Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή οροφής κατοικίας - παλιό και μάλλον επικίνδυνο


 

Recommended Posts

τα τούβλα τα έβαζαν για θερμομόνωση. Η Αθήνα είναι γεμάτη τέτοια.

 

 

τέλος πάντων το πρόβλημα εξαιρετικά δύσκολο να φτιαχτεί. Θέλει να βγουν τα τούβλα για να μπουν ανόδια από τα πλάγια (ξεχάστε του αναστολείς τελείως διότι θέλουν καλό σκυρόδεμα για να δουλέψουν, ενδεχομένως να παίξει margel αλλα οριακά). Αντε να φτιάξεις επισκευαστικά που ψάχνεις για R3 και παίζετε αν χρειάζεται R2 και μετά να βάλεις ανθρακοελάσματα αν θα δουλέξουν σωστά διότι θα χρειαστούν πολλά Π.... δεν την καθαιρείς να τελειώνουμε, φθηνότερα θα φτάσει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανε ο,τι μπορεις με αναστολεις κτλ. Δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα. Εναλλακτικα ψαχνεις μεταλλικους σκελετους κτλ αλλα ειναι υπερβολη. Αφου αυτο θελει ο αλλος, τελος.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα μακριά και αγαπημένοι από τέτοιες δουλειές κυρίως όταν ο ιδιοκτήτης δεν δείχνει διάθεση να κάνει μια σοβαρή επισκευή.

 

Προσωπικά εκτιμώ ότι οι αναστολείς είναι δώρο άδωρον μιας και η ζημιά έχει γίνει σε μεγάλο βαθμό, καλό είναι βέβαια να περαστούν αλλά δεν σώνουν την κατάσταση.

Μια ενίσχυση με χαλυβδοελάσματα και στις δύο διεύθυνσεις με σωστή όμως τοποθέτηση και όχι απλά για να μπουν, θα βοηθούσε κάπως στην ανάκτηση της φέρουσας ικανότητας.

 

Εάν ο ιδιοκτήτης δεν έχει χρήματα (σεβαστό) ή διάθεση να αντιμετωπίσει σοβαρά τη ζημιά, καλύτερα να απεμπλακείς παρά να αναλωθείς σε σοβατίσματα ή βάψιμο μόνο και μόνο για να δείχνει στιβαρό χωρίς να είναι.

 

υ.γ. Το υποστύλωμα κόπηκε γιατί ήταν μπροστά στην πόρτα και εμπόδιζε? Έτσι δείχνει από την τελευταία φωτό.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συγχωράτε με, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι το αντικείμενο της συζήτησης.

 

Επέμβαση αυτής της κλίμακας (ενίσχυση του φέροντα οργανισμού) απαιτεί εκπόνηση στατικής μελέτης και έκδοση άδειας δόμησης.

Το αντίθετο δημιουργεί ποινικές ευθύνες για τον ιδιοκτήτη και τους εμπλεκόμενους.

Ειδικότερα μάλιστα για τον μηχανικό,κι ακόμη περισσότερο όταν βλέπει κομμένα υποστυλώματα και λιωμένα σίδερα.

Δηλαδή κατάσταση που κανονικά πηγαίνει για "επικινδύνως ετοιμόρροπο".

 

Ο νόμος δεν κάνει διακρίσεις περί μη δυνάμενων ιδιοκτητών, ούτε περί πονόψυχων εργολάβων.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι σωστά... αλλά με τη προϋπόθεση ότι μιλάς για άλλη χώρα, άλλους ιδιοκτήτες... Εγώ απλά είπα ότι με ΔΕΔΟΜΕΝΗ την εξέλιξη του να μπει κάποιος μέσα να βουλώσει και να ωραιοποιήσει αυτό που φαίνεται στις φωτο.... να κάνω κάτι που θα μπορούσε παράλληλα να βοηθήσει και τον ιδιοκτήτη αλλά και να είμαι συνειδησιακά εντάξει ότι δεν τον άφησα στη μοίρα του.

 

Επαναλαμβάνω δεν είμαι εργολάβος στο έργο.. Δεν έχω καν συστήσει κάποιον μάστορα ακόμη... ούτε πρόκειται αν τελικά αποφασίσει απλά να σοβατίσει και να βάψει.

 

Ολοι ξέρουμε τί πρέπει να γίνει και δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης... Προσεγγίζουμε το θέμα με το "μή χείρον, βέλτιστον"....

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε δυστυχώς υπάρχουν περιπτώσεις που το "το μη χείρον βέλτιστον" δε λειτουργεί. Αν για παράδειγμα ο ιδιοκτήτης έχει αποφασίσει απλά να σοβαντίσει και να βάψει κι εσύ του προσθέσεις και έναν αναστολέα δεν έκανες τίποτα, το ίδιο επικίνδυνο θα είναι το αποτέλεσμα και προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για κάργα επικίνδυνο. Απ'ότι έχω καταλάβει χρήματα δεν υπάρχουν για σωστή επισκευή οπότε η συζήτηση που κάνουμε είναι απλά εγκυκλοπαιδική για τις λύσεις που θα μπορούσαν να δοθούν στη θεωρητική περίπτωση που "λεφτά υπήρχαν".

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού δεν σε ακούει γιατί και σύ συνεχίζεις να ασχολείσαι.Άσε τον να κάνει οτι θέλει αφού τον έχεις ενημερώσει και τέρμα

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι σωστά... αλλά με τη προϋπόθεση ότι μιλάς για άλλη χώρα, άλλους ιδιοκτήτες... Εγώ απλά είπα ότι με ΔΕΔΟΜΕΝΗ την εξέλιξη του να μπει κάποιος μέσα να βουλώσει και να ωραιοποιήσει αυτό που φαίνεται στις φωτο.... να κάνω κάτι που θα μπορούσε παράλληλα να βοηθήσει και τον ιδιοκτήτη αλλά και να είμαι συνειδησιακά εντάξει ότι δεν τον άφησα στη μοίρα του.

 

Επαναλαμβάνω δεν είμαι εργολάβος στο έργο.. Δεν έχω καν συστήσει κάποιον μάστορα ακόμη... ούτε πρόκειται αν τελικά αποφασίσει απλά να σοβατίσει και να βάψει.

 

Ολοι ξέρουμε τί πρέπει να γίνει και δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης... Προσεγγίζουμε το θέμα με το "μή χείρον, βέλτιστον"....

 

Επειδή αντιμετωπίζω καθημερινά το ίδιο πρόβλημα. Η οικονομική δυσπραγία λειτουργεί με 2 τρόπους

 

α) δεν το φτιάχνω ή το φτιάχνω όπως μπορώ και οτι γίνει και β) δεν το φτιάχνω ή το φτιάχνω όπως μπορώ και ότι γίνει και επιπλέον το νοικιάζω ή το πουλάω χωρίς να ενημερώσω τον αγοραστή. 

Link to comment
Share on other sites

 β) δεν το φτιάχνω ή το φτιάχνω όπως μπορώ και ότι γίνει και επιπλέον το νοικιάζω ή το πουλάω χωρίς να ενημερώσω τον αγοραστή. 

 

αυτό όντως παίζει πολύ στην πιάτσα και ο άμοιρος ο αγοραστής ή ενοικιαστής μπαίνει μέσα βλέποντας το κούκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι σωστά... αλλά με τη προϋπόθεση ότι μιλάς για άλλη χώρα...

 

Όχι, για αυτήν την χώρα είναι όσα έγραψα.

Στις άλλες χώρες οι υπουργοί παραιτούνται επειδή ήπιαν ένα ποτήρι μύρα - ή επειδή στο διδακτορικό τους βρέθηκε μία παράγραφος που δεν την έγραψαν οι ίδιοι.

 

Το πείραγμα του Φ/Ο χωρίς στατική μελέτη είναι ποινικό αδίκημα.

Κι εδώ δεν μιλάμε για μία τρύπα ηλεκτρολόγου, μιλάμε για ολόκληρο υποστύλωμα που κόπηκε.

 

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.