Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πώληση μεταχειρισμένου εξοπλισμού, χρειάζεται ΦΠΑ;


giorgosv

Recommended Posts

Καλημέρα,

σκέφτομαι να πουλήσω κάποια πράγματα από τον εξοπλισμό μου και αντίστοιχα να αγοράσω μεταχειρισμένο εξοπλισμό.

Υπάρχει κάποιος τρόπος που να φάίνεται ότι έγινε "μεταβίβαση" του εξοπλισμού π.χ. κάποια υπεύθυνη δήλωση (όπως γίνεται στα αυτοκίνητα);

Ή θα πρέπει να κόψω δελτίο αποστολής-πώλησης αγαθών και να βάλω ΦΠΑ το οποίο θα αποδοθεί; Μπορώ να το κάνω αυτό αφού δεν είμαι έμπορος;

 

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο θεωρητικά πρέπει να κοψεις τιμολόγιο με φπα. Ετσι γνώριζα μέχρι σήμερα.

 

Προχθές είχα μια κουβέντα με εναν άλλο συνάδελφο του οποίου ο λογιστής λέει πως εφόσον ειναι μεταχειρισμένο, δεν απαιτείται ΦΠΑ.  Δε το καταλαβαίνω αυτό να σου πω την αλήθεια και δε γνωρίζω αν είναι σωστό.

 

Πάντως όταν μεταβίβασε ο πατέρας μου ενα φορτηγό σε μένα, κανονικά με τιμολογιο πώλησης βάλαμε +φπα κανονικά. Αν το δεί ο λογιστής του φόρουμ, θα έχουμε μια απάντηση έγκυρη πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτοκίνητα από ιδιώτη σε ιδιώτη σίγουρα δεν χρειάζεται ΦΠΑ, το ξέρω γιατί έχω αγοράσει μτχ αυτοκίνητο και χρειάστηκαν μονο Υ.Δ. απλά εκεί έχουμε διαδικασία μεταβίβασης στο μηχανολογικό οπότε είναι διαφορετικό καθεστώς.

Στα τοπογραφικά όργανα και γενικώς στον εξοπλισμό ας περιμένουμε τον ειδικό να απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτοκίνητα από ιδιώτη σε ιδιώτη σίγουρα δεν χρειάζεται ΦΠΑ, το ξέρω γιατί έχω αγοράσει μτχ αυτοκίνητο και χρειάστηκαν μονο Υ.Δ. απλά εκεί έχουμε διαδικασία μεταβίβασης στο μηχανολογικό οπότε είναι διαφορετικό καθεστώς.

Στα τοπογραφικά όργανα και γενικώς στον εξοπλισμό ας περιμένουμε τον ειδικό να απαντήσει!

 

1) Στην περίπτωση του ΙΧΕ αυτοκινήτου στην πώληση δε χρεώνουμε ΦΠΑ , επειδή κατά την αγορά του δεν εκπέσαμε τον ΦΠΑ του τιμολογίου, ενώ αν ήταν για πώληση ΦΙΧ θα χρεώναμε, στο τιμολόγιο πώλησης , κανονικά ΦΠΑ.

2) Για την πώληση εξοπλισμού , εκδίδουμε ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ , χρεώνουμε ΦΠΑ , περνάμε το τιμολόγιο αυτό στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ προκειμένου να αποδοθεί στο δημόσιο.

3) Για τη φορολογια εισοδήματος εξετάζουμε τη διαφορά ΑΞΙΑ ΚΤΗΣΗΣ - ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ (έως την ημέρα πώλησης ). Αν η διαφορά είναι θετική αποτελεί κέρδος και φορολογείται μαζί με τα κέρδος από την επιχειρηματική μας δραστηριότητα , αν πάλι ειναι αρνητική αποτελεί ζημία φορολογικά αναγνωρίσιμη.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν περάσει 5 χρόνια από την αγορά του εξοπλισμού, εχω την εντύπωση ότι δεν απαιτείται η απόδοση φπα

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν περάσει 5 χρόνια από την αγορά του εξοπλισμού, εχω την εντύπωση ότι δεν απαιτείται η απόδοση φπα

 

Kακώς την έχεις την εντύπωση αυτή .

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, όταν λες ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ τι εννοείς; τιμολόγιο πώλησης;

εγω διαθέτω μονο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών και απόδειξη παροχής υπηρεσιών.

μπορώ να αγοράσω ενα αθεώρητο μπλοκ τιμολόγιο πώλησης χωρις να εχω αντιστοιχη εναρξη εμπορικης δραστηριοτητας στην εφορια;

Link to comment
Share on other sites

Δικο σου εξοπλισμο πουλας, δε χρειαζεται να εισαι εμπορος! Εφοσον εχει αποσβεστει, πουλας σε οποια τιμη θες! Διαφορετικα πουλας στην αναποσβεστη τουλαχιστον! Αθεωρηυο τιμολογιο πωλησης κ βουρ

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, όταν λες ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ τι εννοείς; τιμολόγιο πώλησης;

εγω διαθέτω μονο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών και απόδειξη παροχής υπηρεσιών.

μπορώ να αγοράσω ενα αθεώρητο μπλοκ τιμολόγιο πώλησης χωρις να εχω αντιστοιχη εναρξη εμπορικης δραστηριοτητας στην εφορια;

το είχα κάνει και εγώ παλιά, αλλά δεν θυμάμαι

αν η ΔΟΥ μου θεώρησε 1 μόνο τιμολόγιο πώλησης ή ολόκληρο μπλοκ 

Τώρα φυσικά που καταργήθηκε η θεώρηση μπλοκ

λογικά μπορείς να προχωρήσεις και με αθεώρητο 

τιμολ Πώλησης αγαθών

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, όταν λες ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ τι εννοείς; τιμολόγιο πώλησης;

εγω διαθέτω μονο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών και απόδειξη παροχής υπηρεσιών.

μπορώ να αγοράσω ενα αθεώρητο μπλοκ τιμολόγιο πώλησης χωρις να εχω αντιστοιχη εναρξη εμπορικης δραστηριοτητας στην εφορια;

 

 

Μπορείς να πάρεις ενα στέλεχος απο το βιβλιοπωλείο , μπορείς να δημιουργήσεις μια φόρμα στο εξελ και να τη χρησιμοποιήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.