Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση Ενεργειακών Επιθεωρητών


nik

Recommended Posts

Εγώ δεν έχω θέμα να το δηλώσω έτσι κι αλλιώς με τα τεκμήρια φορολογούμαι, αλλά ο λογιστής μου λέει χωρίς παραστατικό (δικό μου) πως θα το δηλώσει; 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα. Θα ηθελα κ εγω να ρωτησω κατι αναλογο. Σε μια συζητηση που ειχα με το λογιστη μου, τυχαια του ανεφερα για τα χρηματα που μας επεστεψαν. Τοτε θυμηθηκε κ μου ανεφερε την περιπτωση ενος πελατη του που ειχε παρει μια επιδοτηση καποια στιγμη κ οταν εφθασε η ωρα των δηλωσεων εκεινου του ετους στο taxis του η επιδοτηση αυτη φανηκε σαν μισθωτη υπηρεσια. Το αποτελεσμα ηταν ο πελατης να τρεχει κ να μην φθανει να βγαλει ακρη (με την αντιστοιχη υπηρεσια- τομεα υπουργειου η οτι αλλο ηταν...δε θυμοταν ακριβως ο λογιστης) και αυτο γιατι ο πελατης με αυτο το ´´εσοδο´´ εχανε το δικαιωμα να φορολογηθει με την κλιμακα του μισθωτου!

Ξέρει κανείς κάτι;

Πέρσι, το 2015 επειδή είχα για 15 μέρες παράλληλη εργασία ως μισθωτός και ως μπλοκάκι, πήγα με τη φορολογία των ελεύθερων επαγγελματιών. Φέτος για το 2016, εκεί που λέω θα πάω ως μισθωτός με μπλοκάκι, έρχονται αυτά τα λεφτά που να μην ερχόντουσαν. Ο δικός μου λογιστής, μου ανέφερε ότι το υπουργείο λογικά θα ανεβάσει αυτές τις πληρωμές στο σύστημα, άρα θα φανεί και μετά δεν θα σε αφήνει το σύστημα να κάνεις καν δήλωση ως μισθωτός και ας πας μετά σε έλεγχο.

Ξέρει κανείς με ποιο τμήμα να μιλήσουμε αντίστοιχα ώστε να βγάλουμε μία άκρη μην τρέχουμε τελευταία στιγμή;

ΥΓ.: Αυτά είναι τα ωραία του Σαμαρά, να τα λέμε όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχθές είδα ότι μπήκα και εγώ στην λίστα με τους δικαιούχους...σε ποσο καιρό μπαίνουν τα χρήματα; Επεδή δεν θυμάμαι ζητήσαν από συγκεκριμένη τράπεζα να δώσουμε λογαρισμό; ή δίναμε ότι μας βόλευε;

Link to comment
Share on other sites

Ότι λογαριασμό δηλώσεις.... Καλά τώρα το είδες νόμιζα ότι είχαν μπει σε όσους είχαν μπει εδώ και κανα χρόνο πάει. Μπας και τα έχεις πάρει και δεν θυμάσαι;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προχθές βγήκε η λίστα με τους τελευταίους 4.928 δικαιούχους. Εδώ: <<Ολοκλήρωση του προγράμματος ενίσχυσης για 4.928 ενεργειακούς επιθεωρητές>>.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είμαι στον τελευταίους δικαιούχους....δεν έχω ιδέα τι λογαριασμό είχα δώσει. Πάνω κάτω σε πόσο διάστημα θα μπούν; Μπας και κλείσουμε καμιά ''τρύπα''...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στο buildingcety στους υποψήφιους ενεργ.επιθεωρ. κάπου λέει ηια την αίτηση που είχες κάνει για την ενίσχυση. Εκεί φαίνεται ο λογαρισμός σου. Σε μια εβδομάδα το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.