Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ρευματοδότηση κατοικίας με οικοδομική άδεια πριν το 1995


redondo7

Recommended Posts

Ρωτώ αν περνάνε οι αμοιβές του μηχανικού στα έξοδα που θα περαστούν στον φάκελο,για να ξέρω αν αξίζει να προχωρήσω το θέμα,γιατί με τα ένσημα,τις δαπάνες προ 22 ετών και μελέτη-επίβλεψη,είναι το ένα μέρος των δαπανών.Ο τρόπος που μου είπανε ότι γίνεται η απόδοση φπα είνι η διαφορά της αντικειμενικής αξίας σε σχέση με τις δαπάνες;Δηλαδή 20000 ευρώ αντικειμενική μείον 15000 ευρώ δαπάνες,φπα 18% ή 24% στα 5000 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλό μήνα,επικοινώνησα με την ΓΓΔΕ,και μου ανέφεραν ότι έχουν καταθέσει εδώ και ένα χρόνο περίπου,πρόταση να καταργηθεί η βεβαίωση-σφραγίδα της εφορίας,για τις οικοδομικές άδειες,πρίν το 1995,όλα είναι στο χέρι του αρμόδιου υπουργού.Αν μπορούν τα αρμόδια όργανα μηχανικών και όσων έχουν την δυνατότητα,ας βοηθήσουν,να καταργηθεί η συγκεκριμένη αδικία,και να δοθεί η δυνατότητα ηλεκτροδότησης,σε όλους,το ρεύμα είναι κοινωνικό αγαθό.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα παίδες,διάβασα κάπου ότι υπάρχει δυνατότητα διαγραφής ενσήμων του ικα,μετά την παρέλευση άνω των 10 ετών,υπάρχει συγκεκριμένη διάταξη;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει 

αλλά πρόσεξε τι κάνει το ΙΚΑ γαι να αποφύγει την 10/ετή παραγραφή

Σου στέλνει μαι ειδοποίηση ανά τακτά διαστήματα 

οπότε η 10/ετία μετράει από το τελευταίο ειδοποιητήριο

και έτσι η 10/ετία μετατρέπεται π.χ σε 15 ετία! 

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φορά πληρώθηκαν ένσημα, ήταν το 1998.Το ικα έστειλε μία ειδοποίηση το 2007 και δεύτερη το 2009,από τότε δεν έστειλε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

λόγω της αποστολής αυτής του 2009

για τι ΙΚΑ δεν πέρασε  η 10ετία

οπότε φίλε οφείλεις και δεν παραγράφτηκε τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να περιμένω άλλα δύο χρόνια,για να γίνουν 10 χρόνια;Δεν παίζει ρόλο ότι έχουν περάσει 19 χρόνια από την τελευταία πληρωμή;

Link to comment
Share on other sites

κανέναν

Ξέρω περίπτωση που πλήρωσε πρόστιμα 

1.5 εκ περίπου το 2001 ενώ την οικοδομή την είχε κτίσει το 1980-81!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είχα ενημέρωση από το υπουργείο καθημερινότητας,μου είχαν απαντήσει μετά από ηλεκτρονικό μήνυμα,ότι με μια εναρμόνιση ευρωπαϊκής οδηγίας,θα περιλαμβάνει την κατάργηση της νομοθεσίας για ηλεκτροδότηση με αποδείξεις,και ότι θα γινόταν μέσα στον Μάιο!Τώρα αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι,με βάση την σφραγίδα της πολεοδομίας,για ρευματοδότηση,μπορώ να αλλάξω το ακίνητο από ημιτελές σε αποπερατωμένο,ακόμα και αν υπάρχουν εναπομείναντα ένσημα στο ικα για βάψιμο,πατώματα και λοιπές εργασίες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.