Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τιμολόγιο προμήθειας υλικών - τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών και Ε.Δ.Ε.


dimidomo

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Θέλω να πάρω μέρος σε μια Δημόπρασία δημοσίου έργου της οποίας το αντικείμενο είναι καθαρά κατασκευαστικό παρόλα αυτά η υπηρεσία επείδη θα τραβήξει τα χρήματα από 2 κονδύλια θέλει στο τέλος δύο τιμολόγια. Ενα τιμολόγιο προμήθειας υλικών και ένα άλλο για παροχή υπηρεσιών.

 

Αυτήν την στιγμή δεν νοικιάζω γραφείο αλλά έχω έδρα το πατρικό.

 

Η λογίστρια μου ισχυρίζεται ότι για να μπορέσω να κόψω τιμολόγιο προμήθειας υλικών πρέπει να κάνω έναρξη σαν χοντρικό εμπόριο να βάλω τους απαραίτητους ΚΑΔ και να νοικιάσω γραφείο.

Νομίζω πως έχει και δίκιο. Έλα μου ντε που το μεσημέρι ένας συνεργάτης (Αλλουμηνάς) μου είπε ότι αυτά είναι βλακείες και μπροστά μου πήρε τηλ τον δικό του λογιστή ο οποίος του είπε ότι μπορώ να προχωρήσω κανονικά στο έργο και να κόψω ότι θέλω...

 

* Είμαι Ε.Δ.Ε

 

Εχει κάποιος συνάδελφος κάποια εμπειρία επι του συγκεκριμένου ή ανάλογη;

 

 

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

ως τόπος προορισμού των υλικών στο τιμολόγιο αγοράς ΣΟΥ θα πρέπει να αναφέρεται η διεύθυνση του έργου....

πρόσθεσε και τους ΚΑΔ....

 

that's it....

Link to comment
Share on other sites

άλλο και τούτο. Διαφορετικό τιμολόγιο για τα υλικά, διαφορετικό για την υπηρεσία. Πρώτη φορά το ακούω σε δημόσιο έργο. Τεσπά. 

Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο. Βγάλε τους ΚΑΔ για χονδρεμπόριο και μπορείς να τιμολογήσεις. Αυτό που λέει η λογίστρια σου, ίσως θα είχε νόημα αν διατηρούσες αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

άλλο και τούτο. Διαφορετικό τιμολόγιο για τα υλικά, διαφορετικό για την υπηρεσία. Πρώτη φορά το ακούω σε δημόσιο έργο. Τεσπά. 

Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο. Βγάλε τους ΚΑΔ για χονδρεμπόριο και μπορείς να τιμολογήσεις. Αυτό που λέει η λογίστρια σου, ίσως θα είχε νόημα αν διατηρούσες αποθήκη.

 

Ναι έχει ξανασυμβεί αλλά οχι σε αμιγώς δημόσιο έργο, δηλ τύπου Β' κτλ. Σε κατι υπηρεσίες, ΝΠΙΔ, νοσοκομεία έτσι το κάνουν...

 

Κι επειδή έχω δεί παρόμοια διακήρυξη, ζητούν και την έναρξη για να δουν οτι εχεις τους ΚΑΔ.

 

Υ.Γ. κι εγώ πάντως που μαι ΕΔΕ, ειχα βγάλει ΚΑΔ χονδρικου εμπορίου οικοδομικών υλικών, γιατι ειχα παρει μια προμήθεια αμμοχάλικων...Και για να πληρωθείς δε μπορεις να κόψεις ΤΤΕ, ούτε Παροχής, ούτε ΑΠΥ. Αλλα μόνον τιμολογιο Πώλησης-Δελτίο αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχει και δίκιο. Έλα μου ντε που το μεσημέρι ένας συνεργάτης (Αλλουμηνάς) μου είπε ότι αυτά είναι βλακείες       ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΩ Ο ΑΛΛΟΥΜΗΝΑΣ  :smile:                                 και μπροστά μου πήρε τηλ τον δικό του λογιστή ο οποίος του είπε ότι μπορώ να προχωρήσω κανονικά στο έργο και να κόψω ότι θέλω...

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ίσως είναι τα πράγματα όπως τα λέει ο Kane

ότι είναι αμιγώς δημόσιο έργο.

 

Ευχαριστώ παιδιά...αύριο πρωί στην εφορία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.