Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

"Χάνεται" από τις κατασκευές το 44% των νέων μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Μου φαίνεται οτι εκει στο περιοδικό παίρνουν χάπια!

Για ποια ανπτυξη μιλάν? Δεν εχουν καταλάβει ακόμα οτι το πρόβλημα ειναι οι εισφορές και οι φόροι?

Και 800 κιλα αναπτυξη να έρθει αν στο τέλος σου απομενει το 30% του τζίρου αστα βράστα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω. Υποτιμάς πολύ τους Έλληνες μηχανικούς οι οποίοι κυριαρχούν σε ΜΕΓΑΛΑ έργα στην Μέση Ανατολή και όχι μόνο.

Από την άλλη είναι δεδομένο ότι οι απόφοιτοι είναι χιλιάδες ενώ οι απαιτήσεις είναι πολύ λιγότερες. Εξετάζουμε κυρίως να ανεβάσουμε το δεύτερο σκέλος. Κατόπιν απαιτείται μια εθνική καταγραφή αναγκών ώστε να προσδιοριστεί το πλήθος νέων επιστημόνων. Πράγμα το οποίο δεν γίνεται στην Ελλάδα...

 

Κατά τα λοιπά, παρακαλώ παραμείνετε ον-τόπικ

 

Δεν υποτιμώ κανέναν. Υπάρχουν κάποιοι Έλληνες στην Μέση Ανατολή αλλά είναι μικρό ποσοστό και σίγουρα δεν κυριαρχούν εκτός αυτών που δουλεύουν σε ελληνικές εταιρίες εκεί. Αυτοί προφανώς απέκτησαν εμπειρία μια εποχή που στην Ελλάδα υπήρχαν μεγάλα δημόσια έργα και στατιστικά είναι +45 ετών.   

 

Δεν εξετάζουμε να αυξήσουμε τις απαιτήσεις διότι αυτές αυξάνονται όχι από το πλήθος των διαθέσιμων μηχανικών άλλα από τις ιδιωτικές επενδύσεις αφού πλέον οι δημόσιες επενδύσεις είναι ελάχιστες. Αν μάλιστα αναλογιστούμε οτι ο υφιστάμενος όγκος για κατοικία υπερκαλύπτει την απαίτηση οδηγούμαστε στο συμπέρασμα οτι δεν χρειάζονται παρά μόνο 10000 ενεργοί μηχανικοί στην χώρα και άρα τα πανεπιστήμια θα πρέπει να βγάζουν το πολύ 250-300 ετησίως. Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω παρά να δούμε το ρυθμό αύξησης των διαγραφών απο ΤΕΕ, μη καταβολής ασφαλίστρων και κλείσιμο βιβλίων για να δούμε ότι στα επόμενα 14 χρόνια θα καταλήξουμε στις 10000 μηχανικών.

 

Προφανώς από την στιμγή που δεν απαιτούνται τόσοι απόφοιτοι δεν υπάρχει η απαίτηση για ύπαρξη πολλών τμημάτων πανεπιστημίων. Το να πληρώνω 50000 Ε εκπαίδευσης για μια πιθανότητα 5% να βρει ο απόφοιτος εργασία εκτός Ελλάδος είναι κοινωνικό έγκλημα όταν δεν έχεις γάζες. Εχω την εντύπωση οτι δεν θέλουμε να καταλάβουμε οτι το Ελληνικό ΑΕΠ σήμερα βρίσκετε στα επίπεδα του 1990 και ότι η χώρα με μαθηματική ακρίβεια οδηγείται στα επίπεδα του 1970 χωρίς όμως το μαύρο χρήμα του 1970.  

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται οτι εκει στο περιοδικό παίρνουν χάπια!

Για ποια ανπτυξη μιλάν? Δεν εχουν καταλάβει ακόμα οτι το πρόβλημα ειναι οι εισφορές και οι φόροι?

Και 800 κιλα αναπτυξη να έρθει αν στο τέλος σου απομενει το 30% του τζίρου αστα βράστα...

 

Εγώ πάλι διαφωνώ με εσένα. Ποιο είναι μεγαλύτερο πρόβλημα...να μην έχεις τζίρο ή να σου παίρνουν μεγάλο μερίδιο του τζίρου με φόρους ? Μάλλον το πρώτο δεν νομίζεις. Και ας μην υπερβάλουμε πια. Οι ασφαλιστικές εισφορές πάνω κάτω τόσες ήταν και προ μνημονίου. Ο φόρος αν βάλεις τα έξοδα είναι γύρω στο 15% στα κέρδη. Το ΦΠΑ συμψηφίζεται. 

 

Ε....που το βρήκες το 70% ?! Ήμαρτον. Και ξαναλέω, κόψε μαύρα αν νομίζεις ότι σε καταστρέφουν οι φόροι...τζίρο έχεις ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διαφωνώ με εσένα. Ποιο είναι μεγαλύτερο πρόβλημα...να μην έχεις τζίρο ή να σου παίρνουν μεγάλο μερίδιο του τζίρου με φόρους ? Μάλλον το πρώτο δεν νομίζεις. Και ας μην υπερβάλουμε πια. Οι ασφαλιστικές εισφορές πάνω κάτω τόσες ήταν και προ μνημονίου. Ο φόρος αν βάλεις τα έξοδα είναι γύρω στο 15% στα κέρδη. Το ΦΠΑ συμψηφίζεται. 

 

Ε....που το βρήκες το 70% ?! Ήμαρτον. Και ξαναλέω, κόψε μαύρα αν νομίζεις ότι σε καταστρέφουν οι φόροι...τζίρο έχεις ?

 

να έχεις ελάχιστο τζίρο και να σου παίρνουν και μεγάλο μερίδιο του ελάχιστου τζίρου με φόρους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διαφωνώ με εσένα. Ποιο είναι μεγαλύτερο πρόβλημα...να μην έχεις τζίρο ή να σου παίρνουν μεγάλο μερίδιο του τζίρου με φόρους ? Μάλλον το πρώτο δεν νομίζεις. Και ας μην υπερβάλουμε πια. Οι ασφαλιστικές εισφορές πάνω κάτω τόσες ήταν και προ μνημονίου. Ο φόρος αν βάλεις τα έξοδα είναι γύρω στο 15% στα κέρδη. Το ΦΠΑ συμψηφίζεται. 

 

Ε....που το βρήκες το 70% ?! Ήμαρτον. Και ξαναλέω, κόψε μαύρα αν νομίζεις ότι σε καταστρέφουν οι φόροι...τζίρο έχεις ?

 

Νικ, οι φοροι (φορολογια, εισφορες κτλ) ειναι κοντα στο 70% (προφανως ο ΦΠΑ δεν ειναι μεσα στο ποσοστο αυτο) επι των κερδων.

Γιατι μπλεκεις τα εξοδα και τον ΦΠΑ δεν μπορω να καταλαβω...

 

Εγω κανω μελετες συνολικης αξιας 10000 + ΦΠΑ.

Εισπρατω 12400Ε

Τα 2400Ε πανε στο κρατος, δεν ειναι δικα μου.

Εστω τα εξοδα μου 3000Ε.

Μου μενουν 7000Ε.

Συμφωνεις?

Απο τα 7000Ε, πρεπει να δωσω 26% εφορια, 2-3% εισφορα αλληλεγγυης, τελος επιτηδευματος και 37.5% (περιπου) ασφαλιστικες εισφορες.

Υπολογισε ποσα μενουν.

 

ΥΓ. Χοντρα-χοντρα, για να σου μεινουν 1000Ε το μηνα πρεπει να τζιραρεις 2500-3000Ε για πλακα.

Τα μαυρα δεν ειναι λυση.

Αντε να τα παιρνουν ολοι μαυρα. Ποιος θα πληρωσει φορους? Θα ερθουν παλι να σου πανε την φορολογια στο 50% για να βγαινουν τα νουμερα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διαφωνώ με εσένα. Ποιο είναι μεγαλύτερο πρόβλημα...να μην έχεις τζίρο ή να σου παίρνουν μεγάλο μερίδιο του τζίρου με φόρους ? Μάλλον το πρώτο δεν νομίζεις. Και ας μην υπερβάλουμε πια. Οι ασφαλιστικές εισφορές πάνω κάτω τόσες ήταν και προ μνημονίου. Ο φόρος αν βάλεις τα έξοδα είναι γύρω στο 15% στα κέρδη. Το ΦΠΑ συμψηφίζεται. 

 

Ε....που το βρήκες το 70% ?! Ήμαρτον. Και ξαναλέω, κόψε μαύρα αν νομίζεις ότι σε καταστρέφουν οι φόροι...τζίρο έχεις ?

Αν και νομίζω οτι σου απάντησαν επαρκώς οι απο πάνω να προσθέσω κάτι ακόμα.

Εγώ, και πιστεύω και αρκετοί σαν κι εμένα, προ μνημονίων ασχολούμουν ως επι το πλήστον με άδειες.

Μετά μνημονίων στράφικα σε άλλες πηγές για να διατηρήσω τον όποιο τζίρο μου, πράγμα που στην τελική δεν το κατάφερα και τέλεια αλλά απο το ολότελα καλή κι η παναγιώτενα που λεν..

Ποιες είναι οι άλλες πηγές?

Κατασκευές και δημόσια έργα.

 

α) κατασκευές

Είναι σκοτωμένες και το όποιο κέρδος σου μπορεί να το πάρεις μετά από καιρό, ειδικά αν είναι συνδεδεμένη με κανένα πρόγραμμα στυλ εξοικονωμώ. Από την άλλη η κατασκευή έχει υλικά τα οποία στην δουλειά μας δεν μπορούμε να πάρουμε μαυρα. (Δεν εμπορευόμαστε κάλτσες να στις στείλει με κουριερ ο προμηθευτής αλλά ογκώδη αντικείμενα τα οποία πρεπει οποσδήποτε να κοπούν παραστατικά για τις μεταφορικές). Αρα μαύρα σε αυτό το κομμάτι πολυ λιγα.

 

β) Δημόσια έργα.

Εχω πάρει 2 εργα δημοσίου το 2015 παροχής υπηρεσιών τα οποία ήταν συνολο 11.000+ΦΠΑ στα τρικαλα και στην καρδίτσα (Εδρα έχω στον Βόλο. και οι δυο πολεις απέχουν 120χλμ από βολο). Εκτός του οτι δεν παίζουν μάυρα στα δημόσια έργα, η συμβατική διάρκεια έχει παρέλθει, εχω τιμολογίσει το παραπάνω ποσο για το οποίο έχω πληρώσει ΦΠΑ και ένα μέρος του φόρου για τα τιμολογια του 2015 και ξέρεις τι έχω πάρει?

2.000....

 

Αρα μην μου λές εμένα για τζίρο. Το θέμα είναι τι μένει στο παντελόνι!

 

Σόρρυ για το οφ τοπικ!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά δεν βγαίνει ο λογαριασμός όσα δανεικά κι αγύριστα και να ζητιάνεψαν πολιτικοί όλων των αποχρώσεων και ιδεολογιών. Και η πίτα θα μικρύνει τόσο πολύ, πάααρα πολύ και θα πετάξει πάααρα πολλούς εκτός επαγγέλματος για να επαναρυθμιστεί το μηχανιλίκι.

 

Δεδομένου ότι περάσανε σχεδόν 10 χρόνια από το κανόνι των ακινήτων του 2007 στις ΗΠΑ και ακόμη η ελληνική κοινωνία περι άλλων τυρβάζει, ας γίνει λοιπόν μια αρχή, έστω και με το κλείσιμο πανεπιστημίων και τει της περιφέρειας (για αρχή) και δραστική μείωση των εισακτέων σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα.

 

Εκτός και αν δεν πρέπει να περάσει (και) αυτή η βαρβαρότητα και ξηλωθούν τα μπετά από τους συνήθεις ύποπτους.

Link to comment
Share on other sites

Γράψατε πολλά , αρκετά όχι επιτυχημένα . 

 

Η οικοδομή υπήρξε το 50 και το 60 . Οι λόγοι πολλοί . Εσωτερική μετανάστευση , αλλαγή της χώρας από αγροτική σε βιοτεχνική - βιομηχανική - υπηρεσιών , χρήμα από ανάπτυξη , χρήμα από μετανάστευση , χρήμα από ναυτιλία και βέβαια μια πολιτική τάξη που έτυχε να έχει και μια λογική ανάπτυξης μέσα στα προβλήματα δημοκρατίας που είχε . 

 

Αλλά όλο σχεδόν το χρήμα γύριζε μέσα στην χώρα , αφού τα περισσότερα προιόντα παράγονταν εδώ και όλο το προσωπικό ήταν ντόπιο . 

 

Τώρα αν υπάρχουν καλοί μηχανικοί στην Ελλάδα , εξαρτάται γιατί τον θέλουμε και τι εννοούμε με το καλός . 

 

Γενικά πάντως υπάρχουν και πολλοί και καλοί . 

 

Τώρα γιατί δεν έχουμε οικοδομή , το έχω πεί εδώ και χρόνια . Γιατί δεν θέλουν να έχουμε . Γιατί όλοι μιλάνε για πτώση των τιμών για φόρους και καταστροφές . 

 

Ετσι αυτοί που θέλουν να επενδύσουν αναμένουν . Με παίρνουν τηλέφωνο άτομα που ψάχνουν σπίτι 3-4 χρόνια και δεν αποφασίζουν . Τώρα το νέο παραμύθι είναι οι πλειστηριασμοί , λες και δεν υπάρχουν ήδη αρκετά ακίνητα που πουλάνε οι τράπεζες και δεν βρίσκουν αγοραστή .

 

Οταν όμως έρθει η ώρα , τότε τα κανάλια , τα πρωτοσέλιδα των κυριακάτικων , θα λένε αγοράστε , οι φόροι θα μειωθούν και το νέο γύρισμα της αγοράς θα ξεκινήσει . Αλλά οι πωλητές θα είναι λίγοι , πολύ λίγοι και θα πίνουν καφεδάκι παρέα ....και πάντα με την εξουσία και τον τύπο-ρύπο.......

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος BAS στο δεύτερο και στο τελευταίο post περιγράφει κατά την γνώμη μου με τον πιο περιεκτικό τρόπο το πρόβλημα που βιώνουμε σήμερα όλοι οι μηχανικοί.Αν κρίνω απο τα γραφόμενα του είναι παλιός μηχανικός(οπωσδήποτε αρκετά μεγαλύτερος από εμένα) και προφανώς όταν ξεκίνησε το επάγγελμα δεν υπήρχαν τα προβλήματα και τα επαγγελματικά διλήμματα που υπάρχουν τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.