Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση της Δαπάνης ως 33% με το Νυχτερινό Ρεύμα και την Αλλαγή Προμηθευτή


Engineer

Recommended Posts

Επί της ουσίας τα κλιμάκια είναι τέσσερα. Δεν μπορείς να πληρώσεις το προμήθειας αλλά όχι τις ρυθμιζόμενες.

 

Δεν ισχύει. Η αναγωγή γίνεται στο 4μηνο. Δηλαδή αν καταναλώσεις 1010 kwh στο δίμηνο => 2020 kwh στο τετράμηνο => σε τσίμπησαν στο τσουχτερό τρίτο κλιμάκιο.

Καμία αναγωγή δεν γίνετε στο τετράμηνο. Ενάμιση χρόνο έτσι κάνω. Κάθε δύο μήνες έχω εκκαθαριστικό και ότι γράφει πληρώνω.

Άρα λοιπόν ισχύει και με το παραπάνω. Και κάθε δίμηνο έρχεται και η έκπτωση συνέπειας.

 

 

From Inside C4 White Airbus

Edited by vpafi09
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ήταν εύκολο να γράψεις εδώ πόσες kwh καταναλώθηκαν και το ποσό που πλήρωσες για ένα δίμηνο , χωρίς την έκπτωση 15%? 

 

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ. 1030 κιλοβατώρες 130€ με ΦΠΑ. Οι 600+ κανονικό και οι 300+ νυχτερινό.

Μην το ψάχνεις φίλε μου ισχύει. Ότι γράφει το κοντέρ αυτό πληρώνω.

Το ποσό είναι χωρίς Δημοτικά τέλη.

Δοκίμασε το και θα δεις ότι έχω δίκιο.

 

From Inside C4 White Airbus

Edited by vpafi09
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα στοιχεία.

 

Λοιπόν κοιταξε να δεις πως έχει το παιχνίδι της ΔΕΗ:

 

Οι 300+kWh του νυχτερινού δεν υπάγονται σε κλιμάκια ,όπως αναφέρω και στο άρθρο.

 

Οι 600+kWh ημέρας για το δίμηνο σε στελνουν στο κλιμάκιο που αντιστοιχεί στις 2*600 => 1200 kWh  δηλαδή στο 1ο (<1600 kwh) .

 

Είναι λογικό να μπερδεύεσαι, γιατί η κατανάλωση σου είναι χαμηλή και ούτως η άλλως χρεώνεσαι με τις τιμές του πρώτου κλιμακίου.

 

Να ξέρεις ότι η ΔΕΗ την εθελοντική δήλωση ανά δίμηνο δεν την έκανε για να πληρώσουμε λιγότερα, αλλά για μην πληρώνουμε πολλά χρήματα στον εκκαθαριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Ο προηγούμενος ήταν 1600 κιλοβατώρες και ο προπροηγουμενος 1450.

Πότε δεν έχει γίνει αναγωγή. Και όταν δεν είχα νυχτερινό ότι έγραφε πλήρωνα. Δοκίμασε το δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Εγώ μέχρι στιγμής κερδισμένος έχω βγει. Παλιά που δεν το έκανα είχα 4τραμηνο 2300 με 2600 και έτρεχα.

Τώρα σαν τετράμηνο έχω τα ίδια αλλά με δίμηνο εκκαθαριστικό δίνω λιγότερα γιατί δεν ανεβαίνει κλίμακα.

 

From Inside C4 White Airbus

Link to comment
Share on other sites

Από τα pdf της ΔΕΗ για Γ1 και Γ1Ν:

<<Το Οικιακό Τιμολόγιο Γ1 απευθύνεται σε οικιακούς πελάτες με σταθερές ανάγκες κατανάλωσης, καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας. Εφαρμόζεται ενιαία τιμή χρέωσης για την κατανάλωση που πραγματοποιείται καθ’ όλη τη διάρκεια του 24ώρου, το ύψος της οποίας διαφοροποιείται ανάλογα με το συνολικό ύψος της 4μηνιαίας κατανάλωσης>>.

Και: <<Διευκρινίσεις
• Το Οικιακό Τιμολόγιο Γ1 αφορά περίοδο τετραμήνου (συγκεκριμένα, 120 ημερών). Εάν η καταμέτρηση αφορά διαφορετική περίοδο, τότε τα κλιμάκια κατανάλωσης, η χρέωση παγίου και η ελάχιστη χρέωση υπολογίζονται αναλογικά, χρησιμοποιώντας το συντελεστή Α = ημέρες περιόδου κατανάλωσης /120 ημέρες>>
.

<<1. Το Οικιακό Τιμολόγιο (Γ1) έχει κλιμακούμενη χρέωση και εφαρμόζεται στο σύνολο της καταναλωθείσας ενέργειας του εκάστοτε τετραμήνου. Αυτό σημαίνει ότι τόσο η χρέωση ανά κιλοβατώρα (kWh) όσο και η χρέωση του παγίου διαφοροποιούνται, ανάλογα με το ύψος της συνολικής τετραμηνιαίας κατανάλωσης ρεύματος που πραγματοποιήθηκε. Καθώς το Οικιακό Τιμολόγιο (Γ1) αφορά περίοδο τετραμήνου (συγκεκριμένα 120 ημερών), η χρέωση της κατανάλωσης και το ποσό του παγίου υπολογίζονται πάντα αναλογικά με την εφαρμογή ενός συντελεστή αναγωγής ημερών (αριθμός ημερών κατανάλωσης για τις οποίες εκδόθηκε ο λογαριασμός/120). Έτσι, ο τρόπος τιμολόγησης παραμένει σταθερός, ανεξαρτήτως του χρονικού διαστήματος για τον οποίο εκδόθηκε ο λογαριασμός>>.

 

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα γίνει η αναγωγή αν ο λογαριασμός εκδίδεται ανά δίμηνο με χρεώσεις του 2ου κλιμακίου.

Έστω π.χ. ότι έχεις το Γ1 (απλό). Και έστω ότι το πρώτο δίμηνο ο μετρητής έγραψε 2000 [kWh] και το δεύτερο 500. Σύνολο 2500 [kWh] που αν εκδίδονταν εκκαθαριστικός λογαριασμός τετραμήνου θα είμαστε στο 2ο κλιμάκιο (>2000). Βγαίνοντας όμως διμηνιαίοι οι λογαριασμοί, προσωπικά, καταλαβαίνω πως και οι δύο θα πάνε με το 1ο κλιμάκιο. Αφού και στο δεύτερο θα μετρήσει η κατανάλωση από το τέλος του 1ου ως την ημερομηνία καταμέτρησης του 2ου. Σε κανένα από τα δύο δεν γνωρίζει από πριν το σύστημα πια θα είναι η κατανάλωση.

 

Για εξήγησε λίγο βρε chrishham.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Από τα pdf της ΔΕΗ για Γ1 και Γ1Ν:

<<Το Οικιακό Τιμολόγιο Γ1 απευθύνεται σε οικιακούς πελάτες με σταθερές ανάγκες κατανάλωσης, καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας. Εφαρμόζεται ενιαία τιμή χρέωσης για την κατανάλωση που πραγματοποιείται καθ’ όλη τη διάρκεια του 24ώρου, το ύψος της οποίας διαφοροποιείται ανάλογα με το συνολικό ύψος της 4μηνιαίας κατανάλωσης>>.

Και: <<Διευκρινίσεις

• Το Οικιακό Τιμολόγιο Γ1 αφορά περίοδο τετραμήνου (συγκεκριμένα, 120 ημερών). Εάν η καταμέτρηση αφορά διαφορετική περίοδο, τότε τα κλιμάκια κατανάλωσης, η χρέωση παγίου και η ελάχιστη χρέωση υπολογίζονται αναλογικά, χρησιμοποιώντας το συντελεστή Α = ημέρες περιόδου κατανάλωσης /120 ημέρες>>.

<<1. Το Οικιακό Τιμολόγιο (Γ1) έχει κλιμακούμενη χρέωση και εφαρμόζεται στο σύνολο της καταναλωθείσας ενέργειας του εκάστοτε τετραμήνου. Αυτό σημαίνει ότι τόσο η χρέωση ανά κιλοβατώρα (kWh) όσο και η χρέωση του παγίου διαφοροποιούνται, ανάλογα με το ύψος της συνολικής τετραμηνιαίας κατανάλωσης ρεύματος που πραγματοποιήθηκε. Καθώς το Οικιακό Τιμολόγιο (Γ1) αφορά περίοδο τετραμήνου (συγκεκριμένα 120 ημερών), η χρέωση της κατανάλωσης και το ποσό του παγίου υπολογίζονται πάντα αναλογικά με την εφαρμογή ενός συντελεστή αναγωγής ημερών (αριθμός ημερών κατανάλωσης για τις οποίες εκδόθηκε ο λογαριασμός/120). Έτσι, ο τρόπος τιμολόγησης παραμένει σταθερός, ανεξαρτήτως του χρονικού διαστήματος για τον οποίο εκδόθηκε ο λογαριασμός>>.

Λογικό είναι να πληρώνεις για αυτό που δείχνεις από την στιγμή που δεν είναι 4τραμηνο αλλά 2μηνο.

Δεν ανακάλυψα τον τροχό βρε παιδιά. Κάποιος άλλος μου το είπε και το έκανα και λασκαρισα από τα τετράμηνο που έγραφα 2500 κιλοβατώρες και πλήρωνα τα μαλλιά μου.

Όποιος θέλει το κάνει για ένα τετράμηνο και βλεπει.

 

From Inside C4 White Airbus

Link to comment
Share on other sites

vpafi09, καθώς βλέπεις έχω συμπληρώσει το προηγούμενο μήνυμα.

Ορίστε και δυο παραδείγματα δικών μου λογαριασμών και το παράδειγμα της ΔΕΗ για Γ1.

Στα δικά μου, η πρώτη περίοδος (1ο δίμηνο) είναι 69 ημέρες (187 kWh) και η 2η (2ο δίμηνο) 50 ημέρες (290 kWh).

Ούτε στα δικά μου ούτε και στης ΔΕΗ κάνει αναγωγή στο τετράμηνο για τις χρεώσεις κλιμακίου. Αναγωγή κάνει στο πάγιο (69/120, 50/120, 120/120).

post-22627-0-62697700-1488825428_thumb.jpg

post-22627-0-99092600-1488825442_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήν ξεχνάμε τις ώρες κοινής ησυχίας, το 3-5 που βάζει το χειμώνα η ΔΕΗ είναι τραγικό..Βάλε εσύ πλυντήριο 3 και κάτι και θα έρθει και η εκαμ..

όπως και μετα τις 11 συμβαίνει το ίδιο. Επίσης  οι βαριές καταναλώσεις , όπως και οι καταναλώσεις που οι περισσότεροι αμελούμε (όπως τα ωμικά φορτία ) είναι δύσκολο να μπούνε τέτοιες ώρες..Εκτός αν κάποιος  δουλεύει και μαγειρεύει το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα γίνει η αναγωγή αν ο λογαριασμός εκδίδεται ανά δίμηνο με χρεώσεις του 2ου κλιμακίου.

Έστω π.χ. ότι έχεις το Γ1 (απλό). Και έστω ότι το πρώτο δίμηνο ο μετρητής έγραψε 2000 [kWh] και το δεύτερο 500. Σύνολο 2500 [kWh] που αν εκδίδονταν εκκαθαριστικός λογαριασμός τετραμήνου θα είμαστε στο 2ο κλιμάκιο (>2000). Βγαίνοντας όμως διμηνιαίοι οι λογαριασμοί, προσωπικά, καταλαβαίνω πως και οι δύο θα πάνε με το 1ο κλιμάκιο. Αφού και στο δεύτερο θα μετρήσει η κατανάλωση από το τέλος του 1ου ως την ημερομηνία καταμέτρησης του 2ου. Σε κανένα από τα δύο δεν γνωρίζει από πριν το σύστημα πια θα είναι η κατανάλωση.

 

Για εξήγησε λίγο βρε chrishham.

Όπως έγραψα και στο άρθρο , τα κλιμάκια είναι 4 και όχι 2, γιατί είναι και οι ρυθμιζόμενες στο παιχνίδι.

Στο παράδειγμα σου η ΔΕΗ υπολογίζει ως εξής: πρώτο δίμηνο 2000 kWh αναγωγή στο τετράμηνο => 2000 *2 = 4000 kWh => 4ο κλιμάκιο(άνω των 3.000 kWh). Αυτό σημαίνει ότι και τις 2000 kwh που καταναλώσαμε θα τις χρεωθούμε με την  υψηλή τιμή του τετάρτου  κλιμακίου.

Δεύτερο δίμηνο 500 kWh αναγωγή στο τετράμηνο => 500*2= 1000 kwh =>1ο κλιμάκιο(<1600 kWh) . Και τις 500kwh θα τις χρεωθούμε με την χαμηλή τιμή του πρώτου κλιμακίου.

 

Αν δεν είχαμε πάρει τηλέφωνο την ΔΕΗ  στο διμηνο ,θα είχαμε στον εκκαθαριστικό του τετραμήνου 2500kWh => 3o κλιμάκιο (2.001 – 3.000kWh ) και θα χρεωνόμασταν και τις 2500 kwh με την τιμή του τρίτου κλιμακίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.