Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύγκριση ΤΣΜΕΔΕ με ΟΑΕΕ


george t

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει, αναφορικά με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των 2 ταμείων.

 

Για παράδειγμα, μεγέθη εισφορών, παροχές σε σχέση με τις εισφορές π.χ. υγεία, γιατρούς, σύνταξη (αν πάρουμε ποτέ..) ή αν γνωρίζει άλλες παροχές. Για παράδειγμα το ΤΣΜΕΔΕ από ότι ξέρω παρέχει για τα παιδιά κατασκηνώσεις (σωστά;).

 

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη

 

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Εισφορές: με το νέο ασφαλιστικό η μόνη διαφορά θα είναι η ασφάλιση ιδιότητας για τους διπλωματούχους. Δηλαδή, δουλεύεις δεν δουλεύεις πληρώνεις. 

Γιατροί: Τα ίδια, δηλαδή ΕΟΠΥΥ

Κατασκηνώσεις: ναι το ΤΣΜΕΔΕ προσφέρει κατασκηνώσεις δεν γνωρίζω αν ο ΟΑΕΕ προσφέρει κάτι ανάλογο

Σύνταξη: δεν γνωρίζω, αν και με το νέο ασφαλιστικό υποτίθεται θα γίνουν αναλογικότερες των εισφορών, δηλαδή ό,τι πληρώνεις παίρνεις

 

Επίσης αυτήν την στιγμή, ΤΣΜΕΔΕ πληρώνεις ανά εξάμηνο και ΟΑΕΕ ανά δίμηνο.

 

Αυτά όσον αφορά τις διαφορές που γνωρίζω εγώ. Αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ ας με διορθώσει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Με τα νέα μέτρα (τουλάχιστον αυτά που λέγανε να ψηφίσουν, δεν ξέρω τελικά αν τα ψήφισαν αυτούσια ή όχι), ~27% το ΤΕΒΕ, ~38% το ΤΣΜΕΔΕ (η διαφορά είναι στα επικουρικά/εφάπαξ). Αν έχεις επιλογή κάνε χτες μετάβαση σε ΤΕΒΕ. Επίσης η έκπτωση στις εισφορές είναι οφειλόμενη μέχρι να πάρεις σύνταξη, κοινώς την χρωστάς, δεν στα χαρίζουν.

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.