Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση κατοικίας με οικοδομική άδεια πριν το 1995


Recommended Posts

Καλησπέρα,μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω λύση στο θέμα της ρευματοδότησης της κατοικίας μου,γιατί όπως έχω μάθει,οικοδομικές άδειες ανάμεσα σε Μάρτιο 1990 και Δεκέμβριο 1994,πρέπει να περάσουν από εφορία με αποδείξεις,επείγει το θέμα και όποιος γνωρίζει κάτι,ας απαντήση.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιο μηχανικό για να ερευνήσει την περίπτωσή σας.

Σημασία έχει σε τι κατάσταση είναι η άδεια (αν είναι σε επ'αόριστον ισχύ), τι εργασίες δεν πραγματοποιήθηκαν και φυσικά αν υπάρχουν αυθαιρεσίες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες,η άδεια έχει σφραγισθει για ρεύμα,τέλειωσαν οι εργασίες,δεν είναι σε επ'αόριστον ισχύ,από την εφορία είχανε ει ότι θα άλλαζε το καθεστώς ρευματοδότησησς και των συγκεκριμένων αδειών,για να πηγαίνουν κατευθείαν στην δεδδηέ για ρεύμα.Αν πάει για διαμερησμάτοση,υπάρχει πιθανότητα να αποφευχθεί η προσκόμμιση αποδείξων στην εφορία;

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΚΚΟ (κατάθεση τιμολογίων στη ΔΟΥ για ρευματοδότηση) καταργήθηκε από την 1-1-14

(χωρίς  αυτό να σημαίνει ότι πλέον δεν απαιτούνται τιμολόγια, ή ότι αυτά δεν πρέπει να τα φυλάξεις για τουλάχιστο 10 χρόνια) 

Link to comment
Share on other sites

Η εφορία ζητάει αποδείξεις για να βγάλει διαφορά αντικειμενικής αξίας και αποδείξεων,για να αποδωθεί φπα 18%,δηλαδή 2000 ευρώ αντικειμενική 1000 ευρώ αποδείξεις,διαφορά 1000 ευρώ οπότε 180 ευρώ για το φπα!Ενώ αν η άδεια ήτανε του Γενάρη 1990 ή Γενάρη 1995,δεν θα είχε πρόβλημα με εφορία.Μου δώσανε πληροφόρηση ότι με το φορολογικό θα γινόταν η απαραίτητη τροποποίση,δεν ξέρω αν έγινε κάτι τέτοιο.Κατα τα λοιπά το ρεύμα είναι κοινωνικό αγαθό,φορολογούμενος πολίτης με πληρωμένους φόρους και ένφια,να μην μπορώ να βάλω ρεύμα στο σπίτι μου!

Link to comment
Share on other sites

Η δεδδηέ ζητάει χαρτί απο πολεοδομία για ηλεκτροδότηση,ηλεκτρολογικό σχέδιο,χαρτί απο οικείο δήμο για τα τετραγωνικά,και σε περίπτωση οικοδομικής άδεις πριν της 31.12.1994,χαρτί από εφορία.Στην εφορία για να δώσουν χαρτί,ζητάνε να αποδώσεις φπα 18% αν δεν ισοφαρίζεις το ποσό της αντικειμενικής αξίας με τις αποδείξεις,δηλαδή την διαφορά του ποσού σε 18 % φπα.Αν η άδεια ήταν 1989 ή 1995,δεν θα μεσολαβούσε η εφορία.Ταλαιπωρούμε εδώ και ένα χρόνο,με δεδδηέ και εφορία,με αποτέλεσμα να μην έχω ρεύμα στο φορολογημένο σπίτι μου!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν θα ψηφιστεί τροπολογία,για την κατάργηση βεβαιώσεων από την εφορία,για την ηλεκτροδότηση ακινήτου με άδεια πρίν της 31.12.1994;

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.