Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή πάνελ


mixkip

Recommended Posts

Εγώ όπως τα είδα οικονομτεχνικά, σε φ/β σταθμό που δεν έχει κάποιο πρόβλημα ή σκιάσεις κλπ., παρά μόνο την φυσική γήρανση των πανέλων, δημιουργεί ένα σχετικά μεγάλο χρόνο απόσβεσης...

 

Σε φ/β σταθμούς όμως με προβλήματα δίνει λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για την φυσική γήρανση αλλά και το PID υπάρχουν πλέον λύσεις με σημαντικά μικρότερο κόστος, με απλή εγκατάσταση δίπλα στους ινβέρτερ και με πολύ καλά αποτελέσματα. Στην ουσία αντιστρέφουν την πολικότητα κατά την διάρκεια της νύχτας και "ξε-στρεσσάρουν" τα πάνελ από την υψηλή τάση λειτουργίας της ημέρας, λειτουργώντας ευεργετικά στα πάνελ...

 

Η άποψή μου είναι πως τα TIGO έχουν αξία σε στέγες... σε επίγεια πάρκα δεν θα το έβλεπα....

Link to comment
Share on other sites

Το PID λύνεται με τα offset box που κοστίζουν 450€  ανά inverter. To σύστημα της Tigo κοστίζει 40€ ανά panel περίπου και η αυξηση της απόδοσης κυμαίνεται από 3.2% (για εγκατάταση χωρίς εμφανή προβλήματα) έως και 36% (το οποίο είναι προς συζήτηση).

 

Για ένα πάρκο 100KW με PID και με 6 inverter, θέλουμε 2700€ για να βάλουμε offset box σε όλα τα string (που μπορεί να μην χρείαζεται και σε όλα).

 

Για ένα πάρκο 100KW με 425 panels περίπου, θέλουμε 17000€ για άυξηση 5-8% (συνήθως) της απόδοσης.

 

Επίσης το Tigo δεν θεραπεύει το PID όπως το offset box.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποια offset boxes αναφέρεσαι... Ή SMA έχει σταματήσει την παραγωγή και πλέον δεν υπάρχουν...

 

Υπάρχουν συσκευές που ανάλογα τα ΜΡΡΤ των ινβερτερ μπορεί με 2 συσκευές να συνδεθούν 6 ινβερτερ αν είναι σε μία ακτίνα 10 μέτρων οι ινβερτερ... Και αντιμετωπίζουν γήρανση και PID όπως έγραψα πριν. Το κόστος δεν ξεπερνά τα 1400€ στην περίπτωση αυτή....

 

 

Τα 17000€ δεν θα τα έδινα σε καμμία περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Σε SMA offset box αναφερόμουν.

 

Ευτυχώς, πέρα από κάποια PID σε μικρές εγκαταστάσεις και 2 πάρκα που μπήκε Tigo δεν έχω αντιμετωπίσει άλλα σοβαρα προβλήματα μέχρι στιγμής...

 

Οι συσκευές που αναφέρεις ποιές είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.