Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τσμεδε και απαλλαγη απο ΟΑΕΕ


alel

Recommended Posts

Αναρτήθηκε και σε μένα...

 

Απορία: γιατί χωρίζει μισό μισό το μηνιαίο εισόδημα με ίδιους ακριβώς συντελεστές; (το οποιο προφανώς είναι αναγωγή του συνολικού δηλωθέντος ετησίου)

 

(αν και είμαι σίγουρος πως έχουν κάνει κάποια μαλακία τεράστια).

 

Θυμίζω, ήμουν αρχικά ασφαλισμένος ΟΑΕΕ, απ'οπου πήρα το 1ο μήνα απαλλαγή λόγω ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ (λόγω ΕΔΕ), και κάθε χρόνο παίρνω απαλλαγή.

 

post-7040-0-93740900-1490567474_thumb.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο μπακαλιστικος νόμος ορίζει 50-50 το εισόδημα πολλαπλής δραστηριότητας (μηχανικού-ΤΕΒΕ).

Σωστά λοιπόν το χωρίζει, απλά από τη στήλη του πρώην ΤΣΜΕΔΕ απουσιάζει προς το παρόν επικουρικό και εφάπαξ (έρχονται....)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχω πολλαπλή δραστηριότητα!

 

Μηχανικός ειμαι οποιο ασφαλιστικό ταμείο και να πάρεις. Απλά γράφτηκα τσμέδε για τις εγγυητικές, επειδή εχω ΜΕΕΠ. Σαν ΕΔΕ δηλαδή.

 

Δεν εινια δυνατόν να πληρώνω 37% επι του μισού ποσού και άλλο 27% επι του άλλου μισού. Δεν έχω μαγαζί για να εχω απαλλαγή απο ΤΕΒΕ.

Link to comment
Share on other sites

Πας στο μπακάλη να πάρεις τυρί.

 

Η φέτα έχει 8€ το κιλό και η γραβιέρα 12.

 

Στον πάγκο με τα τυριά είναι ένας νέος που δεν ξέρει τη δουλειά και στα ζυγίζει όλα μαζί, 1 κιλό.

 

Στο ταμείο ο μπακάλης σε ρωτάει:

- Τι πήρες;

- Ένα κιλό τυρί.

- Τι τυρί; Φέτα ή γραβιέρα; Καλά, άσε 10€ και φύγε, δε θα το ψειρίσουμε τώρα.

 

(!)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα και από μένα.

 

σήμερα μπήκα στον ΕΦΚΑ μετά από επιστολή που ήρθε στο σπίτι.

 

μέσα αναφέρει ότι έχω οφειλή 10€ για ΟΑΕΔ και ληξιπρόθεσμες οφειλές προς ΟΑΕΕ 3.840€ ενώ τους είχα στείλει βεβαίωση απαλλαγής και πέρσι και πρόπερσι.

 

θα πάω αύριο στον ΟΑΕΕ για να δω τι συμβαίνει. γνωρίζει κάποιος αν με τη βεβαίωση για απαλλαγή που θα τους δείξω θα μπορεί να γίνει διαγραφή των οφειλών;

Link to comment
Share on other sites

που μπήκες. Στίς <<εισφορές ελευθερων επαγγελματιων- αυτοαπασχολούμενων>> στο site του εφκα ή σε κάποιο αλλο?

 

και γραφει αναλυτικά ότι είναι οφειλη από ΟΑΕΕ?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Ερώτηση:  Ασφαλισμένος ΤΣΜΕΔΕ μετά το 93. Έως τώρα παίρναμε βεβαίωση απαλλαγής κλπ. Τώρα για να προσθέσω νέους ΚΑΔ (σε σχέση με κατασκευές Η/Μ) μου ζητάει η εφορία βεβαίωση από ΟΑΕΕ. Άρα πρέπει να κάνω κανονικά εγγραφή στον ΟΑΕΕ? 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ george αλλά αυτά τα γνωρίζω. Διαδικαστικά κάπου κολλάω. Ήδη είχα κάποιους ΚΑΔ κατασκευής χωρίς φυσικά ποτέ να έχω ΟΑΕΕ. Τώρα βάζω νέους ΚΑΔ και θέλω κανά 2 μέρες πάνε -έλα ΟΑΕΕ & ΔΟΥ. Και τους παλιούς  ΚΑΔ (που κάποια στιγμή είχαν πάρει απαλλαγή από ΟΑΕΕ) τους κουβαλάω σαν προίκα χωρίς να κάνω τίποτε?  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.