Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσδιορισμος ενδιάμεσων ορίων τεμαχίου Διανομής Συνοικισμου


Recommended Posts

Καλησπέρα, εχω να κάνω ενα τοπογραφικό συμβολαίου για ένα οικόπεδο που βρίσκεται σε διανομη συνοικισμου.Το σχήμα του είναι ακανόνιστο και εκτος απο την πάνω και την κάτω πλευρά του που είναι ορισμένη απο τα όρια του Ο.Τ. , τα αριστερα και δεξια όρια έχουν πολλα σπασίματα και πέρα απο την γραφική πληροφορία απο το σχέδιο της διανομής δεν υπαρχει αλλος τρόπος για τον ακριβη προσδιορισμό των ενδιάμεσω κορυφων του οικοπέδου. Απο την αποτύπωση που έκανα και βάζοντας τα όρια απο χαρακτηριστικα σημεία όπως περιφραξεις και πλευρες κτιρίων το εμβαδο αντι να βγαινει 1196 τ.μ. που είναι της διανομης μου βγαίνει 1154 τ.μ.. Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι ποια είναι η πιο ορθη μεθοδολογία για να βάλω σωστα τα όρια αυτά;

Η διανομη είναι του '82 δλδ οι περιφραξεις και τα κτίρια προϋπηρχαν της διανομής. Εγω αποφάσισα αφου το οικόπεδο μου είναι στη μέση του Ο.Τ. να βάλω τα όρια  για τα οποία δεν έχω στοιχεία έτσι ώστε τα εμβάδα των όμορων οικοπέδων να συμφωνουν με της διανομής, είναι σωστο αυτό;

Επήσης όταν ραπορτάρισα το Ο.Τ. με τις συντεταγμένες των οροσίμων διαπίστωσα οτι το εμβαδο είναι κατα 40 τ.μ. μεγαλύτερο απο αυτο που λέει η διανομή , αυτό πρεπει να μοιραστει αναλογικά στα οικόπεδα του Ο.Τ.;

Συγνωμη για τις πολλές ερωτήσεις!

Edited by foxhound
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε

οι αποκλίσεις είναι αναμενόμενες της τάξης του 4%

όπως περιγράφεις το όριο με τεθλασμένη γραμμή είναι το όριο που αποτυπώθηκε

διαφορετικά θα υπήρχε κάποια καθετότητα, παραλληλία ή άλλος σχετικός γεωμετρικός προσδιορισμός

προσπάθησε με επίθεση - συσχετισμό ψηφικά να συγκρίνεις την αποτύπωσή σου με το διάγραμμα της διανομής

υπολόγισε και τα εμβαδά των ομόρων

θα έχεις το πιθανότερο αποκλίσεις

αναζήτησε τοπογραφικά διαγράμματα των ομόρων ιδιοκτησιών και να επικοινωνήσεις με τους όμορους ιδιοκτήτες

οι προκύπτουσες διαφορές καλό είναι να επιλύονται στο πεδίο κατα την χάραξη-επανεφαρμογή.

Να θυμάσαι ότι ισχύ έχει το διάγραμμα και οι αναγραφόμενες διαστάσεις. Εμβαδά και συντεταγμένες οροσήμων είναι στοιχεία χρήσιμα αλλά τα εξετάζεις σχολαστικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση, οπου έχει διαστάσεις και ορόσημα τα έλαβα υπόψη μου, το θέμα είναι πως κινήσε εκει που δεν έχεις στοιχεία, Βάζεις πάνω το σχέδιο της διανομης και προσπαθειες να το φέρεις στο εμβαδον του τηρώντας οσο καλύτερα μπορείς το σχήμα του; Στο πεδίο  τα οικόπεδα χωριζονται με όρια κύριως ξερολιθιές οι οποίες προϋπήρχαν της διανομής μήπως θα έπρεπε να λάβω αυτα υπόψιν  μου; Μιλαμε για αποκλιση της τάξης 40cm. Δηλαδη για να κανω πιο ακριβης την ερώτηση, να  τοποθετήσω το  όριο για το οποίο δεν υπάρχουν στοιχεία έτσι ώστε να μου βγαίνει το εμβαδο του δικου μου οικοπέδου και του όμορου ή να το βάλω πιο κόντα στην πραγματικότητα και ας έχει απόκλιση της τάξης του 4%;

Edited by foxhound
Link to comment
Share on other sites

να σκεφθείς ως μηχανικός

η κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητές της

στο μήνυμά μου (ξαναδιάβασέ το ) υπάρχουν τα στοιχεία για να βοηθηθείς

δεν θα λύσεις ποτέ το πρόβλημα γράφοντας στο φόρουμ απλά θα βοηθηθείς

σκέψη και δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.