Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάργηση κρατήσεων Δημόσιων Εργων


Paul_Mix

Recommended Posts

Εσύ θα τους αναφέρεις το :

 

β. κράτηση 2‰ που βαρύνει μόνο τους εργολήπτες που υπάγονται στην ασφάλιση του ΤΣΜΕΔΕ καθώς και τις εργοληπτικές εταιρίες κάθε μορφής (άρθρο 12 Ν. 915/1979, άρθρο 34 παρ. 3 Ν. 2238/1994), ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ (παρ.6.α. του άρθρου δεύτερου του Ν.4393/2016).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To εκτύπωσα και το εδωσα, αλλα μου λενε ότι δεν το λέει ξεκάθαρα.

Διαβασα το αρθρο 12 Ν.915/79 και λέει για κρατηση 2% και όχι 0,2%

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να λεει το αρθρο η ουσια ειναι οτι καταργηθηκε και πουθενα αλλου (νομιζω) δεν αναφερει το σχετικο αυτο ποσοστο ετσι ωστε να διατηρείται.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στην υποπαραγραφο που μνημονευει η αποφαση, αναφερεται για κρατηση υπερ ΕΜΠ 1%. Αυτο δεν εχει σχεση με το 0,5% υπερ ΕΜΠ στα δημοσια εργα?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Οχι .Η εν λογω κρατηση γινοταν παντα αλλα δεν αποδιδοταν εκει που ελεγε ο νομος (με τον οποιο ειχε μπει αυτη η κρατηση ). Τωρα ενεργοποιηθηκε η αποδοση μετα απο συμφωνια Υπουργειου -ΕΜΔΥΔΑΣ και 5 Εργοληπτικων Οργανωσεων.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το δύο τοις χιλίοις με το μηδέν κόμμα δύο τοις εκατό, είναι ακριβώς τα ίδια.

 

Μήπως δεν φαίνεται καλά το δεύτερο μηδενικό μετά την κάθετο; (%ο)

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

εγώ στους τελευταίους λογαριασμούς παρακρατούν μόνο το ΦΕΜ και το 0,06%  επί αυτου 3% και ΟΓΑ χαρτοσήμου που υπολογίζεται με ποσοστό 20% επί του χαρτοσήμου για της δημόσιες συμβάσεις 

Link to comment
Share on other sites

εγώ στους τελευταίους λογαριασμούς παρακρατούν μόνο το ΦΕΜ και το 0,06%  επί αυτου 3% και ΟΓΑ χαρτοσήμου που υπολογίζεται με ποσοστό 20% επί του χαρτοσήμου για της δημόσιες συμβάσεις 

 

δεν ζητανε το 0,5% ΕΜΠ και το 0,2% ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.