Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καλαμιές στην ταράτσα και καταγγελία.


Recommended Posts

Καλημέρα.

Έχω μία περίπτωση λίγο περίεργη και θα ήθελα την γνώμη σας. Έχω τοποθετήσει σε ταράτσα (ιδιόκτητο  χώρο)    καλαμιές (αυτές της γνωστές που βάζουμε στα μπαλκόνια) ύψους 1,5 μέτρου και τις έδεσα με σύρμα απο τα κάγκελα . Δέχτηκε λοιπόν η ιδιοκτήτρια καταγγελία από την διπλανή πολυκατοικία και σε συνάντηση με τον μηχανικό της πολεοδομίας μου είπε πως θεωρεί πως αλλάζει η όψη της οικοδομής και πως  είναι σταθέρή κατασκευή . Η δική μου γνώμη είναι πως το βλέπω σαν μη σταθερή κατασκευή και είναι εγκατάσταση για την δημιουργία κήπου (εξοπλισμός) βάση του ΝΟΚ άρθρο 19 , παρ. ε).

Έχετε  αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχη περίπτωση για να με βοηθήσει;

Eυχαριστώ    

Edited by sakist
Link to comment
Share on other sites

Το παρακατω που θα γράψω ισως ειναι λιγο ακραίο-τραβηγμενο απο τα μαλλιά.

Επειδη πρόκειται σε καγκελα ιδιοκτητου χώρου μεν, ταρατσας δε, τμημα της καλαμωτης δεν θα ειναι και εκτος ογκου;

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν πρέπει να μπλέξουμε ΚΑΙ τον όγκο , σε όλο το μπάχαλο που δημιουργήθηκε , το πρόβλημα δημιουργείται γιατι δεν μου το θεωρούνε σαν μη μόνιμη κατασκευή που το θεωρώ εγώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δξ σε τι πειραξε τον "απεναντι" αυτη η τοποθετηση γλαστρων με καλαμια...

[ίσως του κοβει την θεα προς εκει που "ηθελε" ...] 

ενω δεν θα παραπονουνταν αν ειχες βαλει...γκαζον...

αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου

 

Επι του θεματος,  εσυ εδεσες με συρμα τα φυτα να μην τα παιρνει ο αερας, εβαλες και μερικους εντατηρες...

 

τπτ απο αυτα δεν ειναι "σταθερο"

 

Γνωμη μου ειναι, να αφησεις τον υπάλληλο  να  κανει την εκθεση αυτοψιας, 

και να συνταξει την σχετικη εθεση

 

αφου πρωτα βρει  τις πολεοδομικες  διαταξεις που   "παραβιασες."

 

Υπαρχουν και δευτεροβαθμια οργανα.

 

[σε  επομενη φαση, ζητας μια ΕΕΜΚ για περγκολα  υψος 2-3 μ.....οσο υψος σου επιτρεπει, βαζεις  επι πλεον και  2-3 γλαστρες με αναρριχητικα

 

και ασε  τον απεναντι να καταγγελει.] :smile:

υγ

ας ξαναδουμε το αρθρο 19

2. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό επιτρέπονται:
α) Σε νέα και υφιστάμενα κτίρια, χώροι κύριας χρήσης αποκλειστικής ή κοινόχρηστης, μέγιστης επιφάνειας 35 τ.μ., με προϋπόθεση τη δημιουργία φυτεμένου δώματος που καλύπτει το 80% της συνολικής επιφάνειας του δώματος και με αναλογία ένα (1) τ.μ. χώρου ανά πέντε (5) τ.μ. φύτευσης.
β) Καπνοδόχοι, αγωγοί αερισμού, εγκαταστάσεις ηλιακών συστημάτων με τοποθέτηση του δοχείου σε άμεση επαφή με την άνω στάθμη του δώματος και τοποθέτηση του συλλέκτη πάνω από αυτό, πύργοι ψύξης και δοχεία διαστολής.
γ) Απολήξεις κλιμακοστασίων με στάση ανελκυστήρα στο δώμα και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 3,80 μ., από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου μετά την εξάντληση του συντελεστή δόμησης του οικοπέδου, εφόσον εγκαθίσταται φυτεμένο δώμα ή σύστημα παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Πάνω στις απολήξεις αυτές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε κατασκευής ή εγκατάστασης.
δ) Στηθαία και κιγκλιδώματα ασφαλείας τοποθετούνται στη θέση του περιγράμματος του υποκείμενου ορόφου.
ε) Ασκεπείς πισίνες, διακοσμητικά χωροδικτυώματα μέγιστου ύψους 3,00 μ., μόνιμες γλάστρες φυτών και γενικά εγκαταστάσεις για τη δημιουργία κήπων με τον εξοπλισμό τους, που κατασκευάζονται σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, τοποθετούνται υποχρεωτικά μέσα στο χώρο που ορίζεται από στηθαία ή κιγκλιδώματα ασφαλείας.
στ) Κατασκευές για τη στήριξη των φυτών, πέργκολες που μπορούν να επικαλύπτονται από ελαφρά εύκαμπτα υλικά ή κινητά συστήματα, καλαμωτές, φωτοβολταϊκά πανέλα και μόνο σε οριζόντια θέση.

ζ) Στέγες. Σε κάθε περίπτωση απαγορεύονται κατασκευές που δημιουργούν κατακόρυφα ανοίγματα και διαφοροποιούν την ενιαία κλίση και στερεομετρία της στέγης.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε επαφή και μου είπε πως εφόσον  έδεσα με σύρμα τις καλαμιές το θεωρεί σταθερή κατασκευή!!!!!!!!!!!!

Και για αυτό θα με γράψει γιατί δεν λέει κάπου ό νόμος καθαρά πως επιτρέπονται οι καλαμιές , ακουσον  , ακουσον ............ 

Όσο για την καταγγέλουσα  ναι της κόβει την θέα προς την θάλασσα......

Link to comment
Share on other sites

Πές του ότι αν η καταγγελία θεωρηθεί αβάσιμη , τότε θα στραφείς ποινικά εναντίον του , γιατί τον έχεις ήδη ειδοποιήσει ότι κάνει λάθος και υπάρχει μεγάλη υποψία μεροληψίας υπέρ της καταγγέλουσας .

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα έπρεπε να είχε άλλη αντίληψη και άλλη συμπεριφορά . Αλλά έχε υπ' όψη σου ότι ο Φόβος φυλάει τα Ερημα και ότι και ο Αγιος Φοβέρα θέλει .

Link to comment
Share on other sites

υποχρεωση μας  ειναι να καλυψουμε τον πελατη...αλλα  εχουμε και τον sakist  να προσεξουμε...

 

άρα, ή  θα πλακωθεις μαζι του τρεχοντας σε επιτροπες και δικαστηρια για να αποδειξεις οτι το δεσιμο με συρμα   δεν ειναι "σταθερη κατασκευη"

 

ή, αλλοιως, κανε ολα τα νομιμα

 

ωστε να σηκωσεις μπροστα της ...το τοιχος του  Βερολινου

 

[και ψαξε να δεις τα "δικα της"...] :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.