Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή επιβλέποντα, διαδικασία για την ανάληψη επίβλεψής


Recommended Posts

Καλημέρα συναδελφοι

 

Σε άδεια του 2010, θα αναλάβω την επίβλεψη στα μηχανολογικά σε ένα βιομηχανικό κτίριο. Θα αντικαταστήσω κάποιον ο οποίος βγαίνει στην σύνταξη και θα μπώ στην θέση του.

 

Μιας και δεν είναι ο τομέας απασχόλησης μου ( δουλεύω σαν μηχανικός παραγωγής σε μια εταιρεία με σύμβαση παροχής υπηρεσιών)  δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με άδειες δεν γνωρίζω τις διαδικασίες που χρειάζονται απο μεριάς μου για την ανάληψη της επίβλεψης. Απλά θυμάμαι κάποιες διαδικασίες που είχα δεί παλιότερα απο γνωστούς.

 

Αυτά που έχω ως δεδομένα είναι τα εξής:

 

Τις διαδικάσίες με την πολεοδομία θα την αναλάβει ο υπεύθυνος για τα αρχιτεκτονικά όποτε με απασχολεί μόνο το θέμα των αμοιβών, φεμ κλπ.

 

Έχω στα χέρια μου τις συμβάσεις με τους ιδιοκτήτες που γράφουν νόμιμη, συμβατική αμοιβή.  

 

Από κει και πέρα πρέπει να δηλώσω στο σύστημα αμοιβών του τεε τα στοιχεία και να βγάλω απο κεί εντολή όπως γινόταν παλιότερα?

 

Πρέπει να υποβάλω στην δου τις  συμβασεις και να πληρώσω καποιο φεμ τώρα η όταν πληρωθώ?

 

Κρατήσεις υπερ τεε, τσμεδε, εμπ κλπ πρέπει να τις πληρώσω τώρα?

 

Η αμοιβή θα καταβληθεί στο τέλος του έργου που πιθανόν να είναι σε κανά δύο χρόνια απο τώρα ίσως και παραπάνω.

 

Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να με καθοδηγήσει γιατι διαβάζω και έχω χαθεί για το τι ισχυει και τι δεν ισχυει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοιξω νεο θεμα....

 

Εχω εκδοση οικ.αδειας για κατοικια το 2011 (αρα χωρις ελεκτες δομησης)

Δεν εγιναν καθολου οι εργασιες, περασαν τα 4 χρονια  και πηρη παραταση για αλλα 2 χρονια.

Στην αδεια πληρωθηκαν μονο οι αμοιβες μελετων (πολ.μηχ-μηχ/λογου και τοπογραφου).

Οι επιβλεψη δεν εχει υπολογιστει και πληρωθει.

 

Οι ιδιοκτητες θελουν να αρχισουν εργασιες.

Θελουν να βγει και οι αμοιβη επιβλεψης για να αρχισουν τις εργασιες.

Ο Πολ.Μηχανικος ομως βγηκε στην συνταξη!

 

Τι πρεπει να γινει τωρα για τις επιβλεψεις.;

Πρεπει να γινει αναθεωρηση της αδειας;

1. Αν γινει αναθεωρηση, τοτε παμε με τωρινα δεδομενα, οσον αφορα τους ελεγκτες δομησης ;

2. Οι αμοιβες επιβλεψης, πρεπει να βγουν τωρα ή μπορουν και μετα τις εργασιες;

3. Ποιον θα βαλω επιβλεπων (δεδομενου οι βγηκε σε συνταξη ο πολ.μηχ). Μπορει να ειναι μονο ενας μηχανικος για ολες τις εργασιες; (και στατικα και ηλεκτρολ και μηχ/γικα)

4. Οι αμοιβες επιβλεψης μπορει να ειναι (κατοπιν συμφωνητικου) ενα ποσο που θα συμφωνηθει με το μηχανικο/κους; (αδεια του 2011)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για να μην ανοιξω νεο θεμα....

 

Εχω εκδοση οικ.αδειας για κατοικια το 2011 (αρα χωρις ελεκτες δομησης)

Δεν εγιναν καθολου οι εργασιες, περασαν τα 4 χρονια  και πηρη παραταση για αλλα 2 χρονια.

Στην αδεια πληρωθηκαν μονο οι αμοιβες μελετων (πολ.μηχ-μηχ/λογου και τοπογραφου).

Οι επιβλεψη δεν εχει υπολογιστει και πληρωθει.

 

Οι ιδιοκτητες θελουν να αρχισουν εργασιες.

Θελουν να βγει και οι αμοιβη επιβλεψης για να αρχισουν τις εργασιες.

Ο Πολ.Μηχανικος ομως βγηκε στην συνταξη!

 

Τι πρεπει να γινει τωρα για τις επιβλεψεις.;

Πρεπει να γινει αναθεωρηση της αδειας;

1. Αν γινει αναθεωρηση, τοτε παμε με τωρινα δεδομενα, οσον αφορα τους ελεγκτες δομησης ;

2. Οι αμοιβες επιβλεψης, πρεπει να βγουν τωρα ή μπορουν και μετα τις εργασιες;

3. Ποιον θα βαλω επιβλεπων (δεδομενου οι βγηκε σε συνταξη ο πολ.μηχ). Μπορει να ειναι μονο ενας μηχανικος για ολες τις εργασιες; (και στατικα και ηλεκτρολ και μηχ/γικα)

4. Οι αμοιβες επιβλεψης μπορει να ειναι (κατοπιν συμφωνητικου) ενα ποσο που θα συμφωνηθει με το μηχανικο/κους; (αδεια του 2011)

Απανταω ο ιδιος ...μετα τη συρροή απαντησεων!!!!

 πρέπει να γινει αναθεωρηση της αδειας ως προς αλλαγη επιβλεπόντων

1. Ναι, θα εχει ελεκτες δομησης

2. Τωρα, ζητησε η ΥΔΟΜ (κανονικα μπορει και τμηματικα)

3. Θα μπει ενας επιβλεπων (και γενικος αλλα και για τα αρχιτ-στατικα κα) και δευτερος για τα μηχανολογικα. Θα δηλωσουν παραιτηση οι αλλοι και θα κανουν αναλαβουν οι νεοι μηχανικοι.

4. Συμφωνηθεισα

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.