Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερος επαγγελματίας σε κλίμακα μισθωτών - Φορολογική δήλωση 2016


Recommended Posts

Κατανοητά όλα αυτά και ορθά, εγώ ρώτησα όμως για τα 2/3 του ποσοστού που αναλογούν στους δύο εργοδότες πως θα τα επιμοιραστούν αυτοί μεταξύ τους! 

 

O καθένας θα αποδώσει αυτό που του αναλογεί , με βάση την αξία του ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ που έχει δεχθεί , λαμβανομένης υπόψιν και της περιπτώσεως κατά την οποία το άθροισμα των αμοιβών στα δύο παραστατικά ξεπερνά το ποσό των 5.860,00 ευρώ (ανώτατο όριο εισοδήματος για καταβολή μηνιαίας εισφοράς ) , οπότε και ο ένας εξ αυτών πρέπει να ειδοποιηθεί προκειμένου να αποδώσει εισφορές επί του ποσού  5.860,00 - ΑΞΙΑ ΠΡΟ ΦΠΑ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που επιλέξουμε να καταβάλλουμε ασφαλιστικές εισφορές ως ελεύθεροι επαγγελματίες παρόλο που απασχολούμαστε σε έως 2 εργοδότες προκειμένου να δικαιούμαστε εφαρμογής του  αρθ.98 του Ν.4387/2016 (μείωση της καταβαλλόμενης ασφαλιστικής εισφοράς), ως προς την φορολόγηση θα μπορούμε να συνεχίσουμε να φορολογούμαστε ως "μισθωτοί" (υπηρεσίες βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα 3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό 75% του τζίρου τους προέρχεται από ένα από τα πρόσωπα αυτά που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες);;;

 

Aλλο το ασφαλιστικό και άλλο το φορολογικό , δεν ταυτίζονται απόλυτα αυτά . Μπορεί φορολογικά να είσαι στο άρθρο 12 ν 4172/2013 (κλίμακα μισθωτών) και ασφαλιστικά να μην είσαι στο άρθρο 39 παρ. 9 του ασφαλιστικού νόμου . Μπορεί όμως και να ισχύει το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος να μάθω άν κάποιος ελ.επαγγελματίας για το 2017 έχει μηδενικό εισόδημα δλδ δεν κόψει κανένα τιμολόγιο η απόδειξη πως θα φορολογηθεί ώς μισθωτός η ως ελ επαγγελματίας για το 2017?

hector, έχει προχωρήσει η συζήτηση σε άλλα θέματα αλλά επειδή είδα ότι δεν πήρες απάντηση στο ερώτημά σου, να σε ενημερώσω ότι στην περίπτωση μηδενικού εισοδήματος από ελεύθερο επάγγελμα, ο φόρος βγαίνει με την κλίμακα των μισθωτών (έμμεσο αφορολόγητο κλπ). Έτσι είχε γίνει τουλάχιστον σε δήλωση συναδέρφου για το 2014, ελπίζω να μην έχει αλλάξει τίποτα και σε πάρω στο λαιμό μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Με αφορμή το συνοπτικό, ακριβές και απόλυτα ορθό σχόλιο του πολύτιμου Σωτήρη : " Aλλο το ασφαλιστικό και άλλο το φορολογικό , δεν ταυτίζονται απόλυτα αυτά . Μπορεί φορολογικά να είσαι στο άρθρο 12 ν 4172/2013 (κλίμακα μισθωτών) και ασφαλιστικά να μην είσαι στο άρθρο 39 παρ. 9 του ασφαλιστικού νόμου . Μπορεί όμως και να ισχύει το αντίθετο" μου έρχεται αβίαστα να εκφράσω αυτό που μου έρχεται στο μυαλό : Υπάρχει μεγαλύτερος σουρεαλισμός από αυτό ?

Επειδή είμαι βέβαιος ότι η απάντηση είναι ΝΑΙ, προσπερνώ και θέτω απευθείας το ερώτημα μου :

 

Έχει γίνει υπολογισμός ποιο είναι το φορολογητέο εισόδημα  πέρα του οποίου συμφέρει να φορολογείσαι ως Ε.Ε ( η παράμετρος των εξόδων που εκπίπτουν έχει συνυπολογιστεί στην ερώτηση που καταθέτω) ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

dinosgramma,

Νομίζω ότι είναι αρκετά περίπλοκο για να το υπολογίσεις.

Μία πρόχειρη προσέγγιση είναι η εξής:

 

Πλέον οι φορολογικοί συντελεστές είναι ίδιοι για μισθωτούς και για ΕΕ. Συνεπώς οι μόνες διαφορές είναι οι εξής:

1. Ο μισθωτός έχει αφορολόγητο (έκπτωση φόρου), ο ΕΕ όχι (για το ποσό δεν είμαι καθόλου σίγουρος, νομίζω ότι με αυτά που ισχύουν σήμερα είναι κλιμακωτό ανάλογα με την οικογενειακή σου κατάσταση)

2.Ο μισθωτός έχει τέλος επιτηδεύματος 500€, ο ΕΕ 650€ (τα ποσά μπορεί να είναι διαφορετικά αν έχεις έδρα σε μικρό οικισμό, αν είσαι νέος επαγγελματίας, αν έχεις υποκαταστήματα, αν έχεις αναπηρία)

3. Ο μισθωτός εκπίπτει μόνο τις ασφαλιστικές του εισφορές ως έξοδα, ο ΕΕ έχει και άλλα έξοδα.

 

Άρα, πολύ χοντρικά*, αν ο φόρος για τα επιπλέον έξοδα (αυτά που δεν εκπίπτουν για τους μισθωτούς) βγαίνει μεγαλύτερος από την έκπτωση φόρου + τη διαφορά του τέλους επιτηδεύματος) τότε συμφέρει η φορολόγηση ως ΕΕ. Μιλάμε δηλαδή για έξοδα της τάξης των 9.000€ περίπου.

 

*υπάρχουν και άλλες παράμετροι που δεν λαμβάνω υπόψιν όπως πχ να είναι το φορολογητέο μικρότερο των τεκμηρίων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Με αφορμή το συνοπτικό, ακριβές και απόλυτα ορθό σχόλιο του πολύτιμου Σωτήρη : " Aλλο το ασφαλιστικό και άλλο το φορολογικό , δεν ταυτίζονται απόλυτα αυτά . Μπορεί φορολογικά να είσαι στο άρθρο 12 ν 4172/2013 (κλίμακα μισθωτών) και ασφαλιστικά να μην είσαι στο άρθρο 39 παρ. 9 του ασφαλιστικού νόμου . Μπορεί όμως και να ισχύει το αντίθετο" μου έρχεται αβίαστα να εκφράσω αυτό που μου έρχεται στο μυαλό : Υπάρχει μεγαλύτερος σουρεαλισμός από αυτό ?

Επειδή είμαι βέβαιος ότι η απάντηση είναι ΝΑΙ, προσπερνώ και θέτω απευθείας το ερώτημα μου :

 

Έχει γίνει υπολογισμός ποιο είναι το φορολογητέο εισόδημα  πέρα του οποίου συμφέρει να φορολογείσαι ως Ε.Ε ( η παράμετρος των εξόδων που εκπίπτουν έχει συνυπολογιστεί στην ερώτηση που καταθέτω) ?

 

Ευχαριστώ

 

Επειδή η κλίμακα είναι πλέον η ίδια τη διαφορά θα την κάνει η έκπτωση στο φόρο που δεν δικαιούται ο 'εχων εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα" , καθώς και η διαφορά στο τέλος επιτηδεύματος . Σε επίπεδο ρευστότητας στην εκκαθάριση σημασία θα έχει και η προκαταβολή φόρου που ισχύει για την επιχειρηματική δραστηριότητα και όχι για για τους "μισθωτούς".

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, ρωτάω εδώ:

 

2016 η χρονιά, έστω μισή χρονιά εργασία ως Μισθωτός υπάλληλος, την άλλη μισή χρονιά άνεργος (χωρίς άνοιγμα βιβλίων, θεώρηση ως Ελ. επαγγελματίας για το ΤΣΜΕΔΕ).

Εισφορές εξαμήνου ΤΣΜΕΔΕ καταχωρούνται σε κάποιο πεδίο στη φορολογική δήλωση ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, ρωτάω εδώ:

 

2016 η χρονιά, έστω μισή χρονιά εργασία ως Μισθωτός υπάλληλος, την άλλη μισή χρονιά άνεργος (χωρίς άνοιγμα βιβλίων, θεώρηση ως Ελ. επαγγελματίας για το ΤΣΜΕΔΕ).

Εισφορές εξαμήνου ΤΣΜΕΔΕ καταχωρούνται σε κάποιο πεδίο στη φορολογική δήλωση ή όχι;

Μέχρι πέρυσι όχι, για φέτος δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι

 

Edit: αν ήσουν κανονικά μισθωτός, όχι "μισθωτός" με μπλοκακι

Edited by sito
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Με αφορμή το συνοπτικό, ακριβές και απόλυτα ορθό σχόλιο του πολύτιμου Σωτήρη : " Aλλο το ασφαλιστικό και άλλο το φορολογικό , δεν ταυτίζονται απόλυτα αυτά . Μπορεί φορολογικά να είσαι στο άρθρο 12 ν 4172/2013 (κλίμακα μισθωτών) και ασφαλιστικά να μην είσαι στο άρθρο 39 παρ. 9 του ασφαλιστικού νόμου . Μπορεί όμως και να ισχύει το αντίθετο" μου έρχεται αβίαστα να εκφράσω αυτό που μου έρχεται στο μυαλό : Υπάρχει μεγαλύτερος σουρεαλισμός από αυτό ?

Επειδή είμαι βέβαιος ότι η απάντηση είναι ΝΑΙ, προσπερνώ και θέτω απευθείας το ερώτημα μου :

 

Έχει γίνει υπολογισμός ποιο είναι το φορολογητέο εισόδημα  πέρα του οποίου συμφέρει να φορολογείσαι ως Ε.Ε ( η παράμετρος των εξόδων που εκπίπτουν έχει συνυπολογιστεί στην ερώτηση που καταθέτω) ?

 

Ευχαριστώ

Σχετικά με όφελος ΕΕ με έξοδα vs. Μισθωτός.

Μισθωτός (χωρίς μπλοκάκι) υπολογισμοί με το προς εφαρμογή αφορολόγητο (1900€à1240€ από το 2020) και το νυν αφορολόγητο (1900€)

 

Με ίδιο φορολογητέο για τον EE και τον μισθωτό (θα έχουν διαφορετικό εισόδημα).

 

ΕΕ (Έστω τα ίδια ποσά κάθε έτος)

Εάν:

·         Εισφορές=37,95% x καθαρό εισόδημα (37,95% x ελαχ. 586€,  μέγ. 5860€)

·         Καθαρό εισόδημα=εισόδημα (μπλοκάκι)-έξοδα που εκπίπτουν

·         Φορολογητέο = καθαρό εισόδημα-εισφορές

o   Φόρος = κλίμακα μισθωτών στο φορολογητέο (χωρίς αφορολόγητο)

o   100% προκαταβολή φόρου, δηλαδή στο έτος = φόρος x2

o   Παρακράτηση φόρου = 20% x εισόδημα

o   Τελικός φόρος (ή επιστροφή) = φόρος x2 –παρακράτηση φόρου

·         Net = εισόδημα-τελικός φόρος-εισφορές-τέλος επιτ.

 

Τότε: για net ΕΕ >= net μισθωτού, το %: εκπιπτ. έξοδα/εισόδημα μπορεί να είναι >= από ένα ελάχιστο % αναλογικά, π.χ.

 

                                                            Ελάχιστο %

                                                            εκπιπτ. έξοδα /

Εισόδημα               Φορολογητέο        εισόδημα                                 net

8449                       5656                     39%                                        5652 (1)

19947                    12897                    9%                                          11304

32983                    20370                    0%                                          16956 ελάχιστα έξοδα

46761                    28996                    1%                                          22608 ελάχιστα έξοδα

61941                    38890                    3%                                          28260

70679                    44635                    4%                                          31089

77321                    50635                    6%                                          33910

89263                    62576                    9%                                          39563

91683                    64996                    10%                                        40701 (2)

 

Εάν 0%, τότε για τον EE π.χ.

 

8448                       5122                      0%                                          3908 (1)

91683                     64996                    0%                                          31785 (2)

 

Με το νυν αφορολόγητο (1900€) τότε π.χ.

 

                                                            Ελάχιστο %

                                                            εκπιπτ. έξοδα /

Εισόδημα               Φορολογητέο        εισόδημα                                 net

8449                      5656                      39%                                        5652

17124                    12045                    24%                                        11305

30328                    19458                    7%                                          16953

44414                    27980                    3%                                          22605 ελάχιστα έξοδα

59537                    37671                    4%                                          28249

68266                    43288                    4%                                          31090

75786                    49100                    6%                                          33875

87812                    61126                    9%                                          39554

90162                    63475                    10%                                        40640

Edited by kokoleko1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.