Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επισκευή οροφής κατοικίας - παλιό και μάλλον επικίνδυνο


 
JTB

Recommended Posts

 

3. Σε καμία περίπτωση δεν αναλαμβάνω κάτι τέτοιο ως μελετητής - επιβλέπων κλπ και προφανώς δεν βάζω κάπου το όνομά μου γιατί απλά... ΦΟΒΑΜΑΙ.

 

 

και σαν εργολάβος να ασχοληθείς η ευθύνη παραμένει (καθώς προφανώς δε θα υπάρχει άλλος μηχανικός μελετητής - επιβλέπων). Όταν (και όχι αν) θα γίνει η στραβή ο πελάτης σου θα πει: "εγώ σε μηχανικό το έδωσα να το φτιάξει, εγώ δεν ξέρω από αυτά". Το ότι δεν έχει τα χρήματα να το επισκευάσει προσωπικά δε μου λέει τίποτα, η δουλειά θα πρέπει ή να γίνει σωστά ή να μη γίνει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και σαν εργολάβος να ασχοληθείς η ευθύνη παραμένει (καθώς προφανώς δε θα υπάρχει άλλος μηχανικός μελετητής - επιβλέπων). Όταν (και όχι αν) θα γίνει η στραβή ο πελάτης σου θα πει: "εγώ σε μηχανικό το έδωσα να το φτιάξει, εγώ δεν ξέρω από αυτά". Το ότι δεν έχει τα χρήματα να το επισκευάσει προσωπικά δε μου λέει τίποτα, η δουλειά θα πρέπει ή να γίνει σωστά ή να μη γίνει καθόλου.

 

Συμφωνώ.... Γιαυτό και η τόση συζήτηση... 

 

Πάντως η πιο ρεαλιστική πρόταση μέχρι τώρα, είναι να πάω μεταμφιεσμένος!!!  :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως η πιο ρεαλιστική πρόταση μέχρι τώρα, είναι να πάω μεταμφιεσμένος!!!  :smile:

 

έτσι ναι, συμφωνώ  :grin:

 

πάντως σε αντίστοιχη δουλειά πρότεινα καθαίρεση οροφής και αντικατάσταση με ξύλινη κεραμοσκεπή, δεν την πήρα βέβαια και σε 2 μήνες μια εργολαβάρα το είχε κάνει ΄'κούκλα' (από έξω κούκλα και από μέσα πανούκλα που λέμε). Και δεν είχα και κομμένο υποστύλωμα...

Link to comment
Share on other sites

πάντως σε αντίστοιχη δουλειά πρότεινα καθαίρεση οροφής και αντικατάσταση με ξύλινη κεραμοσκεπή,....

Ναι

αλλά έτσι πιθανώς θα πήγαινε περίπατο η διαφραγματική λειτουργία

Link to comment
Share on other sites

ορθά, είναι κάτι που ελέγχεται και αν βγαίνει είναι μια καλή λύση. Αυτής της μορφής οι επεμβάσεις σε κάθε περίπτωση απαιτούν τον έλεγχο των δομικών στοιχείων και τη σύνταξη στατικής μελέτης.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα μάτια μας βλέπουν καθημερινά διάφορες τέτοιες "ομορφιές", θέλησα να μοιραστώ μαζί σας την τελευταία. 

Αρχαία κατασκευή με τούβλα ενδιάμεσα από διαδοκίδες, παρατημένο χρόνια χωρίς στεγάνωση (είναι ταράτσα από πάνω) οπότε οι σοβάδες έπεσαν όλοι και τα σίδερα βγήκαν να πάρουν αέρα.

 

Το παραμύθι της οικονομικής κρίσης δεν θα μπορούσε να λείπει οπότε ψάχνουμε την οικονομικότερη λύση. Ομως, αυτό που βλέπω - και το έχω δεί μόνο μία φορά ακόμη παλιά - νομίζω ότι κρύβει αρκετούς κινδύνους και θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Η φωτογραφία ΕΙΚ1 δεν είναι οφθαλμαπάτη! είναι πράγματι μια κολώνα που κόπηκε και τώρα έχει αναρτηθεί ο όγκος αυτός από το δοκάρι! Εμεινα κι εγώ με το στόμα ανοικτό!!! Φαίνεται ο μπάρμπας με το σκαμπώ μέχρι εκεί έφτανε και δεν είχε σκάλα!!!

 

 

Η πρόταση προς το παρόν είναι να ξύσουμε τα σίδερα, να μπει αναστολέας, πιθανώς και 1-2 χέρια χαλαζιακό και μετά το όποιο επισκευαστικό να κάνω ότι πιο ελαφρύ... Είτε κάτι από σοβά είτε κόλλα-πλέγμα κλπ και να βάψουμε με ρελιέφ να μη φαίνονται τα διάφορα...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη συμβολή σας...

 

θα κάνεις μια τρύπα στο νερό αν δεν λύσεις το πρόβλημα της στεγάνωσης πρώτα. Αν ο μπαρμπας δεν έχει λεφτά να ... να του πεις οτι την έκατσε και καλύτερα τα χρήματα για τα χαλαζιακά, αναστολείς κλπ να τα κάνει τάμα στην Παναγιά. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό το κομμένο υποστύλωμα όπως κρέμεται από το ταβάνι εμένα πάντως μου θύμισε το παρακάτω

post-93821-0-33077400-1471961280.jpg

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα κάνεις μια τρύπα στο νερό αν δεν λύσεις το πρόβλημα της στεγάνωσης πρώτα. Αν ο μπαρμπας δεν έχει λεφτά να ... να του πεις οτι την έκατσε και καλύτερα τα χρήματα για τα χαλαζιακά, αναστολείς κλπ να τα κάνει τάμα στην Παναγιά. 

 

Σαφώς και θα γίνει η στεγάνωση.... Αυτό το θέμα έχει κλείσει... δεν είναι άλλωστε κάτι μεγάλο, 55 τ.μ. ταρατσούλα είναι, μηδενική χρήση ταράτσας... καθαρισμός, αστάρωμα, ελαστομερές...

 

Το μέσα είναι που θα τον τσούξει και δεν βλέπω να το πληρώνει... αν και όσο το σκέφτομαι, δεν θέλω καν να μπώ στη διαδικασία γιατί τσάμπα κόπος και χρόνος θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

μια φορα μονο ετυχε να δω τετοια οροφη, στην περιοχη της Ξανθης αν θυμαμαι καλα. εδω Αθηνα δεν το χω συναντησει ποτε και πουθενα. Αν καποιος ξερει ας μας περιγραψει τον τροπο χτισιματος ετσι απο περιεργεια....(αν και οφ τοπικ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.