Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρηματοδότηση υποψήφιου διδάκτορα για επίσκεψη σε ερευνητικό κέντρο του εξωτερικού


astry200m

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

 

βρίσκομαι στον 3ο χρόνο του διδακτορικού μου (ΕΜΠ) και αναζητώ τρόπο χρηματδότησης για να εκπονήσω μέρος της έρευνάς μου σε ερευνητικό κέντρο της Γαλλίας (IFREMER). Ουσιαστικά αναζητώ funding για αρκετά μικρό χρονικό διάστημα (max 1 μήνας) προκειμένου να εκτελέσω εκεί μία σειρά πειραμάτων και μετρήσεων. Φαντάζομαι ότι μία απ'ευθείας επικοινωνία με το ερευνητικό κέντρο θα μου έδινε κάποιες απαντήσεις, ωστόσο γνωρίζει κάποιος άλλους τρόπους/φορείς/διαδικασίες;; Πιστεύετε ότι είναι εφικτό να βρεθεί τέτοιου τύπου χρηματοδότηση; (Τα ΕυρωπαΪκά projects από τα οποία συνήθως χρηματοδοτούνται τα διδακτορικά στην Ελλάδα δύσκολα δικαιολογούν τέτοιο έξοδο...)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε στο INORE.org πολλες φορες δινουν visiting scholarships (http://inore.org/funding-for-international-collaboration-call-for-proposals/)

 

θες προσβαση σε tank ή computational resources?

 

Μιλα και με τον επιβλεποντα σου, απο οσο ξερω το ορισμενοι καθηγητες του ΕΜΠ διατηρουν δεσμους se projects

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το έχω στο νου μου.

Σε pressure chamber Θέλω πρόσβαση, computational resources ας πούμε ότι έχουμε και εδώ...!

Έχω φυσικά μιλήσει με τον επιβλέποντα, ωστόσο σπάνια τα projects δίνουν funding για abroad visitor, εκτός από ειδικές περιπτώσεις που το task είναι 100% συνδεδεμένο με το project. Και στην περίπτωσή μου, είναι 50-50..!

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.