Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα: Τι αλλάζει στις άδειες δόμησης - Πώς θα χτίζουμε χωρίς την έγκριση της υπηρεσίας δόμησης


Engineer

Recommended Posts

terry

ο πρώτος που έβαλε +1 στο da-mi είμαι εγώ

(τα όσα υποστηρίζει είναι κάτι που από παλιά υποστήριζα 

ως πρώτο προαπαιτούμενο για Ε.Δ -ηλεκτρονικές άδειες κλπ..)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΚΑΝΑ

ΕΔ κατά terry = ελεγκτής δόμησης όχι επαγγελματικά δικαιώματα  :smile:  :smile:

 

Συναδελφε, ΕΔ=ιδιοτητα, οχι επαγγελμα, οχι δικαιωματα.

Οταν σε καλουν να ελεγξεις, πρεπει να εχεις τα απαραιτητα προσοντα. (βλ Ορκωτοι Λογιστες, βλ δικαστικοι, βλ συμβολαιογραφοι κτλ).

Τα προσοντα αυτα, σιγουρα δεν αποκτωνται απλα με το περας των 4 ή 5 ετων, του Πολυτεχνειου, μας αρεσει, δε μας αρεσει.

 

ΚΑΝΑ, συμφωνουμε.

Αλλα αυτο δεν αλλαζει ετσι απλα, ουτε θα αλλαξει τα επομενα χρονια.

Οποτε να εισαι ετοιμος, αν τα παιδια σου ειναι μηχανικοι (ξερω οτι εχεις παρει συνταξη), να ελεγχουν απο εναν απειρο ΕΔ. (δεν ειναι υποτιμητικο, να μην εχεις εμπειρια ή γνωσεις. Ολοι τις αποκταμε δεν γεννηθηκαμε με αυτες)

Link to comment
Share on other sites

O νέος νόμος αυθαιρέτων να συνοδεύεται και από τις αερογωτογραφίες

που χρειάζεται για να λειτουργήσει!!!!!

Να μην παρουσιαστούν πάλι τα ευτράπελα του νόμου Καλαφάτη (4178) που 

έγραψε ότι σε 6 μήνες θα ανέβουν οι αεροφωτογραφίες και μας 'έγραψε' 

κανονικά!

Τώρα θα μου πει κάποιος, τι μας λες. Αυτοί είναι πιο άχρηστοι και από τους

προηγούμενους, θες και αεροφωτογραφίες?

Είναι που βαρέθηκα γενικά τους πουθενάδες.....  για αυτό το γράφω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι διάβασμα . Τουλάχιστον στον νέο νόμο θα έχουν ενσωματώσει και τις χιλιάδες ερωταπαντήσεις άραγε του χέλπ ντέσκ ....

 

χέλπ , χέλπ , χέλπ .. :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ελεγκτές δόμησης να ελέγχουν άδειες δόμησης Παναγιά μου ... τα είπε και ο Τέρυ Να το επαναλάβω και εγώ για να το εμπεδώσουν Αν δεν απλοποιηθεί η Πολεοδομική νομοθεσία  ούτε αυτός ο τρόπος θα δουλέψει και μάλιστα θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα Το θέμα δεν είναι μόνο να  βγαίνουν γρήγορα οι άδειες δόμησης αλλά και σωστά ώστε να μην υφίσταται καταστροφή το φυσικό περιβάλλον και να έχουμε ασφάλεια στις κατασκευές 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

είναι βέβαια μέσα στην όλη λογική της "πιασάρικης" εξαγγελίας (βλ. παλαιότερα άδεια σε 5 μέρες...!)

που αγνοεί ότι για π.χ. ειδικά κτίρια εκτός σχεδίου θα χρειάζεται πάντα έγκριση δασαρχείου, έγκριση αιγιαλού, έγκριση περιβάλλοντος, έγκριση αρχαιολογίας, έγκριση φορέα, έγκριση ΣΑ, έγκριση ΣΥΠΟΘΑ και και και...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, συμφωνουμε.

Αλλα αυτο δεν αλλαζει ετσι απλα, ουτε θα αλλαξει τα επομενα χρονια.

Οποτε να εισαι ετοιμος, αν τα παιδια σου ειναι μηχανικοι (ξερω οτι εχεις παρει συνταξη), να ελεγχουν απο εναν απειρο ΕΔ. (δεν ειναι υποτιμητικο, να μην εχεις εμπειρια ή γνωσεις. Ολοι τις αποκταμε δεν γεννηθηκαμε με αυτες)

Δηλ Νομοθεσία που δεν μπορεί να λυθεί με σαφείς διατάξεις 

πιστεύεις ότι θα λυθεί από τους Ε.Δ κατόπιν εξετάσεων? 

 

terry πες ότι έστω  και έβαλαν 5/ετή εμπειρία

εγώ βλέπω ότι στον τόπο μου (με 16 τεχν γραφεία Π.Μ Α.Μ  ΤΕΙ κλπ)  εδώ και 5 χρόνια   μόνο  μία άδεια εκδόθηκε

επομένως για ποια εμπειρία να μιλήσουμε? 

άντε να πάμε και στη 10/ετή! πόσες Ο.Α θα εκδοθούν ακόμη ? 10!   

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

KANA, δεν λυνεται το προβλημα της νομοθεσιας.

Λυνεται το προβλημα "ποιος εχει εστω τα υποτυπωδη προσοντα να γινει ΕΔ".

 

Με εμπειρια+εξετασεις μια χαρα θα παει.

Μην ξεχνας οτι λογω αυθαιρετων υπαρχει επαφη με ΝΟΚ κτλ.

Αλλα αν εστω κατσει ο αλλος να διαβασει 5 βασικα πραγματα στο ΝΟΚ (τι μετραει σε καλυψη, τι σε δομηση, τι στον ογκο), λογω των εξετασεων, ε κατι θα του μεινει.

 

Αλλα με τη λογικα, κανε μια αιτηση με αντιγραφο πτυχιου και ενα παραβολο 50Ε και σε 10 μερες εγινες ΕΔ, δεν βρισκειι αντιθετο.

 

Ειναι αδιανοητο, χωρις εξετασεις και εμπειρια, να κληθει ο διπλωματουχος/πτυχιουχος, να ελεγξει εστω και και την πιο απλη  περιπτωση νεας κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.