Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΩΝ ΕΤΩΝ


GPER

Recommended Posts

Θα μπορούσε κάποιος να με πληροφορήσει τι αποτελεί τεκμήριο διαβίωσης από το οικονομικό έτος 1990 και εντεύθεν. Υπήρχαν - ίσχυαν όλες τις χρονιές ? Αυτοκίνητο 1000 κ.ε ή 1600 κ.ε.. τι τεκμήριο είχε (αν είχε) ? Υπήρχε τεκμήριο για τον άγαμο και τον έγγαμο ?

Όπως γίνεται κατανοητό θέλω να κάνω ανάλωση από την αρχή της επαγγελματικής μου καριέρας μέχρι σήμερα, αλλά δε γνωρίζω τα τεκμήρια (που ίσχυαν - αν ίσχυαν). Έχω όλα τα στοιχεία (Ε1- εκκαθαριστικές) αλλά χωρίς συμπλήρωση π.χ. της αξίας του αυτοκινήτου.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

GPER πήγαινε καλύτερα σε έναν λογιστή γιατί δεν θα βγάλεις άκρη.

 

Υπάρχουν κάποιες χρονιές για τις οποίες εφαρμόζονται ορισμένα είδη τεκμηρίων και κάποιες άλλες που δεν εφαρμόζονται. Υπάρχουν όρια για τα τετραγωνικά του ακινήτου πάνω από τα οποία εφαρμόζονται τεκμήρια σε ορισμένες πάλι χρονιές.

 

Εσύ μάλιστα θες εφαρμογή από το 1990 άρα πρέπει να ανατρέξεις σε φορολογική νομοθεσία πολλών ετών πριν.

 

Επειδή αν πραγματοποιήσεις ανάλωση κεφαλαίου αυξάνεις σε μεγάλο βαθμό την πιθανότητα να σου κάνουν έλεγχο, καλύτερα να πας σε λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Έχω ήδη πάει σε λογιστή, αλλά μια βοήθεια και ένας έλεγχος από την υπάρχουσα εμπειρία συναδέλφων πάντα είναι θεμιτός

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.