Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φοιτήτρια έσωσε τον σύντροφό της και σκοτώθηκε από ηλεκτροπληξία


george68

Recommended Posts

Τραγικο συμβαν οπως και να εχει ... αλλα μπορει να ειναι ετσι ; ο ενας εκανε μπανιο και τον χτυπησε το ρευμα και σωθηκε και η αλλη πηγε να τον βγαλει τον εβγαλε και τελικα σκοτωθηκε ; δεν επεσε καμια ασφαλεια ;

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί να γίνει, για πολλούς λόγους.

Οι οδηγίες λένε πάντα να μην ασχολείσαι με το θύμα, αν προηγουμένως δεν κόψεις το ρεύμα.

Αν δεν μπορείς να κόψεις το ρεύμα, να χρησιμοποιείς μη αγώγιμα μέσα για να απομακρύνεις το θύμα (κοντάρια κλπ).

Λένε ακόμη να μην εισέρχεσαι καν στον χώρο αν έχει υγρό πάτωμα, και να μην χρησιμοποιείς νερό, αν δεν έχεις κόψει το ρεύμα.

Όλα έγιναν λάθος...

 

Τώρα, γιατί να πεθάνει ο ένας κι όχι ο άλλος... Για λόγους ιατρικούς, για λόγους κατανομής του ρεύματος στο υγρό και το στεγνό σώμα, επειδή πέφτοντας χτύπησε κάπου κλπ.

 

Και που βρέθηκε το ρεύμα;

Ε, αυτό δεν είναι καθόλου παράξενο. Όλοι νομίζω έχουμε νοιώσει κάποτε την τάση στο μπάνιο, συνήθως από κακή γείωση. Όπου, μία διαρροή οπουδήποτε στην εγκατάσταση -και όχι κατ' ανάγκη στον θερμοσίφωνα- ανεβάζει την τάση σε όλη την γείωση, ισοδυναμικώς... Ευτυχώς, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν ξεπερνάει τις λίγες δεκάδες βολτ.

Γιαυτό -μάλλον- λέει κάπου ο 384 να γίνονται ισοδυναμικές συνδέσεις στα λουτρά.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιάνεις ποτέ άλλο άτομο που υπόκειται σε ηλεκτροπληξία χωρίς μη αγώγιμο μέσον (κουβέρτα κουρτίνα κτλ).

 

Τώρα η κοπέλα, προφανώς είτε δεν θα ήξερε είτε έδρασε αστραπιαία όπως θα έκανε πιθανότατα και η πλειοψηφία όσων από εμας θα τύχαινε να τους συμβεί κάτι τέτοιο σε δικό τους πρόσωπο μέσα στο σπίτι, με οδυνηρό αποτέλεσμα δυστυχώς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

RCD δεν είχε?

Δεν αγγίζουμε το θύμα, αν δεν γίνεται αλλιώς τότε με άλμα το παρασύρουμε και το απομακρύνουμε απο το ρεύμα, καλύτερα μώλωπες ή κατάγματα παρά ...

 

... Πάντως πως θα νιώθει τώρα και ο επιζών!  ...

... μπορεί να έχει τύψεις που ζει, και πως θα αντικρύσει τους γονείς της κοπέλας, στην κηδεία, μετα κλπ.
IMHO θα του πάρει χρόνια για να συνέλθει.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Όχι, υπάρχουν οδηγίες για αυτά τα πράγματα, που συντάχτηκαν με την εμπειρία πολλών ατυχημάτων.

 

Δεν λένε να κάνουμε άλματα, δεν λένε να προτιμούμε τα κατάγματα από την ηλεκτροπληξία.

 

Αν δεν μπορείς να κόψεις το ρεύμα, αν δεν έχεις κάτι μη αγώγιμο και κατάλληλο, αν ο τόπος είναι γεμάτος νερά, δεν κάνεις τον Ταρζάν.

Αφήνεις το θύμα να πεθάνει.

 

Όσο σκληρό και κυνικό κι αν ακούγεται, αυτή είναι η οδηγία.

Αν κάποιος καταφέρει, επιδεικνύοντας ζήλο και ξεχωριστή ικανότητα, να σώσει μία ζωή κάνοντας ακροβατικά, μπράβο του.

Αλλά, οι οδηγίες δεν λένε έτσι, και δεν πρέπει να προτρέπουμε τους ανθρώπους να πράττουν κατ' αυτόν τον τρόπο, άσχετα αν εκτιμούμε και τιμούμε ιδιαιτέρως τον ηρωισμό.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν γνωριζω..

 

1. Οι οικιακες παροχες ειναι ικανες να σκοτωσουν ανθρωπο?

2. Αν υπαρχει ΔΔΕ, υπαρχει περιπτωση αυτος να μη λειτουργησει?

3. Αν λειτουργησει ο ΔΔΕ, υπαρχει περιπτωση το "κυκλωμα" να διαρεεται με ρευμα?

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη το άλμα στον αέρα που με την ορμή μας παρασύρουμε το θύμα στο έδαφος και μακρυά απο τον αγωγό ή ό,τι είναι ηλεκτροφόρο είναι το τελευταίο μας χαρτί για να σώσουμε (πχ) την κοπέλα μας όταν όλα όσα λένε τα τεφτέρια για τον αλφα ή ωμέγα λόγο δεν γίνονται ή μέχρι να γίνουν ο άνθρωπός μας θα έχει αποδημήσει είς Κύριον.
Η ηλεκτροπληξία δεν είναι για να διαρκεί πολύ.

Και εγώ συμφωνώ με τα χαρτιά και τις οδηγίες.

Δεν έχω το θάρρος(?) ή το κουράγιο(?) όμως να αφήσω το θύμα να υποφέρει και πεθάνει και εγώ να είμαι με τα χέρια στις τσέπες. Ναί, σύμφωνοι, μπορεί να πάω και εγώ μαζί.
Και εμείς εδώ του michanikos σαν μηχανικοί θα πρέπει να κάνουμε (και να ξέρουμε) περισσότερα απο τον μέσο άνθρωπο, όπου γίνεται.
.
Το RCD του σπιτιού έλειπε με εορταστική?

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.