Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπερ ΤΣΜΕΔΕ και 1% υπερ ΕΜΠ


Recommended Posts

ξεκαθαρίζουμε κατ'αρχάς ότι διαφωνούμε στην εισφορά υπέρ ΕΜΠ καθώς 1/2*0=0. Παρ'όλα αυτά και επειδή αν δεν το πληρώσουμε άδεια δεν παίρνουμε (στην Αθήνα τουλάχιστον) επισυνάπτω το σχετικό έντυπο με τον περιβόητο κωδικό 15 (σε xml δεν το έχω)

 

Χρειάζεται λίγη προσοχή καθώς η εν λόγω κράτηση ($%$$#$%^) είναι επί της νόμιμης και όχι επί της συμφωνηθείσας αμοιβής. Η κράτηση είναι [νόμιμη * 0,01 * 1,024 (χαρτόσημο)]

Έντυπο πόρων 1 7 2016.pdf

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 291
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ξεκαθαρίζουμε κατ'αρχάς ότι διαφωνούμε στην εισφορά υπέρ ΕΜΠ καθώς 1/2*0=0. Παρ'όλα αυτά και επειδή αν δεν το πληρώσουμε άδεια δεν παίρνουμε (στην Αθήνα τουλάχιστον) επισυνάπτω το σχετικό έντυπο με τον περιβόητο κωδικό 15 (σε xml δεν το έχω)

 

Χρειάζεται λίγη προσοχή καθώς η εν λόγω κράτηση ($%$$#$%^) είναι επί της νόμιμης και όχι επί της συμφωνηθείσας αμοιβής. Η κράτηση είναι [νόμιμη * 0,01 * 1,024 (χαρτόσημο)]

<<είναι επί της νόμιμης και όχι επί της συμφωνηθείσας αμοιβής>>,

 

αυτό ισχύει και για τα ΠΕΑ? ή στα ΠΕΑ είναι επί της συμφωνηθήσας.?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Από πού προκύπτει ότι είναι επί της νόμιμης?

Επίσης, πώς μπορεί να αποδείξει κάποιος στις υπηρεσίες δόμησης ότι δεν προβλέπεται εισφορά ή μήπως προβλέπεται νόμιμα?

Γενικά έχω μπερδευτεί, κάποια έχω σταματήσει να πληρώνω κάποια πληρώνω και ούτε ξέρω πότε πρέπει να πληρώνω τι...σίγουρα πληρώνω στα ΠΕΑ  επί της νόμιμης γιατί έτσι βγαίνει στο σύστημα του ΤΕΕ στην εντολή πληρωμής.

Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να μου κάνει χριστουγεννιάτικο δώρο και να μου εξηγήσει πως καταργήθηκε τι? (τεε, τσμεδε, εμπ). Πότε πληρώνουμε, πότε δεν πληρώνουμε κτλ. Να πω ότι σε κάποιες εργασίες όπως: στα τοπογραφικά για συμβόλαια, στις οριοθετήσεις, στις εκτιμήσεις ακινήτων, σε παροχή συμβουλών μηχανικού κτλ κτλ δεν βγάζω αμοιβές μέσω του ΤΕΕ. Δηλαδή μέσω ΤΕΕ μόνο άδειες μελέτη ή επίβλεψη, ΠΕΑ και τακτοποιήσεις.

Σημειωτέον ότι δεν δουλεύω στην Αθήνα και έτσι δεν ισχύει το "Παρ'όλα αυτά και επειδή αν δεν το πληρώσουμε άδεια δεν παίρνουμε (στην Αθήνα τουλάχιστον)".

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1. στα ΠΕΑ , όσοι αποφασίζουν να  πληρώνουν, πληρώνουν επί τής συμφωνηθήσας (συμβατικής ) και όχι τής νόμιμης

νόμος 4093/2012
 
<<Ι.1. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΝΟΜΙΜΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ
H αμοιβή για η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης
κτιρίων, λεβήτων και εγκαταστάσεων θέρμανσης και
εγκαταστάσεων κλιματισμού καθορίζεται ελεύθερα
με έγγραφη συμφωνία των συμβαλλόμενων μερών. Οι
προβλεπόμενες στο π.δ. 100/2010 (Α΄ 177) ως ελάχιστες
νόμιμες αμοιβές καταργούνται. Οι εισφορές και τα δικαι−
ώματα που προβλέπονται από την ισχύουσα νομοθεσία,
υπολογίζονται εφεξής επί της συμβατικής αμοιβής
.>>

 

2. πληρώνουν στα ΠΕΑ  πλεόν με τον κωδικό 15 (1% ΕΜΠ +2,4%)

3. στα ΠΕΑ απλά παίρνεις Α/Α από τεε, για να τον βάλεις στο buildingcert (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος)  από εκει και πέρα, αν το ποσο είναι μικρό (δηλαδή μικρότερο από 300Ε από ελ.επ και νομίζω 500Ε από ιδιώτη), δεν τυπώνεις ούτε εντολή πληρωμής ούτε τίποτα αν είναι μετρητά. Κόβεις το παραστατικό, παίρνεις τα λεφτα και πληρώνεις και ΦΕΜ (όσοι πληρώνουν), επί τής συμφωνηθήσας πάλι

4. αν κόψεις εντολή πληρωμής να σου τα βάλει στην τράπεζα, συμπληρώνεις το έντυπο τής ΕΤΕ χωρίς το ποσοό υπερ ΤΕΕ (σωστά ή λάθος?)

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1. στα ΠΕΑ , όσοι αποφασίζουν να  πληρώνουν, πληρώνουν επί τής συμφωνηθήσας (συμβατικής ) και όχι τής νόμιμης

νόμος 4093/2012

  Οι εισφορές και τα δικαιώματα που προβλέπονται από την ισχύουσα νομοθεσία,υπολογίζονται εφεξής επί της συμβατικής αμοιβής.>>

2. πληρώνουν στα ΠΕΑ  πλεόν με τον κωδικό 15 (1% ΕΜΠ +2,4%)

3. στα ΠΕΑ απλά παίρνεις Α/Α ..... Κόβεις το παραστατικό, παίρνεις τα λεφτα και πληρώνεις και ΦΕΜ (όσοι πληρώνουν), επί τής συμφωνηθήσας πάλι

4. αν κόψεις εντολή πληρωμής να σου τα βάλει στην τράπεζα, συμπληρώνεις το έντυπο τής ΕΤΕ χωρίς το ποσοό υπερ ΤΕΕ (σωστά ή λάθος?)

 

Πραγματι επι συμβατικής....αλλα

Στα ΠΕΑ δεν εχεις ΦΕΜ.

Αν βαλεις Α/Α αμοιβων (ή οχι) το πληρωνεις Τραπεζα( ή οχι αντιστοιχα) κόβεις αποδειξη και οκ.

Link to comment
Share on other sites

τον Α/Α τον παίρνω διότι το απαιτει το buildingcer. Από εκει και πέρα δεν κοβω έντυπο πληρωμής αφού τα λεφτα για πεα είναι λίγα και μετρητά. Οπότε μόνο απόδειξη κόβω. Ο.κ δεν είμαι?

Link to comment
Share on other sites

Και μεγαλύτερο να είναι το ποσό δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις εντολή πληρωμής αφού έχει καταργηθεί...

Αν είναι πάνω από 500€ (από 1.1.17 για όλους) πρέπει να γίνει η πληρωμή με ηλεκτρονικό τρόπο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τον Α/Α τον παίρνω διότι το απαιτει το buildingcer. Από εκει και πέρα δεν κοβω έντυπο πληρωμής αφού τα λεφτα για πεα είναι λίγα και μετρητά. Οπότε μόνο απόδειξη κόβω. Ο.κ δεν είμαι?

Σωστός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

είπαμε η βλακεία είναι ανίκητη

δυστυχώς

και παράνομη

αφού με εγκύκλιο καταστρατηγεί χωρίς αιτιολόγηση τον νόμο

βέβαια δεν είναι καθαρή βλακεία είναι υστεροβουλία για την ενίσχυση του κρατικού ταμείου που ταϊζει τους ΔΥ

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25601

 

post-54574-0-18883000-1487001248_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.