Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεύθερος επαγγελματίας σε κλίμακα μισθωτών - Φορολογική δήλωση 2016


astry200m

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ! Ελπίζω να είναι όπως τα λες τα πράγματα και να λυθεί το πρόβλημα.

Μπορείς όμως σε παρακαλώ να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;; Γιατί για να ψέλλιζε η λογίστρια κάτι σχετικό, λογικά κάτι υπάρχει. Τι βρήκε δηλαδή;; Παραθυράκι δύσκολο...

 

 

Καλησπέρα σε όλους. 

Είμαι ελέυθερος επαγγελματίας Μηχανολόγος Μηχανικός με μπλοκάκι. Ωστόσο, το εισόδημά μου προέρχεται από 1 μόνο ΑΦΜ. (έχω δηλαδή έναν εργοδότη).

Στη δήλωση του 2015 που πληρούσα τις προϋποθέσεις για να ενταχτώ στην κλίμακα μισθωτών (προέλευση εισοδήματος από μέχρι 3 διαφορετικές πηγές κλπ) φορολογήθηκα πράγματι ως μισθωτός όπως και οι περισσότεροι που εργάζονται υπό το ίδιο με εμένα καθεστός. 

Φέτος όμως, ο λογιστής μου σε πρώτη φάση και πριν υποβάλλουμε δήλωση μου είπε ότι πλέον πρέπει, προκειμένου να ενταχθεί κάποιος στην κλίμακα μισθωτών, να έχει εισόδημα μέχρι 10.000.

Πότε έγινε αυτό ρε παιδιά;; Το 2015 και με 15.000 και με 20.000 φορολογούταν κάποιος ως μισθωτός αρκεί να πληρούσε την προϋπόθεση προέλευσης εισοδήματος. Τι έγινε τώρα;; 

Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας με διαφωτίσει γιατί όπως αντιλαμβάνεστε η διαφορά είναι πολύυυυ μεγάλη!

 

Ευχαριστώ και... καλή μας τύχη!

 

Yπό την προυπόθεση ότι συντρέχουν και οι λοιπές προυποθέσεις που θέτει ο νόμος (δηλ να μην έχεις την εμπορική ιδιότητα και να μη διατηρείς επαγγελματική εγκατάσταση διαφορετική από την κατοικία  σου ) θα φορολογηθείς με την κλίμακα του άρθρου 15 ν 4172/2013 , κοινώς ως μισθωτός και αυτό δεν είναι επιλογή αλλά υποχρεωτικό .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια. Ελπίζω πραγματικά να είναι όπως τα λέτε. Αύριο θα μάθω και θα ενημερώσω ώστε να ξέρουν πιθανά ζητήματα και όσοι δεν έχουν κάνει ακόμα τις δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Έχω 15.000 ευρώ από μπλοκάκι σε 1 εργοδότη και 500 ευρώ από 1 εργοδότη ως μισθωτός.

Υπάρχει τρόπος να φορολογηθώ ως μισθωτός για το σύνολο;  Το σύστημα δεν μου το επιτρέπει. Μήπως πρέπει να γίνει χειρόγραφα;

Η διαφορά στον φόρο είναι τεράστια και πιστεύω ότι εγείρει θέμα ισονομίας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Έχω 15.000 ευρώ από μπλοκάκι σε 1 εργοδότη και 500 ευρώ από 1 εργοδότη ως μισθωτός.

Υπάρχει τρόπος να φορολογηθώ ως μισθωτός για το σύνολο;  Το σύστημα δεν μου το επιτρέπει. Μήπως πρέπει να γίνει χειρόγραφα;

Η διαφορά στον φόρο είναι τεράστια και πιστεύω ότι εγείρει θέμα ισονομίας...

 

Aλλο τι πιστεύετε εσείς και άλλο τι προβλέπει ο νόμος. Ισονομία δεν υπάρχει ανάμεσα στον τρόπο φορολόγησης των μισθωτών και του εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα , όπως το λέμε σήμερα πλέον. Αρα οι όποιες αιτιάσεις περί ισονομίας έχουν μόνο θεωρητική αξία .

Υπο προυποθέσεις , οι οποίες εδράζονται στην έννοια ΤΗΣ ΜΗ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗΣ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΔΥΟ ΠΗΓΕΣ , μπορείς να φορολογηθείς ως μισθωτός και για το εισόδημα από μπλοκάκι. Η δήλωση θα σταλεί με επιφύλαξη και κατόπιν με τροποποιητική δήλωση θα γίνει από τη ΔΟΥ νέα εκκαθάριση του φόρου , αφού φυσικά ελεγχθεί η συνδρομή των προυποθέσεων του νόμου ( εδώ η χρονική αλληλουχία ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aλλο τι πιστεύετε εσείς και άλλο τι προβλέπει ο νόμος. Ισονομία δεν υπάρχει ανάμεσα στον τρόπο φορολόγησης των μισθωτών και του εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα , όπως το λέμε σήμερα πλέον. Αρα οι όποιες αιτιάσεις περί ισονομίας έχουν μόνο θεωρητική αξία .

Υπο προυποθέσεις , οι οποίες εδράζονται στην έννοια ΤΗΣ ΜΗ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗΣ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΔΥΟ ΠΗΓΕΣ , μπορείς να φορολογηθείς ως μισθωτός και για το εισόδημα από μπλοκάκι. Η δήλωση θα σταλεί με επιφύλαξη και κατόπιν με τροποποιητική δήλωση θα γίνει από τη ΔΟΥ νέα εκκαθάριση του φόρου , αφού φυσικά ελεγχθεί η συνδρομή των προυποθέσεων του νόμου ( εδώ η χρονική αλληλουχία ).

 

Το γεγονός ότι κάποιος αναγκάζεται και ανοίγει μπλοκάκι ενώ είναι μισθωτός δεν σημαίνει ότι το εισόδημά του είναι από επιχειρηματική δραστηριότητα. Ο νόμος μάλιστα για αυτές τις κατηγορίες εργαζομένων νομιμοποιεί την ήδη παράνομη σχέση εργασίας, η οποία έχει ονομαστεί πετυχημένα "μπλοκάκια".

 

Δε γνωρίζω την εισηγητική έκθεση του νόμου (θα είχε ενδιαφέρον να την αναλύσουμε αν την έχει κάποιος), αλλά έχω την εντύπωση ότι το εδάφιο που λέει "να μην αποκτούν εισόδημα από μισθωτή εργασία" προστέθηκε ώστε να αποτρέπει τους ήδη μισθωτούς (κυρίως ΔΥ νομίζω) να έχουν εξτρά εισόδημα από μπλοκάκι. Βέβαια, εφαρμόστηκε και με την αντίστροφη έννοια, δηλαδή μπλοκάκια να έχουν και λίγα μισθωτά εισοδήματα. Και πάλι βέβαια δεν κατανοώ έναν νόμο που τιμωρεί την εργασία!

 

Φυσικά δεν βλέπω να απασχολεί κανέναν υπεύθυνο (π.χ. την ΓΓΔΕ, κάποιον έφορο?) ώστε να αλλάξει αυτή η παράφορη αδικία.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι κάποιος αναγκάζεται και ανοίγει μπλοκάκι ενώ είναι μισθωτός δεν σημαίνει ότι το εισόδημά του είναι από επιχειρηματική δραστηριότητα. Ο νόμος μάλιστα για αυτές τις κατηγορίες εργαζομένων νομιμοποιεί την ήδη παράνομη σχέση εργασίας, η οποία έχει ονομαστεί πετυχημένα "μπλοκάκια".

 

Δε γνωρίζω την εισηγητική έκθεση του νόμου (θα είχε ενδιαφέρον να την αναλύσουμε αν την έχει κάποιος), αλλά έχω την εντύπωση ότι το εδάφιο που λέει "να μην αποκτούν εισόδημα από μισθωτή εργασία" προστέθηκε ώστε να αποτρέπει τους ήδη μισθωτούς (κυρίως ΔΥ νομίζω) να έχουν εξτρά εισόδημα από μπλοκάκι. Βέβαια, εφαρμόστηκε και με την αντίστροφη έννοια, δηλαδή μπλοκάκια να έχουν και λίγα μισθωτά εισοδήματα. Και πάλι βέβαια δεν κατανοώ έναν νόμο που τιμωρεί την εργασία!

 

Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΧ ΕΙΣΌΔΗΜΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΠΌ "ΜΠΛΟΚΑΚΙ"  ΥΨΟΥΣ 9.000,00 ΕΥΡΩ ΔΙΝΕΙ ΜΗΔΕΝ ΦΟΡΟ , ΕΝΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΙΣΟΠΟΣΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΔΙΝΕΙ ΦΟΡΟ 2.340,00 ΕΥΡΩ ΣΥΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ 1.755,00 ΕΥΡΩ . ΑΛΛΑ ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΔΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ.

 

Φυσικά δεν βλέπω να απασχολεί κανέναν υπεύθυνο (π.χ. την ΓΓΔΕ, κάποιον έφορο?) ώστε να αλλάξει αυτή η παράφορη αδικία.

 

ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ Η ΓΓΔΕ , ΟΥΤΕ ΟΙ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΙ ΤΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΕΦΟΡΙΩΝ, ΑΛΛΑ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ. ΜΙΛΑΜΕ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΥΠΟΥΡΓΟ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕ ΚΑΤΑ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ο λογιστής σου έχει μπερδέψει το καθεστώς του μισθωτού με μπλοκάκι με το καθεστώς του μισθωτού με μπλοκάκι που απαλλάσσεται από τον ΦΠΑ 23% και τις περιοδικές δηλώσεις.

 

 

Δηλαδή όσοι απαλλάσσονται από ΦΠΑ και περιοδικές δηλώσεις λόγω χαμηλού τζίρου, δεν έχουν δικαίωμα να φορολογηθούν ως μισθωτοί???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.