Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τσμεδε και απαλλαγη απο ΟΑΕΕ


alel

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει το ΤΕΕ να κάνει μια υπεύθυνη ενημέρωση και να εκδώσει κάποιον οδηγό ασφάλισης, για τα μέλη του.

Είμαι μισθωτός μηχανικός, και έχω και ανοικτά τα βιβλία μήπως και βγει καμια εξωτερική δουλειά (προς το παρόν είμαι ΤΑ σε μια μικρή επιχείρηση), από το 2017 θα έχω και τέλος επιτηδεύματος, (κλείνω 5ετία), άκουσα ότι θα πληρώνουμε και διπλή εισφορά; Αν είναι έτσι, να κόψω το τελευταίο μου τιμολόγιο και να πάω να κλείσω τα βιβλία μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πριν λιγες ημερες ρωτησα στο ΤΕΒΕ για το θεμα της απαλλαγης απο το ΤΕΒΕ λογω ΤΣΜΕΔΕ (να σημειωσω ελευθ.επαγγελματιας) και μου απαντησαν πως ακομα δεν γνωριζουν τιποτα και περιμενουν εγκυκλιο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι γραμμένη και στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθήνας ως μεσίτρια και ως σήμερα πλήρωνα μόνο ετήσια συνδρομή ως μέλος. Ξέρει κανείς τι θα γίνει από δω και πέρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ανατροπές στην ασφάλιση όσων κατέχουν εταιρείες ή μετέχουν σε Δ.Σ.

http://www.kathimerini.gr/865002/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/anatropes-sthn-asfalish-oswn-katexoyn-etaireies-h-metexoyn-se-ds

Link to comment
Share on other sites

αναμένονται νεότερα σήμερα-αύριο, σύμφωνα με αυτό το δημοσίευμα:

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1505853/ti-kryvoyn-oi-apofaseis-gia-tis-eisfores-sta-mplok.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήγα εφορία και διέκοψα τη δευτερεύουσα ιδιότητά μου. Δεν έχω καμία όρεξη να μου έρθουν διπλές εισφορές...

Link to comment
Share on other sites

1) Καταλαβε καποιος τι γινεται στην περιπτωση που ελευθερος επαγγελματιας μηχανικος ειναι και μελος προσωπικης εταιριας? (Ο.Ε., Ε.Ε.)

2) Στην περιπτωση που καποιος εχει διαγραφει απο το ΤΣΜΕΔΕ και ειναι μελος προσωπικης εταιριας? (Ο.Ε., Ε.Ε.)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχει ερθει σε καποιον με τσμεδε και τεβε ειδοποιητηριο εφκα; Ακομα να βγει σε μενα και δεν εχω ιδεα ακομα ποσο θα δωσω ουτε ολοι οι λογιστες που ρωτησα ξερουν. (Ειμαι στα ελαχιστα και σε τεβε και τσμεδε).

Link to comment
Share on other sites

Aπό τις εγκυκλίους ως τώρα δεν προκύπτει κάτι ξεκάθαρο για την περίπτωσή μας, δηλαδή για "διπλή" δραστηριότητα που δεν "ξεχωρίζει" όμως στη φορολογική δήλωση (μηχανικός-κατασκευαστής πλέον 1 βιβλίο όλα έσοδα-έξοδα και προφανώς μία έδρα άρα κοινά έξοδα σε κάθε περίπτωση).

έτσι έχω καταλάβει εγώ. και στον ΟΑΕΕ χθες ρώτησα πάλι εννοείται δεν ξέρουν τιποτα.

 

Πάντως οι απαλλαγές που παίρναμε με το νέο νόμο έχουν καταργηθεί αυτό είναι το μόνο σίγουρο (απλά δε ξέρουν πώς να το εφαρμόσουν ακόμα), άρα για να επανέλθουμε στο παλιό καθεστώς χρειάζεται κάποια αλλαγή στο νομικό πλαίσιο. 

 

όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει είναι σημαντικότατο.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.