Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

υποστήλωση στέγης


 
meletiadis

Recommended Posts

Κύριοι,

 

Έχω μια στέγη (εργολαβική) που δυστυχώς κατασκευάστηκε με ξυλεία λιγότερη από ότι έπρεπε

και έχει σκεβρώσει κάπως. θέλω να την στηρίξω με μια οριζόντια δοκό στη μέση και πόδια σε διάφορα σημεία.

 

Το πάτωμα από κάτω είναι λαμινείτ και από κάτω γκρο μπετό.

Το ερώτημα που ήθελα να κάνω είναι αν μπορώ με πολλά πόδια να πατήσω πάνω στο λαμινειτ ή πρέπει

να σπάσω αυτό και το γκρο μπετό και να πατήσω πάνω στην πλάκα

που θα ήταν και το πιο σωστό

ή αν ξέρει κανείς αν υπάρχουν ειδικές βάσεις

ή μπορώ απλά να φτιάξω μια μεταλλική επιφάνεια για να πατήσουν πάνω οι κολόνες για να αυξήσω την επιφάνεια τους.

 

για δοκάρι θέλω να βάλω 16 επί 16 ίσως φαγωμένο στην μία άκρη στην κλίση της στέγης (17 μοίρες περίπου)

 

 

η σκεπή έχει διαστάσεις 7 μέτρα  πλάτος που θα είναι και το μήκος της οριζόντιας δοκού και 5 μέτρα μήκος σε κλήση (περίπου 17 μοίρες)

Link to comment
Share on other sites

το ερώτημά σου είναι πολύ ασαφές και πρέπει να το κάνεις πιο συγκεκριμένο και κατανοητό

για να πάρεις και μια σαφή (κατά το δυνατόν) απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Απο που να το πιασεις και που να τ αφησεις...

 

Απ τα ξυλα που εχουν σκεβρωσει? Απ το λαμινειτ, το γκρος μπετον και απο κατω την πλακα....ή από την κλιση 17 μοιρων μιας στεγης με οτι αυτο συνεπαγεται..

 

Ξηλωσε την να ησυχασεις....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τον χρόνο σας καταρχήν.

 

το ερώτημά σου είναι πολύ ασαφές και πρέπει να το κάνεις πιο συγκεκριμένο και κατανοητό

για να πάρεις και μια σαφή (κατά το δυνατόν) απάντηση!

Ευχαριστώ για το χρόνο σου καταρχην.

θα ήθελες να μου πεις τι πληροφορίες ακόμα θα χρειαζόσουνα;

Link to comment
Share on other sites

συν/φε

ίσως δεν αποτελούν υπερβολή οι προτροπές των συναδέλφων

να απευθυνθείς σε τοπικό συν/φο!

 

ασάφειες ερωτήματος πολλές (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έπρεπε ντε και καλά ως μηχ/κός Η/Υ να ήσουν πιο σαφής)

μια και βασική 

που θα μπει η πρόσθετη δοκός?

 

post-10727-0-95264900-1466705992_thumb.jpg

 

(π.χ στα μέσα των ελκυστήρων δηλ εκεί που είναι τα ελάσματα της εικόνας -δηλ στο κέντρο?)

 

Ποιος θα καθορίσει τις διαστάσεις της και αυτής της ίδιας δοκού

αλλά και των κατακόρυφων υποστυλωμάτων -τον αριθμό υποστυλωμάτων την  αντοχή κλπ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρόκειται για μονοριχτο κομμάτι στέγης με μια μονο κλήση.

η μια πλευρά πατάει σε τοίχο 2,8 περίπου μέτρα η άλλη σε τοίχο 1,2 περίπου μέτρο

το μήκος της υπο κλίση στέγης είναι περίπου 5 μέτρα η κλίση όπως είπα περίπου 17 μοίρες

(περίπου βγαίνουν και τα μαθηματικά αν δεν κάνω λάθος ημ17 = 0.3 περίπου = (2,8-1,2)/5

το πλάτος της στέγης είναι 7 περίπου μέτρα.

τα φουρούσια που χρησιμοποιήθηκαν είναι 5,5 επί 11,5.

κάθετα σε αυτά τα φουρούσια στο πλάτος των 7 μέτρων θέλω να βάλω ένα δοκάρι παράλληλα με τους δυο τοίχους

σε απόσταση 2 μέτρα απο τον χαμηλό τοίχο.

 

όπως η δεύτερη από τις εικόνες στην παρακάτω σελίδα:

http://www.bousvaroswood.com/2012/06/blog-post.html

 

με κολόνα  φουρούσι παρα φουρούσι

 

ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

η λύση η πρόχειρη είναι 

κολώνες 9x9 = 4 στο σύνολο ή 12x12 

και από πάνω ένα δοκάρι ορθογωνικής διατομής 9x12 - 9x18 ή 12x16,5 - 12x18 - 12x20  ( υπάρχει περίπτωση να βρεις και 10x10 οπότε δοκίμασε δοκάρι κάποιο 10x15  10x16 10x18

 

το 16x16 είναι υπερβολικό και σπανίζει στην ελληνική αγορά (βέβαια στην θεσσαλονίκη που βρίσκεσαι όλα μπορείς να τα περιμένεις) 

 

Η άποψή μου είναι η εξής: έχει βάλει αραιά ξύλα ... 5,5x11,5 ελληνικά πλανισμένα ίσως, και στα 5 μέτρα λογικά και λύγισαν, πώς δεν έπεσαν να λες

Το πιο χρήσιμο είναι να το γκρεμίσεις και να το ξαναχτίσεις με πυκνό σκελετό μεγαλύτερων διαστάσεων, σουηδικής ή σύνθετης ξυλείας για να κοιμάσαι ήσυχος 

γιατί όλα τα παραπάω είναι λύσεις ανάγκης 

 

Υ.Γ. και γιατί όχι 2 δοκάρια ? και βάζεις 1 μόνο στα 2 μέτρα ? τα υπόλοιπα 3 μιας και έχουν βύθιση πώς θα "έρθουν" εκεί που τα θέλεις ... 

πάντως ένα ωραιότατο "ω" βυθίσεων θα έχεις εκατέροθεν του δοκαριού που θα τοποθετήσεις 

 

Ελπίζω να σε ανησύχησα παρά να σε βοήθησα 

Link to comment
Share on other sites

η λύση η πρόχειρη είναι 

κολώνες 9x9 = 4 στο σύνολο ή 12x12 

και από πάνω ένα δοκάρι ορθογωνικής διατομής 9x12 - 9x18 ή 12x16,5 - 12x18 - 12x20  ( υπάρχει περίπτωση να βρεις και 10x10 οπότε δοκίμασε δοκάρι κάποιο 10x15  10x16 10x18

 

το 16x16 είναι υπερβολικό και σπανίζει στην ελληνική αγορά (βέβαια στην θεσσαλονίκη που βρίσκεσαι όλα μπορείς να τα περιμένεις) 

 

Η άποψή μου είναι η εξής: έχει βάλει αραιά ξύλα ... 5,5x11,5 ελληνικά πλανισμένα ίσως, και στα 5 μέτρα λογικά και λύγισαν, πώς δεν έπεσαν να λες

Το πιο χρήσιμο είναι να το γκρεμίσεις και να το ξαναχτίσεις με πυκνό σκελετό μεγαλύτερων διαστάσεων, σουηδικής ή σύνθετης ξυλείας για να κοιμάσαι ήσυχος 

γιατί όλα τα παραπάω είναι λύσεις ανάγκης 

 

Υ.Γ. και γιατί όχι 2 δοκάρια ? και βάζεις 1 μόνο στα 2 μέτρα ? τα υπόλοιπα 3 μιας και έχουν βύθιση πώς θα "έρθουν" εκεί που τα θέλεις ... 

πάντως ένα ωραιότατο "ω" βυθίσεων θα έχεις εκατέροθεν του δοκαριού που θα τοποθετήσεις 

 

Ελπίζω να σε ανησύχησα παρά να σε βοήθησα 

Σε ευχαριστώ και εσένα για το χρόνο σου.

 

 

για το δεύτερο κομμάτι όμως δεν μου είπες κάτι.

πως θα πατήσουν οι κολώνες στο λαμινέιτ?

υπάρχει κάτι έτοιμο και αν ναι που θα το βρω;

 

όσο για το ω που λές είναι σίγουρα καλύτερο από το υυυυυυυ που υπάρχει σήμερα ε?

Link to comment
Share on other sites

Στο ξαναλέω

Λύσεις εξ αποστάσεως δεν υπάρχουν, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχουμε πλήρη εικόνα της κατασκευής

Για δική σου ασφάλεια, απευθύνσου σε συνάδελφο π.μ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.