Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεύθερος επαγγελματίας σε κλίμακα μισθωτών - Φορολογική δήλωση 2016


astry200m

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι. Στην περίπτωση που φορολογείται τελικά κάποιος (μπλοκάκι, πληροί τις προυποθέσεις κλπ.) ως μισθωτός για ολόκληρο το ειοδημά του, μπρεί κάποιος να εξηγήσει με ποιον τρόπο βγάινει το τελικό ποσό; (πιστωτικό ή χρεωστικό) Τι ισχύει για τις φετινές δηλώσεις; Ώς έξοδο περνάει μόνο το ΤΣΜΕΔΕ, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όσοι απαλλάσσονται από ΦΠΑ και περιοδικές δηλώσεις λόγω χαμηλού τζίρου, δεν έχουν δικαίωμα να φορολογηθούν ως μισθωτοί???

 

H δυνατότητα φορολόγησης ως μισθωτός δε συνδιάζεται με υποχρεώσεις από τον ΦΠΑ .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Στην περίπτωση που φορολογείται τελικά κάποιος (μπλοκάκι, πληροί τις προυποθέσεις κλπ.) ως μισθωτός για ολόκληρο το ειοδημά του, μπρεί κάποιος να εξηγήσει με ποιον τρόπο βγάινει το τελικό ποσό; (πιστωτικό ή χρεωστικό) Τι ισχύει για τις φετινές δηλώσεις; Ώς έξοδο περνάει μόνο το ΤΣΜΕΔΕ, σωστά;

Ναι. Δες εδώ συνοπτικά τι κάνεις: http://www.michanikos.gr/topic/46375-Δηλώσεις-2016-και-μπλοκάκια/?p=850157

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

από τη φορολόγηση μισθωτού με μπλοκάκι και λόγω διακανονισμού με το τσμεδε, μου βγήκε μεγάλη επιστροφή, την οποία αναρωτιέμαι πως ή πότε θα μπορούσα να τη πάρω?

παίζει κάποιος συμψηφισμός με το ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

από τη φορολόγηση μισθωτού με μπλοκάκι και λόγω διακανονισμού με το τσμεδε, μου βγήκε μεγάλη επιστροφή, την οποία αναρωτιέμαι πως ή πότε θα μπορούσα να τη πάρω?

παίζει κάποιος συμψηφισμός με το ΦΠΑ?

 Γιατι να μην παιζει ? Αλλα γιατι να μη δωσουν πίσω την επιστροφή ?

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καλησπέρα,

γενικα κυκλοφορεί αυτό πολυ και στα κανάλια από γνωστούς φοροτεχνικούς καλεσμένους τους.

Κυρίως ότι σε περίπτωση επιστροφής φόρους ο συμψηφισμός γίνεται όχι μόνο για την τρέχουσα δόση (πχ την 1ή από την πάγια των 12 δόσεων, κλπ) αλλά και για τις υπόλοιπες δόσεις της ρύθμισης.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

από τη φορολόγηση μισθωτού με μπλοκάκι και λόγω διακανονισμού με το τσμεδε, μου βγήκε μεγάλη επιστροφή, την οποία αναρωτιέμαι πως ή πότε θα μπορούσα να τη πάρω?

παίζει κάποιος συμψηφισμός με το ΦΠΑ?

 

 

 Γιατι να μην παιζει ? Αλλα γιατι να μη δωσουν πίσω την επιστροφή ?

 

Σαν να έχεις δίκιο Σωτήρη και σε συνέχεια του αμέσως προηγούμενου post μου που έρχετε κατά κάποιο τρόπο σε αντίθεση ....σε φίλους που υπέβαλλαν τη δήλωσή τους στις αρχές Απριλίου πιστώθηκε σήμερα η επιστροφή που είχαν ... ενώ είχαν ρυθμιση οφειλών χωρίς να "πειραχθεί" κάποια δόση ... και μιλάμε για ποσά επιστροφών μέχρι και 2.500€.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σαν να έχεις δίκιο Σωτήρη και σε συνέχεια του αμέσως προηγούμενου post μου που έρχετε κατά κάποιο τρόπο σε αντίθεση ....σε φίλους που υπέβαλλαν τη δήλωσή τους στις αρχές Απριλίου πιστώθηκε σήμερα η επιστροφή που είχαν ... ενώ είχαν ρυθμιση οφειλών χωρίς να "πειραχθεί" κάποια δόση ... και μιλάμε για ποσά επιστροφών μέχρι και 2.500€.

 

Aν είχαν ρύθμιση δεν πήραν χρήματα , αλλά η επιστροφή πρώτα πήγε στις δόσεις της ρύθμισης και αν περίσεψε κάτι , τότε αυτό πιστώθηκε στον τραπεζικό τους λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχουν επιστρεψει ακομα την περσυνη επιστροφη.

 

Μου ζητησαν να κανω αιτηση με το ΙΒΑΝ, που ηδη το ειχαν, και την εκανα το Μαρτιο.

 

Φυσικα για την φετινη επιστροφη ουτε λογος.

 

Μου ειπαν οτι μπορω να κανω συμψηφισμο και με ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.