Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αιμορραγία μηχανικών από το ΤΕΕ


Engineer

Recommended Posts

Ikare μιλάς για μεγάλα έργα Σιγά μην ο μπαρπα Μήτσος αναθέσει την ανακίνηση του σπιτιού του σε μεγάλο όμιλο Αλλά στην περιοχή μου όσοι έρχονται πάλι με ντόπιους μηχανικούς  θα συνεργαστούν για πολλούς και διάφορους λόγους Έχω συνεργαστεί με μεγάλους ομίλους ειδικά στο τομέα Αιολική ενέργεια , που τώρα να πω την αλήθεια αποφεύγω Πιο νέος είχα συνεργαστεί και είχα διαπιστώσει ότι δεν είχα τόσες ελλείψεις σε γνώσεις στο τομέα μου από αντίστοιχους ξένους συναδέλφους , το αντίθετο μάλιστα Άσε που τότε μου είχαν έρθει κάποια μεγαλο στελέχη με κάτι φοβερά κινητά για την εποχή τους και κανένα δεν έπιανε σήμα και πήρανε τηλέφωνο από τα βουνά με μια παντόφλα δική μου που είχα τότε 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εγώ βλέπω ότι τα μεγάλα γραφεία κάνουν προσλήψεις αντίθετα οι ελ. επ βουλιάζουν άλλος λίγο άλλος πολύ.Για ποιο λόγο να κάνουν προσλήψεις εάν δεν έχουν δουλειά ?

 

Μόνο εγώ βλέπω ότι ο ΝΟΚ στήθηκε στα μέτρα μεγάλων κατασκευαστικών που θα παίρνουν ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα στην Αθήνα, θα κατεδαφίζουν τις παλιές πολυκατοικίες και κατασκευάζουν νέα συγκροτήματα?

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , άλλωστε τα έχω γράψει πολλές φορές από το 12 . Βλέπω ότι πλησιάζουμε στο τέλος όμως , σε 1-2 το πολύ χρόνια το νέο σκηνικό θα αρχίσει να εμφανίζεται . Θα ξεκινήσει από κάποια έτοιμα πρότζεκτ που υπάρχουν εδώ και χρόνια έτοιμα , τα οποία θα διαφημιστούν καταλλήλως από τα κανάλια , κάτι ανάλογο με κάποια λόφτ και κάποια συγκροτήματα που τα βλέπαμε σε εφημερίδες και σάιτ , σαν αγιογραφίες που λέει και η διαφήμιση , με τις νέες άδειες που ετοιμάζουν που θα χτίζονται αμέσως με την κατάθεση και πολλά ανάλογα . 

 

Την οικονομική ανάλυση του πρότζεκτ σας την έχω κάνει ήδη . 

 

Στα γρήγορα την ξανακάνω . Σήμερα ένας μικροιδιοκτήτης στην Κυψέλη ή στα Πατήσια έχει ένα διαμέρισμα 80-100 τμ και μεγαλύτερο που είναι ξενοίκιαστο και πληρώνει ΕΝΦΙΑ , ή μένει στην χειρότερη ο ίδιος και δεν έχει θέρμανση γιατί δεν πληρώνουν κοινόχρηστα κλπ .

 

Αν εμφανιστεί μια εταιρεία και του δώσει κάποια λεφτά περί τα 500 €/τμ το έδωσε χτες , Αν του δώσουν 25 % αντιπαροχή και του δώσουν και 40 % επιπλέον σε χαμηλότοκο προεγκεκριμένο δάνειο , όπου με 300 € τον μήνα δόση θα αποκτήσει συνολικά ένα σπίτι στο 65 % , τότε αυτοί που έχουν κάτι ανοίκιαστα 5άρια , θα βρεθούν με 90-100 τμ ολοκαίνουργα που θα μπορεί και η εταιρεία να τους δώσει 5 χρόνια εγγυημένη ενοικίαση που θα πληρώνει δάνειο , φόρους και θα του μένουν και 200-300 € μηνιαίως . 

 

Σκεφτείτε ότι τα μπόνους του ΝΟΚ αθροιστικά φτάνουν το 40 % του ΣΔ , που σημαίνει ότι ακόμα και αν δώσουν 25 % αντιπαροχή , αυτή πραγματικά γίνεται 15 % . Η ακόμα καλύτερα μπορούν αυτό το 40 % να είναι τα επιπλέον τμ που θα δώσουν με προνομιακά δάνεια στους ιδιοκτήτες και με αυτά θα βγάλουν σχεδόν το 50 % του κόστους κατασκευής .  Και θα τους μείνει καθαρό ένα 75 % του αρχικού εμβαδού χωρίς τα μπόνους που θα είναι το υπόλοιπο 30 %  του κόστους και το υπόλοιπο κέρδος . 

 

Να το κάνουμε με νούμερα ? 

 

Ο.Τ. 4 στρεμμάτων . ΣΔ 3,6 .  Σύνολο δόμησης 14400 , μπόνους ΝΟΚ περί τα 5000 τμ . Αντιπαροχή 3600 . Αγορά από ιδιοκτήτες με ευμενή τραπεζικό δανεισμό 5800 Χ 1200 €/τμ περίπου 7.000.000 .  Συνολικό κόστος κατασκευής περίπου 16.000.000 λόγω οικονομιών κλίμακας .  Υπόλοιπο κόστος 9.000.000 . Υπόλοιπα τμ προς πώληση σε τρίτους με τιμή 1400 €/τμ περί τα 10.000 , άρα κέρδος 14.000.000 . Εννοείται ότι όλο το κόστος  θα ληφθεί με τραπεζικό δανεισμό , οπότε θα μειωθεί και ο φόρος εισοδήματος λόγω των τόκων και βέβαια του μεγάλου κόστους διαχειριστικής λειτουργίας , διαφήμισης κλπ που περνάνε σαν έξοδα οι μεγάλες εταιρείες και δεν αναγνωρίζονται στις μικρές . 

 

Αυτά για το πρώτο πρότζεκτ . Στα επόμενα η αντιπαροχή θα μειώνεται γιατί θα υπάρχει προσφορά οικοδομικών τετραγώνων και η τιμή πώλησης θα αυξάνεται . 

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

BAS ποια εταιρεία θα τα κάνει αυτά  όταν δεν έχει προοπτική η αγορά?Ποιος θα τα αγοράσει-ενοικιάσει τα κτίρια αυτά ?Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον συνάδελφο georgecv για το θέμα των μεγάλων γραφείων.Τι εννοείς ''πλησιάζουμε στο τέλος''?Γιατί αν εννοείς εμάς τους μικρούς το τέλος έχει έρθει προ πολλού.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ikare μιλάς για μεγάλα έργα Σιγά μην ο μπαρπα Μήτσος αναθέσει την ανακίνηση του σπιτιού του σε μεγάλο όμιλο Αλλά στην περιοχή μου όσοι έρχονται πάλι με ντόπιους μηχανικούς θα συνεργαστούν για πολλούς και διάφορους λόγους Έχω συνεργαστεί με μεγάλους ομίλους ειδικά στο τομέα Αιολική ενέργεια , που τώρα να πω την αλήθεια αποφεύγω Πιο νέος είχα συνεργαστεί και είχα διαπιστώσει ότι δεν είχα τόσες ελλείψεις σε γνώσεις στο τομέα μου από αντίστοιχους ξένους συναδέλφους , το αντίθετο μάλιστα Άσε που τότε μου είχαν έρθει κάποια μεγαλο στελέχη με κάτι φοβερά κινητά για την εποχή τους και κανένα δεν έπιανε σήμα και πήρανε τηλέφωνο από τα βουνά με μια παντόφλα δική μου που είχα τότε

Σωστά για μεγαλα εργα μιλάω άλλωστε αυτα ειναι που δίνουν δουλεια και πληρώνουν καλα. Τα μικρά δεν υπαρχουν και όσα υπαρχουν γινεται σκοτωμός στις αμοιβές. Καλα για ελεύθερους επαγγελματίες δεν συζητάμε τους εχουν τελειώσει εντελώς και όσοι εχουν παραμείνει ασχολούνται με ψίχουλα και τυπικές υπηρεσιες. Και για αυτο το προβλημα της αιμορραγίας σύμφωνα με το θεμα. Πόσοι να σταθούν εκτος μεγάλων εταιρειών;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

......Αν εμφανιστεί μια εταιρεία και του δώσει κάποια λεφτά περί τα 500 €/τμ το έδωσε χτες , Αν του δώσουν 25 % αντιπαροχή και του δώσουν και 40 % επιπλέον σε χαμηλότοκο προεγκεκριμένο δάνειο , όπου με 300 € τον μήνα δόση θα αποκτήσει συνολικά ένα σπίτι στο 65 % , τότε αυτοί που έχουν κάτι ανοίκιαστα 5άρια , θα βρεθούν με 90-100 τμ ολοκαίνουργα που θα μπορεί και η εταιρεία να τους δώσει 5 χρόνια εγγυημένη ενοικίαση που θα πληρώνει δάνειο , φόρους και θα του μένουν και 200-300 € μηνιαίως ......

 

Ζεις εκτός πραγματικότητας. Κάνεις πράξεις στο καφενείο και έρχεσαι και γράφεις θεωρίες, σενάρια, μεγάλα φαντς, ξεπουλήματα, κ.τ.λ.

 

Ποιος θα αγοράσει το υπόλοιπο 75% άνθρωπε μου ???!!!

 

Θα έρθει η μεγάλη εταιρία να αναπτύηξει ολόκληρα τετράγωνα όταν τα πάντα έχουν καταρεύσει ? Αυτά θα γίνουν όταν θα έχει τελειώσει η κρίση.

Edited by nik
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

η κριση εχει τελειωσει ... μετα το πασχα εχει ερθει η ανασταση μαζι με την αναπτυξη ... δεν ξερω γιατι τα λετε αυτα ;;; εχουμε πολλα εργα μεγαλα και μικρα ...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη  βασιλη   το  30 %   δεν  εχει  να  δωσει ουτε 1  ευρω  για  κολατσιο  στο  παιδι  του 

οι  περισσοτεροι  χρωστανε  σε  εφοριες  ασφαλιστικα  ταμεια  ,  τράπεζες , ΔΕΗ  τα  νοσοκομεια  καταρρεουν 

και  με  μαθηματικη  ακριβεια  ενας  πολιτης   ενημερως  ασφαλιστικα  που  θα   αρρώστησει  δεν  θα  μπορει  να 

εξυπηρετηθεί  σε  δημοσιο  νοσοκομεια  δωρεαν  και  θα  πρεπει  να  βαλει  γερα  το  χερι  στην  τσεπη   ,  αν  εχει  βεβαίως 

αλλιως   θα   ψοφησει  ,  

κοιτα   για  να  τελειωσει  η  κριση  θα  πρεπει  να  μεταρυθμιστει  το  σοβιετικο οθωμανικο   νομοθετικο  πλαισιο  της  χωρας  μας 

χωρις  κτηματολογια  με  διπλα  και  πλαστα  συμβολαια   σιγα  μην  ερθει   εταιρεια  εντος  ελλαδος   θα  παει  στην  αλβανια 

που  εκσυχρονιζεται  ραγδαίως   , με  τετοιυς  φορους   αγαπω  την  βουλγαρια  και  την  κυπρο   ,  με  λαθρομετανάστες   ελευθερους 

και  με  εγκληματικοτητα  στα  υψη   λατρευω  της  κεντρικη  ευρωπη  ,  η  ενεργεια  είναι  ασυμφορη  στην  ελλαδα  πως  θα  γινουν  επενδύσεις 

αληθεια  ;;;

βασιλη  όπως  βλεπω  εγω  τα  πραγματα  με  την  υπαρχουσα  κυβερηση  ΔΕΝ    ,  με  την  επομενη  πολύ  πολύ  λιγα  πραγματα  

ισως  μετα    από  5-6  κυβερνησεις  που   θα    πεφτουν  κάθε  2-3  χρονια   να  καταληξουμε  σαν  εθνος  εάν   θελουμε   επενδύσεις 

η  βαθυ  δημοσιο  3  εκατ    και  με  μισθους  αγοραστικης  αξιας  20-30  ευρω  τον  μηνα  ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑΣ  .

καληνύχτα .

Edited by loser
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Ζεις εκτός πραγματικότητας. Κάνεις πράξεις στο καφενείο και έρχεσαι και γράφεις θεωρίες, σενάρια, μεγάλα φαντς, ξεπουλήματα, κ.τ.λ.

 

Ποιος θα αγοράσει το υπόλοιπο 75% άνθρωπε μου ???!!!

 

Θα έρθει η μεγάλη εταιρία να αναπτύηξει ολόκληρα τετράγωνα όταν τα πάντα έχουν καταρεύσει ? Αυτά θα γίνουν όταν θα έχει τελειώσει η κρίση.

 

Θα δημιουργηθούν εταιρίες ανάπτυξης ακινήτων που θα νοικιάζουν τα διαμερίσματα μαζί με την συντήρηση και κοινόχρηστα όπως το εξωτερικό.

Edited by georgecv
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.