Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή πάνελ


mixkip

Recommended Posts

Γει σας παιδιά

 

Θά ήθελα την βοηθεια σας σχετικά με την επιλογή υλικών για net metering σε κατοικία/επιχειρηση.

 

-Ετήσια κατανάλωση περιπου 10.000 KWh

-Τοποθεσια:Ηρακλειο Κρητης

-Παροχη τριφασικη 25 KVA

 

Η εγκατασταση θα γινει επι του δωματος σε χωρο περιπου 100 τετραγωνικων μετρων χωρις σκιαση.

 

Τι πανελ προτεινετε?Τεινω προς  solarfrontier,solarworld και τα πιο οικονομικα renesola.Προτείνεται κατι πιο αποδοτικό/αξιοπιστο/οικονομικο?

Για ινβερτερ τεινω στον sunny tripower 12000 tl.

 

Ειμαι ηλεκτρολογος Μηχανικος και αυτη θα ειναι η πρωτη μου εγκατασταση φωτοβολταικων.Οποιαδηποτε εξτρα πληροφορια θα ειναι σημαντική

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για την κατανάλωση που αναφερεις για Κρητη 6-7Kwp πάνελ είναι αρκετά χωρίς σκιάσεις και νότια κλίση

 

Ινβερτερ SMA STP 6000 ή 7000

 

Μακριά από Renesola.....

 

Δες REC, ειδικά αν έχεις σκιάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια renesola (αγορασμένα από συγκεκριμένο dealer) μου παρουσίασαν φαινόμενο PID.

 

Αν υπάρχουν σκίασεις (που σε δώμα είναι πιθανό να υπάρχουν έστω και λίγες) δοκίμασε και inverter solar edge ή το συστημα της tigo μαζί με κάποιον επωνυμο inverter  (π.χ. SMA).

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις

 

Εχω παρει καλες προσφορες για solar frontier (το οποιο δειχνει παρα πολυ αποδοτικο) και ινβερτερ steca.Είναι αξιόπιστα η θα τρέχω?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι με τη σειρα μου θα σε απεττρεπα απο solar edge λογω καποιων προβληματων και κακου after sales, αλλωστε αναφερεις οτι δεν υπαρχουν σκιασεις. Συμφωνω με astrah που εχει αποδειξει τις γνωσεις του σε φωτοβολταικες εγκαταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιταξω και για REC.

 

Η γνωμη σας για steca inverter και πανελ solar frontier.

 

Παρατηρω οτι έχει πολυ καλή απόδοση το πανελ σε σχεση με αλλα.Ισχύει;

 

Παιδια ο χωρος δεν εχει καθολου σκιαση.

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεται ότι δεν μπορούμε να "σχολιάσουμε" προσφορές... Επίσης την αποδοτικότητα...

 

Ωστόσο εσένα ο στόχος πρέπει να είναι συγκεκριμενος... Με "χαμηλό" κόστος και αξιοπιστία να παράξεις 10.000kwh... Δεν έχει νόημα το παραπάνω...

 

Τέλος το κρισιμότερο είναι το after sales ειδικά στο ινβερτερ που είναι συνήθως το πιο ευπαθές... Και τα πάνελ βγάζουν προβλήματα... συνήθως PID, αλλά πλέον υπάρχει λύση, ειδικά όταν γίνει αντιληπτό εξ αρχής

 

Υγ. Kusta80 σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω να σου πουλησω... Τα REC σε αρκετές εγκαταστάσεις που γνωρίζω έχουν τεκμηριωμένα άριστη συμπεριφορά σε βάθος πενταετίας! Γενικότερα μιλώντας σε περιπτώσεις με σκιάσεις υπάρχει "νέος" ειδικός τύπος που αντιμετωπίζει το πρόβλημα των σκιασεων

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα της Tigo το έχετε δει; Μπαίνει και σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις και λύνει αρκετά προβληματάκια...

 

http://www.tigoenergy.gr/pdf/Presentation-GR-0513.pdf

Link to comment
Share on other sites

ναι, βοηθά σε στέγες με σκιάσεις, αλλά το αν αξίζει το κόστος να εγκατασταθεί είναι θέμα τεχνο-οικονομικής αξιολόγησης...

επίσης υπάρχουν και οι μικρο-ινβέρτερ της SMA...

 

όλα, βέβαια, είναι "value for money" ειδικά στο net-metering....

 

 

Υ.Γ. να μην ξεχνάμε βεβαίως ότι οι σκιάσεις δημιουργούν θεματάκια ( άλλοτε περισσότερα και άλλοτε λιγότερα) στα ίδια τα πάνελ, ανεξάρτητα από την μειωμένη παραγωγή. Γι' αυτό και είναι καλό να αποφεύγονται οι μερικές σκιάσεις κατά τον σχεδιασμό ειδικά τις ώρες 9:00-18:00 τους καλοκαιρινούς μήνες....

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.