Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκπτώσεις στα ασφάλιστρα μηχανικών, γιατρών & δικηγόρων για 4 χρόνια, αντί 3


Engineer

Recommended Posts

Στα μηχανολογικά νομίζω ότι ήταν 22% και ένα γραφείο με έσοδα 150.000 άνετα μοίραζε τις δουλειές σε 3 μηχανικούς απο 50000 ευρώ και αφορολόγητα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ήταν λάθος απέναντι στους πολίτες και στο επάγγελμα ότι χρησιμοποιήθηκαν χαμηλότατοι συντελεστές καθαρού κέρδους σε συνδυασμό με υψηλότατες αμοιβές με αποτέλεσμα να ΦΟΡΟΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ επί δεκαετίες οι μηχανικοί.

Έτσι ένα σύστημα που σαν αρχή ήταν αντικειμενικά δίκαιο και τακτοποιημένο, ήταν λάθος επειδή  δεν χρησιμοποιήθηκαν τα σωστά νούμερα από μηχανικούς. . ..

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά όταν είχα ελάχιστη αμοιβή με έκπτωση που δεν μπορούσε να φανεί και τεκμαρτό συντελεστή 45,6% δε θα αυτομαστιγωθώ

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ελάχιστες αμοιβές ήταν οι ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ αμοιβές για να κάνει κάποιος την δουλειά, δηλαδή η αμοιβή για να κάνει τη δουλειά με βάση τις προδιαγραφές και την Μικρότερη δυνατή ποιότητα. Δεν ήταν οι προτεινόμενες αμοιβές.

Βέβαια αντί να βελτιωθεί το σύστημα... καταργήθηκε. 

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικότητα είναι πως αυτός ο τρόπος φορολόγησης (με ΜΣΚ) χρησιμοποιήθηκε στρεβλά, κατά κόρον από πολλούς του συναφιού μας, με τις εκπτώσεις.

Αλλά αυτά είναι παλιά ξινά σταφύλια και δεν κερδίζουμε τίποτα με το να τα σκαλίζουμε...

 

Εγώ με τα νέα μέτρα έχω μπερδευτεί.

Έστω ότι το 2016 θα έχω καθαρά 12000€ από μελέτες.

Το 2017 θα πληρώσω για το ΤΣΜΕΔΕ 12000*37,95%+120=4674€ αντί για 4130€ που θα πληρώσω φέτος?

Link to comment
Share on other sites

Τα 12.000 είναι με τις φετινές ασφαλιστικές εισφορές ??? Αν τις έχει αφαιρέσει το ποσό που αναγράφεις ισχύει αλλα μέχρι το 2020 υπάρχει συντελεστής μείωσης (πχ στα 12.000 είναι 50%) δηλαδή θα πληρώσεις τα μισά. Αν στα 12.000 δεν έχεις αφαιρέσει τις ασφαλιστικές του 2016 , τότε θα τις αφαιρέσεις και μετά ισχύει το 37,95 % (δεν ξέρω αλλά έχω κολλήσει ότι είναι 38,45%) με τα ποσά για μέχρι 31.12.2020 να έχουν συντελεστές προσαρμογής.

Edited by jobous
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.