Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έναρξη επαγγέλματος και απαλλαγή από ΦΠΑ


Recommended Posts

Θα υπογράψω σύμβαση έργου παροχής υπηρεσιών με το δημόσιο αξίας 8.000 ευρω με ΦΠΑ με παράδοση έργου τέλος του 2016. Δεν είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ ούτε ΤΕΒΕ.

1) Πρέπει να κάνω έναρξη στη ΔΟΥ ή μπορώ να πληρωθώ με απόδειξη δαπάνης (τίτλος κτήσης) ?

2) Αν γίνεται με ΑΕΔ, τότε πρέπει να κάνω έναρξη ΤΕΒΕ?

2) Αν πρέπει να κάνω έναρξη στη ΔΟΥ, πρέπει να κάνω έναρξη στο ΔΟΥ/ΤΕΒΕπριν την υπογραφή της σύμβασης? Αλλιώς τι πρόστιμο υπάρχει από ΔΟΥ / ΤΕΒΕ για εκπρόθεσμη έναρξη?

3) Αν πρέπει να κάνω έναρξη στη ΔΟΥ, στα τιμολόγια που θα εκδίδω (θα εκδώσω αποκλειστικά στο φορέα στον οποίο θα απασχοληθώ) μπορώ να απαλλαγώ από το ΦΠΑ λόγω ότι το ποσό < 10.000 (μικρές επιχειρήσεις) ?

4) Η ΠΟΛ 1057/2016 μπορεί να εφαρμοστεί στην περίπτωσή μου?

 

Παρότι είναι εξειδικευμένες οι ερωτήσεις, ευχαριστώ όποιον γνωρίζει να απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπογράψω σύμβαση έργου παροχής υπηρεσιών με το δημόσιο αξίας 8.000 ευρω με ΦΠΑ με παράδοση έργου τέλος του 2016. Δεν είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ ούτε ΤΕΒΕ.

1) Πρέπει να κάνω έναρξη στη ΔΟΥ ή μπορώ να πληρωθώ με απόδειξη δαπάνης (τίτλος κτήσης) ?

2) Αν γίνεται με ΑΕΔ, τότε πρέπει να κάνω έναρξη ΤΕΒΕ?

2) Αν πρέπει να κάνω έναρξη στη ΔΟΥ, πρέπει να κάνω έναρξη στο ΔΟΥ/ΤΕΒΕπριν την υπογραφή της σύμβασης? Αλλιώς τι πρόστιμο υπάρχει από ΔΟΥ / ΤΕΒΕ για εκπρόθεσμη έναρξη?

3) Αν πρέπει να κάνω έναρξη στη ΔΟΥ, στα τιμολόγια που θα εκδίδω (θα εκδώσω αποκλειστικά στο φορέα στον οποίο θα απασχοληθώ) μπορώ να απαλλαγώ από το ΦΠΑ λόγω ότι το ποσό < 10.000 (μικρές επιχειρήσεις) ?

4) Η ΠΟΛ 1057/2016 μπορεί να εφαρμοστεί στην περίπτωσή μου?

 

Παρότι είναι εξειδικευμένες οι ερωτήσεις, ευχαριστώ όποιον γνωρίζει να απαντήσει.

 

Για το 3 διάβασα την ΠΟΛ 1126/2015 και αναφέρει "Οι νέες επιχειρήσεις εντάσσονται με την έναρξή τους στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και από την επόμενη διαχειριστική περίοδο μπορούν να επιλέξουν την υπαγωγή τους στο απαλλασσόμενο καθεστώς, υπό την προϋπόθεση ότι πληρούν το κριτήριο των ακαθάριστων εσόδων. Στις περιπτώσεις που η διαχειριστική περίοδος είναι μικρότερη του δωδεκάμηνου, για να κριθεί αν πληρούται το κριτήριο των ακαθάριστων εσόδων, πρέπει να γίνεται αναγωγή των ακαθάριστων εσόδων που πραγματοποίησε η επιχείρηση, κατά τη διάρκεια που άσκησε τη δραστηριότητά της, σε ετήσια βάση.".

 

Οπότε δεν το βλέπω να γλιτώνω το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου κάνω την εξής ερώτηση ;

Αξίζει το κόπο να κάνεις έναρξη εργασιών για μια μόνο δουλεία που με τον φπα είναι στα 8000 ευρώ

Και βάση αυτού θα πληρώσεις τέλος επιτηδεύματος ,εισφορά αλληλεγγύης , λογιστή δεν ξέρω τώρα αν είσαι ασφαλισμένος κάπου ;

Όσο αφορά αυτό που λες με τον τίτλο κτήσης να πληρωθείς δεν υπάρχει περίπτωση 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου κάνω την εξής ερώτηση ;

Αξίζει το κόπο να κάνεις έναρξη εργασιών για μια μόνο δουλεία που με τον φπα είναι στα 8000 ευρώ

Και βάση αυτού θα πληρώσεις τέλος επιτηδεύματος ,εισφορά αλληλεγγύης , λογιστή δεν ξέρω τώρα αν είσαι ασφαλισμένος κάπου ;

Όσο αφορά αυτό που λες με τον τίτλο κτήσης να πληρωθείς δεν υπάρχει περίπτωση 

 

Αν υπολογίσω το ΤΕΒΕ και το λογιστή 6000 (προ φόρου) μου μένουν. Γι' αυτό αναζητώ κάποια λύση μήπως και γλιτώσω το ΦΠΑ (24%) έστω. Από έξοδα ώστε να εκπέσει κάποιο μέρος του ΦΠΑ είναι πολύ δύσκολο, αφού μιλάμε για παροχή υπηρεσιών και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον τα έχεις μπερδέψει αν πάρεις απαλλαγή από φπα και το τιμολόγιο που θα κόψεις θα είναι χωρίς φπα 

επομένως η εργασία που θα πληρωθείς θα είναι 8000 μείον τον ΦΠΑ  , δεν είναι δυνατόν να έχεις σύμβαση με φπα και να κόψεις τιμολόγιο χωρίς φπα ελπίζω να έγινα κατανοητός.

ο λογιστής σου τι σε συμβούλεψε ;

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Εξαίρεση από το ΦΠΑ ίσως μπορεί να πάρει , είναι ζήτημα εκτίμησης των πραγματικών περιστατικών από την αρμόδια ΔΟΥ , τμήμα ΦΠΑ . Να εξετάσει τη μορφή της σύμβασης και να αποφασίσει .

 

Με τίτλο κτήσης δε γίνεται να πληρωθείς νόμιμα , από την άποψη της φορολογίας εισοδήματος τουλάχιστον.

Επομένως χρειάζεται έναρξη επαγγέλματος στο ΔΟΥ , ταυτόχρονα με την υπογραφή της συμβάσεως.

 

Υπόψιν ότι για το ζήτημα των ασφαλιστικών εισφορών θα χρεωθούν ασφαλιστικές εισφορές και στους τίτλους κτήσης.

Link to comment
Share on other sites

Εξαίρεση από το ΦΠΑ ίσως μπορεί να πάρει , είναι ζήτημα εκτίμησης των πραγματικών περιστατικών από την αρμόδια ΔΟΥ , τμήμα ΦΠΑ . Να εξετάσει τη μορφή της σύμβασης και να αποφασίσει .

 

Με τίτλο κτήσης δε γίνεται να πληρωθείς νόμιμα , από την άποψη της φορολογίας εισοδήματος τουλάχιστον.

Επομένως χρειάζεται έναρξη επαγγέλματος στο ΔΟΥ , ταυτόχρονα με την υπογραφή της συμβάσεως.

 

Υπόψιν ότι για το ζήτημα των ασφαλιστικών εισφορών θα χρεωθούν ασφαλιστικές εισφορές και στους τίτλους κτήσης.

Αν υπογράψω και κάνω έναρξη μετά; πχ όταν χρειαστεί να κόψω το πρώτο ΤΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπογράψω και κάνω έναρξη μετά; πχ όταν χρειαστεί να κόψω το πρώτο ΤΠΥ.

 

Αν είστε διατεθιμένος να αναλάβετε κάθε σχετικό κίνδυνο μπορείτε να επιλέξετε και αυτή τη λύση. Ωστόσο ο τρόπος με τον οποίο θέτετε τα ζητήματα δε σας βοηθά καθόλου , Δική σας θα είναι η απόφαση (η όποια) και εσείς θα αναλάβετε το κόστος της και θα επωφεληθείτε από τα οφέλη της . Ο σωστός (διαδικαστικά από την άποψη της φορολογικής νομοθεσίας ) τρόπος διατυπώθηκε . Το να τραβάτε τα πράγματα στα άκρα δεν οδηγεί πουθενά . Οτι και να σας απαντήσει κάποιος (και αυτό το ότι είναι σχετικό με μια επιβεβαίωση σε όσα υπονοούνται ) δεν έχει καμιά απολύτως αξία γιατί μπορεί στη δική σας περίπτωση να μη "πιάσει".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά η ΠΟΛ 1057/2016 πως εφαρμόζεται; 

 

@SOTHRIS όταν λες ταυτόχρονα φαντάζομαι 1-2 μέρες καθυστέρηση δεν είναι πρόβλημα..

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.