ο ιδιοκτήτης έχει κάνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών και κατοικεί στο ισόγειο ενώ ο όροφος δεν κατοικείται. Μου έχει δώσει την αμοιβή της επίβλεψης στα χέρια το 2012 και μου χρωστάει και κάποιο ποσό.Έστω ότι η αμοιβή επίβλεψης ήταν 4000 και μου έχει δώσει 2500 ευρώ.

Επειδή λοιπόν δεν έχει χρήματα για να μου δωσει αυτά που μου χρωστάει τώρα μου ζητάει να καταβάλλω τμηματικά την αμοιβή της επίβλεψης για το ισόγειο και τον όροφο αργότερα.Αυτό που μου ζηταει κατά πόσο είναι εφικτό και με συμφέρει εμένα να το κάνω?Δεν θα  υπάρχουν αλλαγές στην αμοιβή με αυτό τον τρόπο? όπως το υπολογίζω εγώ τμηματικά προκύπτει σημαντική διαφορά με την αρχική αμοιβή. Πώς πρέπει να το υπολογίσω.Επίσης κατά τον έλεγχο που θα κάνει ο ελεγκτής δόμησης δεν θα υπάρξει πρόβλημα εφόσον η οικοδομή είναι σχεδόν τελειωμένη?

Link to comment
Share on other sites

Ο Ε.Δ. θα ελέγξει το σύνολο της οικοδομής. Δεν ελέγχει τη διαμόρφωση του π.χ.. Πιθανόν να μην ελέγχει κιγκλιδώματα και επικάλυψη στέγης (σε δυο δικές μου περιπτώσεις, αυτά δεν ελέγχθηκαν).

Η πληρότητα θα κολλήσει στον έλεγχο των φορολογικών, αφού δεν νοείται τμηματική επίβλεψη για ολοκληρωμένη οικοδομή. 

Πάντως, συνεννοήσου με την ΥΔΟΜ μήπως ισχύει κάτι άλλο (π.χ. τμηματικός έλεγχος).

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω συνάδελφε για την απάντηση.και εγώ αυτό σκεφτόμουνα.δεν γίνεται να ειναι σχεδόν τελειωμένη η οικοδομή και να μην πληρωθεί ολόκληρη η επίβλεψη.Η ρευματοδότηση του ισογείου λοιπόν θα μπορεί να γίνει παρόλο που δεν έχουν ολοκληρωθεί όλες οι εργασίες. Τι εννοείς με τμηματικό έλεγχο?να ελεγχθεί δλδ μόνο το ισόγειο ως προς την ολοκλήρωσή του?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν άλλαξε το λ 

βάζεις στην αρχική αμοιβή επίβλεψης στο 100/185=54% 

πληρώνεις ΦΕΜ κλπ σ' αυτή και προχωράς σε ρευματοδότηση

Φυσικά θα πληρώσεις 2 φορές Ε.Δ (μία τώρα και μια στον όροφο)

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα..κατάλαβα.έχει αλλάξει το λ..οπότε θα μπορώ να το κάνω έτσι...να κάνω και μια ερώτηση σε σχέση με το εργοταξιακό.Σύμφωνα με τον Ν.4258/2014 οι άδειες που λήγουν εντός του 2014,2015 και εως τις 29-2-2016 παρατείνονται κατά 3 έτη.Με το εργοταξιακό τι γίνεται?Κάπου είχα διαβάσει οτι έχει εκδοθεί μια εγκύκλιος που λέει ότι μπορεί να παραταθεί κατά 2 έτη.Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει ποιά είναι αυτή η εγκύκλιος.Ψάχνω και δεν έχω εντοπίσει κάτι.Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

θα ήθελα την βοήθεια σας. Το 2008 έβγαλα άδεια για προκατασκευασμένη ισόγεια κατοικία. Μέχρι τώρα ο ιδιοκτήτης είχε εργοταξιακό ρεύμα και τώρα επειδή λήγει θέλει να πάρει το οριστικό ρεύμα. Έχουν γίνει κάποιες αυθερεσίες, επειδή είναι η πρώτη φορά που θα υποβάλλω χαρτιά για οριστικό ρεύμα μπορείτε να με βοηθήσετε να μου πείτε πια είναι η διαδικασία?

Υποθέτω

1. νομιμοποιώ τις αυθερεσίες

2. Καλώ ελεγκτή δόμησης

μετά?

Link to comment
Share on other sites

Αν οι εργασίες άρχισαν πριν από την 1-3-12 τότε δεν χρειάζεσαι Ε.Δ

αλλά τα παρακάτω με αίτηση ως συνημμένα:

1. Στέλεχος Ο.Α
2. Σχέδια δήλωσης Ν 4178/13 
3. Υ.Δ μηχανικού για τα σχέδια Ν 4178
4. Υ. δηλώσεις ιδιοκτήτη 
5. Υ.Δ επιβλέποντος
6. Τεχνική έκθεση επιβλέποντα
7. Υπολογ αμοιβών επίβλεψης αρχικών τ.μ σύμφωνα με την  Ο.Α

8. ΦΕΜ

9.ΤΣΜΕΔΕ

(ή εφόσον Αμοιβ-ΦΕΜ & ΤΣΜΕΔΕ πληρώθηκαν κατά την αρχική Ο.Α

δηλώνεις ότι βρίσκονται στο αρχ φάκελο Ο.Α)

 

Υ.Γ Αν όμως οι εργασίες άρχισαν μετά την 1-3-12 

πρέπει ήδη να αρχίσεις να γκρεμίζεις τις αυθαιρεσίες

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Για να προχωρήσει η διαδικασία πρέπει να πληρωθεί όλο το ποσό ή μόνο η πρώτη δόση των αυθαιρεσιών?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.