Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός μηχανικός και υπογραφή μελέτης


Recommended Posts

Καλησπέρα,
 

Είμαι μισθωτός ασφαλισμένος στο ΤΕΕ με την ειδικότητα του Μηχανολόγου Μηχανικού. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ παράλληλα να εργάζομαι ως ελέυθερος επαγγελματίας και να υπογράφω μελέτες για έκδοση οικοδομικής άδειας (ηλεκτρολογικές μελέτες, ενεργειακές, θέρμανση, κλιματισμός, ύδρευση, ανελκυστήρες κτλ) σε ιδιωτικά έργα με μπλοκάκι.

Από την έρευνα που έκανα συμπεραίνω ότι αυτό ήταν μάλλον εφικτό στο παρελθόν χωρίς πρόσθετη φορολογική επιβάρυνση (εξαίρεση το τέλος επιτηδεύματος). Δεν ξέρω εάν έχει αλλάξει κάτι πλέον με τη σύσταση του μητρώου μελετητών του ΤΕΕ (http://www.ypex-mele.gr) στο οποίο ρητά δεν μπορούν να εγγραφούν οι μισθωτοί μηχανικοί.

 

Πρέπει να είμαι στο συγκεκριμένο μητρώο για να υπογράφω μελέτες για ιδιωτικά έργα? Ή αφορά μόνο τα δημόσια έργα?

Είμαι νέος μηχανικός και η απάντηση σας θα με βοηθούσε ιδιαίτερα.

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

..

Πρέπει να είμαι στο συγκεκριμένο μητρώο για να υπογράφω μελέτες για ιδιωτικά έργα? ..

Όχι δεν χρειάζεται. Μπορείς να υπογράφεις αρκεί να έχεις έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας στα φορολογικά σου (με ότι σημαίνει αυτό γενικά).

 

Βάλε σε παρακαλώ και την ειδικότητα σου στο προφίλ σου να μη χρειάζεται να το γράφεις κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

κι εγω θελω να κανω μια ερωτηση τεχνικης φυσεως.

 

ειμαι κι εγω νεος μηχανικος αλλα εργαζομαι για εργα εξωτερικου οποτε δεν εχω ιδεα απο ελληνικες μελετες.

 

1. Μηπως μπορει να μου πει καποιος που μπορω να βρω παραδειγματα ηλεκτρολογικων (αλλα κα μηχανολογικων) μελετων?

2. υπαρχει καποιο καλο εγχειριδιο για το νομο που πρεπει να εφαρμοζουμε στα ηλεκτρολογικα?

 

με ενδιαφερουν κυριως μελετες κατοικιων, αλλα και οποιεσδηποτε αλλες ευπροσδεκτες (πχ βιομηχανικες). Με ενδιαφερει η διαδικασια που ακολουθει ο ηλεκτρολογος μηχανικος (για μια πολυκατοικια π.χ.) στα πλαισια του electrical designer consultant.

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.