Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποχρεωση εγκαταστασης δικτυου ποσιμου νερου


maneni

Recommended Posts

Κανω μια μελετη για υδροηλεκτρικο εργοστασιο.

Η εν λογω εγκατασταση ειναι πολυ δυσκολο να συνδεθει με δημοτικο δικτυο υδρευσης (τεχνικα και οικονομικα).

Ο πελατης λοιπον θελει να βαλουμε ενα δικτυο που θα τροφοδοτειται απο το ποταμι (προφανως οχι ποσιμο).

 

Μπορειτε να μου υποδειξετε διαταξεις ή σχετικες αναφορες με το θεμα?

 

Αποσο εψαξα υπαρχει εμμεση αναφορα για τροφοδοτηση ποσιμου νερου αλλα σε εγκαταστασεις που ζουνε ή εργαζονται ανθρωποι. Στην προκειμενη περιπτωση τι ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Αποσο εψαξα υπαρχει εμμεση αναφορα για τροφοδοτηση ποσιμου νερου αλλα σε εγκαταστασεις που ζουνε ή εργαζονται ανθρωποι. Στην προκειμενη περιπτωση τι ισχυει?

Σε αυτο το εργοστασιο δεν θα εργαζονται ανθρωποι δηλ? 

Βασικα πρεπει να ξεκινησεις απο τον φορεα που αδειοδοτει αυτην την εγκατασταση. Θα χρειαστει ΜΠΕ? Θα πρεπει να δειξεις οτι για τις αναγκες του προσωπικου απαιτουνται Χ λιτρα/ημερα? Εχεις δικαιωμα να κανεις υδροληψια απο το ποταμι? Μπλεκεται και η δνση υδατων μαλλον... 

Link to comment
Share on other sites

ίσως θα πρέπει να ξεκινήσεις με μια χημική ανάλυση του νερού του ποταμού... Έτσι θα μάθεις τι θα μπορέσει να κάνει το νερό πόσιμο...

 

και σίγουρα θα χρειαστούν δεξαμενές ...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το εργοστασιο δεν θα εργαζονται ανθρωποι δηλ? 

......

 

οχι. δηλ οχι σε μονιμη βαση. θα πηγαινουν μονο για εκτακτες ή προληπτικες συντηρησεις.

για την υδατων εχω υποψιν να περασω να δω αν θελουμε αδεια.

 

.

 

ίσως θα πρέπει να ξεκινήσεις με μια χημική ανάλυση του νερού του ποταμού... Έτσι θα μάθεις τι θα μπορέσει να κάνει το νερό πόσιμο...

 

και σίγουρα θα χρειαστούν δεξαμενές ...

 

το ποσιμο νερο μπορει να καλυφθει με εμφιαλωμενο νερο (δεν γνωριζω αν επιτρεπεται η δυνατουητα).

Η πλυση του προσωπικου θεωρω οτι δεν μπορει να καλυφθει απο το ποταμι καθως ειναι η κατασταση του νερου δεν μπορει να θεωρηθει σταθερη. ακομα και μετρηση να γινει δεν εξασφαλιζει τη μονιμη κατασταση.

 

βασικα ειχα υποψιν να τοποθετησω Α/Ο σε συνδυσμο με εμφιαλωμενο νερο (αν και η Α/Ο νομιζω οτι ειναι αρκετη).

 

Το θεμα ειναι αν προβλεπεται και πως θα πεισω τον πελατη οτι ειναι υποχρεωτικο.

 

δεδομενου οτι ο συντηρητης θα ειμαι εγω εχω εναν λογο παραπανω να ειμαι εξασφαλισμενος απο τις ηλιθιες τσιγκουνιες του πελατη.

ενταξει καταλαβαινω οτι το να φερει δημοτικο δικτυο στην εγκατασταση εχει εξωφρενικο κοστος, αλλα γ***** να μου γκρινιαζει για την Α/Ο αξιας μςρικων εκατονταδων ευρω οταν κανει επενδυση μερικων μυριων , ε τι να πω....

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις με το α/ο...

Αφου δεν θα εχει μονιμο προσωπικο απεφυγε παση θυσια υδροληψιες και ανουσιες αδειοδοτησεις.

Link to comment
Share on other sites

A/O = Aντιστροφη Οσμωση

 

Δηλ εννοεις οτι εφοσον δεν εχει μονιμο προσωπικο δεν χρειαζεται καν να δηλωσω δικτυο  υδρευσης?

Link to comment
Share on other sites

Οι μελετες που λες οτι κανεις, σε ποιον φορεα θα πανε για να εγκριθουν?

Εκει πιστευω ειναι το ζουμι και εκει πρεπει να επικεντρωθεις. Ναι, αφου δεν θα υπαρχει προσωπικο γιατι να δηλωσεις υδρευση. Εισαι υποχρεωμενος? Δεν μπορεις να δειξεις οτι η παρακολουθηση γινεται remote και επισκεψεις γινονται μονο σε περιπτωσεις βλαβων κτλ?

Δυστυχως ειναι ετσι το νομικο πλαισιο ωστε αναλογα με το τι εγκατασταση/επιχειρηση φτιαχνεις, ο αρμοδιος φορεας κατα την αδειοδοτηση σου λεει: Θελω αυτο θελω εκεινο, και δεν μπορεις να κανεις αλλιως, πρεπει να συμμορφωθεις. 

Προσωπικα περα απο υγ ενδ μικρα βιοτεχνικα (αδειοδοτηση απο νομαρχια) και ξενοδοχεια δεν εχω ασχοληθει με κατι διαφορετικο. Αλλα ακομα και σε αυτες τις περιπτωσεις, οπως ξερεις προσπαθεις να εκμεταλλευτεις ολες τις δυνατοτητες που σου δινονται για να γλιτωσεις απο παραλογες απαιτησεις... 

 

Και μονο στην ιδεα οτι πρεπει να ψαχτεις να κανεις διαδικασιες για υδροληψια απο το ποταμι, και πολυ πιθανον να μπλεχτεις με την δνση υδατων αρρωσταινω... εδω ειναι τραγικοι και οτι καταστασεις εχω εμπλακει/εχω ακουσει απο γνωστους μηχανικους ειναι να τραβας τα μαλλια σου. Δεν χανεις παντως τιποτα, αν κανεις ετσι απλα ενα ερωτημα-αιτηση στην τοπικη δνση υδατων, ζητωντας τους να σου υποδειξουν το νομικο πλαισιο και τα δικαιολογητικα για αδεια υδροληψιας απο επιφανειακο αποδεκτη. Μετα βλεπεις και αποφασιζεις.

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.