Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λάθος υλοποιημένα σημεία σε Πράξη Εφαρμογής


Recommended Posts

Έχει γινει Πραξη εφαρμογής σε περιοχή, όπου τωρα είναι κυριως καλλιεργημενα αγροτεμαχια. Εχει μπει και στο Κτηματολογιο η συγκεκριμενη περιοχη.

Υπαρχει ενα προβλημα, πήγα και στον Δημο στο γραφειο για την πραξη Εφαρμογης αλλα και στο Κτηματολογιο και ο ενας με στελνει στον αλλον.

 

Η πραξη εφαρμογης χρησιμοποιει αλλο συστημα συντεταγμενων. Στον Δημο, μου ειπαν οτι πηραν τις συντεταγμενες του Κτηματολογιου και τις μετετρεψαν σε αλλο συστημα (ΤΜ3o). Στο Κτηματολογιο μου ειπαν οτι πηραν τις συντεταγμενες απο την Πραξη εφαρμογης και τις μετετρεψαν στο ΕΓΣΑ!!!

 

ο Δημος, ειχε παρει τις συντεταγμενες απο την Πραξη εφαρμογης και τις ειχε υλοποιησει, τοποθετωντας "πασαλακια" σε καθε γωνια οικοδομικου τετραγωνου.

Μετραω την αποσταση του Οικοδομικου τετραγωνου που με ενδιαφερει και βρισκω μια αποκλιση -15εκ από αυτό που αναγραφεται στην Πραξη εφαρμογης!

 

Ρωταω στον Δημο και ακολουθει αυτος ο διαλογος

-Στην πραξη εφαρμογης, εχετε αυτην την πλευρα του οικοδομικου τετραγωνου 48,65 και το μετραω 48,50. Ποιος χανει αυτα τα 15εκ?

-Ελα τωρα, μοιραστε οι ιδιοκτητες την διαφορα, πως κανεις ετσι

-Ο ιδιοκτητης της ομορης ιδιοκτησιας θελει να περιφραξει, και εχει μετρησει το προσωπο οσο γραφει η Πραξη εφαρμογης, αρα και τα 15εκ τα χανω εγω

-Ελα πως κανεις ετσι για 15εκ

-Ναι, αλλα εαν αλλαξει το προσωπο, θα αλλαξει και το εμβαδον του οικοπεδου μου σε σχεση με την πραξη εφαρμογης, με οτι αυτο συνεπαγεται

-Ελα, πηγαινε μετρα ξανα

-Το οικοπεδο μου, ειναι γωνιακο, που σημαινει οτι εαν μετρησω και χαραξω, ουσιαστικα χαραζω και οριοθετω τους δρομους/πεζοδρομια.

-Οχι, δεν μπορεις να χαραξεις εσυ.

 

Εκει εφυγα και πηγα στο Κτηματολογιο που ειχα τον εξης διαλογο.

-Πηγατε και μετρησατε σε αυτην την περιοχη;

-Οχι, πηραμε τις συντεταγμενες απο την Πραξη εφαρμογης και τις μετατρεψαμε στο ΕΓΣΑ

-Στην δικη μου ιδιοκτησια, οντως εχετε καταγραψει την ιδιοκτησια συμφωνα την Πραξη εφαρμογης, και οχι με την πραγματικη τωρινη κατασταση. Σε ολες τις αλλες ιδιοκτησιες ομως, εχετε μετρησει τα υλοποιημενα, τωρινα ορια, χωρις να εχετε λαβει υποψη την Πραξη εφαρμογης και τα τμηματα που ρυμοτομουνται.

(Αφου, κοιταει λιγο τον χαρτη)

-Ναι, οντως, δεν ξερω πως και γιατι το καναμε αυτο.

-Ο ιδιοκτητης ομως της ομορης ιδιοκτησιας θελει να περιφραξει. Θα περιφραξει συμφωνα με τις δικες σας μετρησεις? πως θα βγαλει αδεια για περιφραξη σε τμημα που ρυμοτομειται. Η Πραξη εφαρμογης λεει οτι η ιδιοκτησια του ειναι 506 τμ. Εσεις ποσο το εχετε μετρησει?

-530τμ

-Δηλαδη εχουν δηλωθει στο Κτηματολογιο και 24τμ που ρυμοτομουνται, ενω στην δικη μου ιδιοκτησια εχετε αφαιρεσει το τμημα που ρυμοτομειται. Και ο Δημος εχει υλοποιησει σε λαθος σημειο τα πασαλακια. Εγω που θα περιφραξω?

-Ελα τωρα σιγα μην μετρανει με ακριβεια.

-Δεν μπορω ομως να χαραξω και να περιφραξω, γιατι μετα θα μου λενε οτι εχω κατασκευασει περιφραξη σε Δημοσιο χωρο.

-Πηγαινε στον Δημο να δεις τι θα σου πουν

 

 

Το χειροτερο ειναι οτι αδιαφορουν στον Δημο και μου λενε, "ελα τωρα, σιγα, εσυ καποιο λαθος εχεις κανει, και τι εγινε για 15εκ" κτλ

Τι κανω, μπορω με αιτηση ή με καποια διαδικασια να τους ζητησω να ή χαραξουν τα ορια των δρομων ωστε να ξερω που θα κατασκευασω περιφραξη ή χαραζω μονος μου και οταν παει ο Δημος να ανοιξει τον δρομο, τοτε ψαχνουν να βρουν εαν ειναι σωστα ή λαθος?

 

Επιπλεον περασα στο autocad, τις συντεταγμενες της Πραξης εφαρμογης και σε αλλο σχεδιο τις συντεταγμενες του Κτηματολογιου και εκανα μια συγκριση, εαν ταυτιζονται. Επειδη καποιος απο τους δυο πηρε τις συντεταγμενες απο τον αλλο και τις μετετρεψε σε αλλο συστημα, υπαρχει μια αποκλιση στα σημεια που φθανει και 5εκ

Εαν εγω αργοτερα θελησω να βγαλω οικοδομικη αδεια, θα χρησιμοποιησω τις συντεταγμενες της Πραξης εφαρμογης ή του Κτηματολογιου?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

δες είσαι και ο πρώτος που συνάντησες διαφορές 15-25 εκ

(και μάλιστα με υλοποιημένες περιτοιχίσεις από πριν την καταμέτρηση της ένταξης στη Π.Ε)

 

Άντε τώρα να βγάλω α.δ -άντε να περάσω από Ε.Δ -

άντε να γκρεμίσω και να ξανακάνω περιτοίχιση

άντε να τα βολέψω με τους όμορους και τους συν/τες

ή

άντε να προσφύγω για τροπ/ση της Π.Ε

του 1995 με πληρωμένες εισφορές σχεδόν όλων των ενταχθέντων!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βρεί στάσεις του μελετητή της Π.Ε; απ'οσο κατάλαβα, ναι.

 

Εχεις πάρει τις συντεταγμένες της τελικής ιδιοκτησίας απ'το δήμο; απ'οσο κατάλαβα, ναι. Οριοθέτησε τες λοιπόν ώς έχουν και αφησε τους να κουρεύονται.

 

Ασε τι οριοθέτησε ο Δήμος, που ξέρεις ο καθε υπάλληλος τι έκανε. Εξάλλου και οταν διανοιχθούν/κρασπεδωθούν οι οδοί ο εργολάβος θα τα οριοθετήσει.

 

Υ.Γ. διότι, οσο παλιά και να'ναι η ΠΕ, μου φαίνεται απίθανο να εχει λάθος στο εμβαδόν της τελικής ιιδοκτησίας και κατ'επεκταση φυσικα στις πλευρές, εδώ συναντάμε ακρίβεια 2ου δεκαδικού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η πράξη Εφ. δεν μπορεί να έχει καμιά σχέση με το κτηματολόγιο. Αυτά που γράφεις είναι πρωτάκουστα πράγματα (μετατροπή συν/νων από ΕΓΣΑ  σε ΤΜ3????). Το κτηματολόγιο είναι μεταγενέστερη υπόθεση. Αυτοί μπορεί να πήραν τα ΤΜ3 και να τα έκαναν ΕΓΣΑ! Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί πήγες στο κτηματολόγιο για μια οριοθέτηση οικοπέδου σε Πράξη??? Απάντησε μας  σε πρώτη φάση στα ερωτήματα του Κανε κάνοντας και μια περιγραφή της δουλειάς που έκανες (αφήνοντας έξω το κτηματολόγιο), πως δηλ. έκανες την οριοθέτηση. Αν κατάλαβα καλά δεν έγιναν ακόμη έργα στην περιοχή ( καλλιεργούνται ), Άρα πρέπει να υπάρχουν οι στάσεις της μελέτης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε τα απαραίτητα για να υλοποιήσεις τα όρια της ιδιοκτησίας σου με τα δεδομένα της πράξης εφαρμογής ( στάσεις μελετητή, αξονοδιασταυρώσεις, εξασφαλίσεις, τοποσταθερά κλπ.) χωρίς να λάβεις υπόψην υλοποιήσεις του δήμου ( ποιος σου λέει οτι όποιος ανέλαβε να χαράξει για τον δήμο, το έκανε σωστά? ) 

Επίσης, το κτηματολόγιο δεν έχει καμία δουλειά. Αυτά, κάνεις σωστά την δουλειά σου όπως σου είπαν και οι συνάδελφοι παραπανω και αστους να λένε. 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

έχεις καμιά ιδέα και για την δική μου περίπτωση

(μετρήθηκε και από μένα και από Α.Τ.Μ)

και το οικόπεδο Π.Ε παρουσιάζει αποκλίσεις από 7 έως 28 εκ 

ενώ υπήρχαν οι περιφράξεις όπως είναι σήμερα από το 1987

και η Π.Ε εγκρίθηκε  το 1995

Μπορώ να πάω με τα υλοποιημένα όρια 

καθώς δεν με πειράζει που μειώνεται το εμβαδό του?

 

Βλέπεις να ισχύει αυτό του ΝΟΚ και για τις Π.Ε?

 

Οικόπεδα που βρίσκονται μέσα σε εγκεκριμένο σχέδιο και έχουν παραχωρηθεί από το κράτος έως τη δημοσίευση του ν.1577/1985 (ΓΟΚ), για οποιονδήποτε λόγο, με αποφάσεις ή παραχωρητήρια, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα με όποιες διαστάσεις και εμβαδόν παραχωρήθηκαν ή με τις τυχόν μικρότερες ή μεγαλύτερες που έχουν στην πραγματικότητα, εφόσον η μεταβολή αυτή δεν οφείλεται σε μεταβιβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγκ-37497/3453/49/17-5-88    

'Εκδοση οικοδομικών αδειών μετά την κύρωση της πράξης εφαρμογής - διαχείρηση.

 

ΙΙ. ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
     4. Η ιδιοκτησία για την οποία ζητείται οικοδομική άδεια,
πρέπει να συμπίπτει κατά τη θέση το εμβαδόν και τις διαστάσεις με
την τελική αποδιδομένη ιδιοκτησία, όπως αυτή φαίνεται στο
διάγραμμα και τον πίνακα της ΠΕ (κεφ.Ζ, "τελική ιδιοκτησία",
στήλη 41), αποσπάσματα των οποίων συνυποβάλλονται από τον
ενδιαφερόμενο.
     Στο τοπογραφικό διάγραμμα της άδειας, σημειώνονται οι
ρυμοτομικές και οικοδομικές γραμμές του ΟΤ, όπως καθορίστηκαν από
τη μελέτη εφαρμογής, καθώς και οι συντεταγμένες των κορυφών και
τα μήκη των πλευρών του ΟΤ εφόσον αυτά έχουν καθορισθεί από τη
μελέτη εφαρμογής ρυμοτομίας.
     Επίσης σημειώνονται τα (τελικά) όρια της ιδιοκτησίας και
κάθε στοιχείο για τον ακριβή προσδιορισμό τους στο έδαφος
(συντεταγμένες, μετρικά στοιχεία, σταθερά από τα οποία έγιναν
εξαρτήσεις κλπ.), όπως αυτά εμφανίζονται στο διάγραμμα της ΠΕ.
     5. Κατ'εξαίρεση, για περιπτώσεις που για το παραπάνω
τοπογραφικό διάγραμμα και τα λοιπά προσκομιζόμενα στοιχεία
(συμβόλαια κλπ.) προκύπτει εμβαδό διαφορετικό από αυτό της στήλης
41 του πίνακα ΠΕ, εφόσον η διαφορά αυτή είναι μέσα στα όρια των
ανοχών των προδιαγραφών βάσει των οποίων συντάχθηκε η πράξη
εφαρμογής και τα όρια της ιδιοκτησίας, εμφανίζονται υλοποιημένα
στο διάγραμμα της ΠΕ, η χορήγηση της άδειας γίνεται με το
υποβληθέν τοπογραφικό διάγραμμα χωρίς να απαιτείται διόρθωμα της
πράξης εφαρμογής (πίνακα και διαγράμματος) ούτε διόρθωση της
βεβαίωσης οφειλής προς το αρμόδιο Ταμείο (η οποία γίνεται με βάση
τον πίνακα ΠΕ).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ερώτημα 

μήπως γνωρίζεις και τις ανοχές των Π.Ε (αν καθορίζονταν γενικά και για όλες!)

ή

μήπως πως θα βρω τα όρια ανοχής της συγκεκριμένης (που δεν πιστεύω να είναι τόσο μεγάλα 28εκ!)

 

Υπόψη ότι

τα 28εκ προκύπτουν επειδή ο μελετητής της δεν αποτύπωσε ένα "σπάσιμο" πλευράς ενός ορίου

(Χονδροειδές και εμφανέστατο λάθος

δηλ την πλευρά την αποτύπωσε ως ευθεία ενώ ήταν και είναι τεθλασμένη μάλιστα με περιτοίχιση ύψους 1,0 μ)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

επειδή μάλλον  .. γραφειοκρατικά θα κολλήσω

και αν ...κάποτε τελειώσω ...θα τελειώσω μετά από τουλάχιστο  3 χρόνια

 

Και με δεδομένο ότι και οι 2 προυπάρχουσες της Π.Ε περιτοιχίσεις

η μία της Β πλευράς  κατά 12 εκ 

και άλλη της Δ πλευρά κατά 28 εκ

βρίσκονται εντός του οικοπέδου μου (στο οποίο πρόκειται να εκδοθεί Ο.Α)

 

κατέληξα στο εξής 

1) να δηλώσω της περιτοιχίσεις ως αυθαίρετες κατασκευές του πελάτη μου

  (υπολ με αναλυτικό πρόστιμο 500€) 

2.στην προς έκδοση Ο.Α τις παραπάνω πλευρές με τις προϋπάρχουσες περιτοιχίσεις

να τις αφήσω ως έχουν και να περιτοιχίσω μόνο τα υπόλοιπα τμήματα και πλευρές

(ώστε να μην δημιουργήσω καταστάσεις με γειτόνους κλπ)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

όποιο θα έχει διάθεση να μου πει τη γνώμη του

για το αν και που μπορεί να κολλήσω

είτε στην έκδοση της Ο.Α είτε σε τυχόν μελλ μεταβιβάσεις ! 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.