Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερος επαγγελματίας σε κλίμακα μισθωτών - Φορολογική δήλωση 2016


Recommended Posts

εγω δεν μιλησα για φορολογια αλλα για ασφαλιστικες εισφορες.

 

Η φορολογικη αντιμετωπιση δεν ειμαι σιγουρος ποια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου αφορούσε τη φορολογία.Για ασφαλιστικές εισφορές είναι ξεκάθαρο.Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

παντως το να εκδοσεις ενα ΑΠΥ ή ΤΠΥ με μικρο ποσο για να πας με τις διαταξεις για τα μπλοκακαια δεν ειναι κατι δυσκολο....

Link to comment
Share on other sites

Σωστα μόνο πού θέλει έγγραφη σύμβαση. Απλός είχα την περιέργεια τί γίνεται σ αυτή τη περίπτωση.

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτά βιβλία ως ατομική = Ε.Ε. άσχετα αν έκοψε ή όχι οτιδήποτε παραστατικό , αν έχει ζημιές κλπ κλπ.

Άρα και έλεγχος τεκμηρίων σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν έχεις πχ μία σύμβαση έργου με διάρκεια 1μήνα πάς με τι κλίμακα των μισθωτών και αν δεν έχεις καθόλου εισόδημα πας ως εε? Κουφό μου ακούγεται.

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

παντως το να εκδοσεις ενα ΑΠΥ ή ΤΠΥ με μικρο ποσο για να πας με τις διαταξεις για τα μπλοκακαια δεν ειναι κατι δυσκολο....

 

Aπαιτούνται να συντρέχουν αθροιστικά όλες οι προυποθέσεις που θέτει ο φορολογικός νόμος , στο άρθρο 12 ν 4172/2013. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος να μάθω άν κάποιος ελ.επαγγελματίας για το 2017 έχει μηδενικό εισόδημα δλδ δεν κόψει κανένα τιμολόγιο η απόδειξη πως θα φορολογηθεί ώς μισθωτός η ως ελ επαγγελματίας για το 2017?

Σωτήρη εννοείται ότι συντρέχουν όλοι οι υπόλοιποι λόγοι.Ποια η γνώμη σου για την παραπάνω ερώτηση ??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή απο 1 Φεβρουαρίου ξεκινώ μια σύμβαση έργου με εταιρία για 2 μήνες εως 31 Μαρτίου αν κάποιος ξέρει να μου πει. 1) Σύμφωνα με το νέο ασφαλιστικό η απασχόληση  δεν θεωρείτε διαρκους αλλά ευκαιριακή οπότε δεν μπορώ να ζητήσω απο την εταιρία να μου πληρώσει τις εισφορές ..Σωστά ????

2) Η φορολογική αντιμετώπιση πως θα είναι ?Ισχύει το εως 3 εργοδότες σ'αυτήν την περίπτωση?Εννοείτε οτι έδρα έχω το σπίτι μου .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή απο 1 Φεβρουαρίου ξεκινώ μια σύμβαση έργου με εταιρία για 2 μήνες εως 31 Μαρτίου αν κάποιος ξέρει να μου πει. 1) Σύμφωνα με το νέο ασφαλιστικό η απασχόληση  δεν θεωρείτε διαρκους αλλά ευκαιριακή οπότε δεν μπορώ να ζητήσω απο την εταιρία να μου πληρώσει τις εισφορές ..Σωστά ????

2) Η φορολογική αντιμετώπιση πως θα είναι ?Ισχύει το εως 3 εργοδότες σ'αυτήν την περίπτωση?Εννοείτε οτι έδρα έχω το σπίτι μου .

 

Η φορολογική αντιμετώπιση δεν έχει μεταβληθεί . Οτι ίσχυε εξακολουθεί να ισχύει .

Από την άποψη της ασφαλιστικής νομοθεσίας τώρα θα πρέπει να ειδοποιηθεί η εργοδότρια εταιρεία για το γεγονός αυτό , ότι δηλ. εμπίπτει η περίπτωσή σας στο άρθρο 39 παρ. 9 , σχετικά με τις ασφαλιστικές εισφορές των αμοιιβόμενων με ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ , προκειμένου να αποδώσει εισφορές όπως προβλέπουν οι σχετικές αποφάσεις . Αν τώρα δεχτεί η εργοδότρια επιχείρηση να πληρώσει αυτή εισφορές είναι μια άλλη ιστορία που μένει να επιβεβαιωθεί στην πράξη τόσο για την περίπτωσή σας , όσο και για άλλες παρόμοιες περιπτώσεις .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.