Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ ΜΕ EPS ή XPS


demi_mal

Recommended Posts

Επομένως - μέχρι να διαβάσουμε και εμείς τα πρότυπα - η εξηλασμένη δεν έχει λόγο ύπαρξης πλέον;

 

Για ταράτσες προτιμητέο είναι ο πετροβάμβακας νέας γενιάς.

 

Βγάλανε αδιάβροχο πετροβάμβακα; Υπάρχει κάποιο link;

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Επομένως - μέχρι να διαβάσουμε και εμείς τα πρότυπα - η εξηλασμένη δεν έχει λόγο ύπαρξης πλέον;

 

 

Βγάλανε αδιάβροχο πετροβάμβακα; Υπάρχει κάποιο link;

 

α) Γιατί σε ενδιαφέρει να είναι αδιάβροχος αφού υποτίθεται ότι είσαι υποχρεωμένος να τον προστατεύσεις από το νερό

 

β) Το λινκ εδω

 

υπάρχει πολλά, πολλά χρόνια. Μάλιστα εδώ και πολλά, πολλά χρόνια είχε την ίδια χαρακτηριστική τιμή με τα EPS, XPS στο ΕΝ 1609 και ΕΝ 12087

 

επίσης εδώ και πολλά, πολλά χρόνια είχε αντίσταση υδρατμών 1 σε αντίθεση με τα XPS, EPS που έχουν πολύ παραπάνω. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

α) Γιατί σε ενδιαφέρει να είναι αδιάβροχος αφού υποτίθεται ότι είσαι υποχρεωμένος να τον προστατεύσεις από το νερό

 

 

 

Γιατί υπάρχουν πολλοί τσοπαναραίοι εγκαταστάτες ηλιακών, κεραιών κλπ

Edited by georgecv
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχουν πολλοί τσοπαναραίοι εγκαταστάτες ηλιακών, κεραιών κλπ

+1

Link to comment
Share on other sites

Είπα κ εγώ! Προχώρησε η επιστήμη τόσο πολύ :) Το "νέας γενιάς" με γέλασε..

Ο λόγος είναι αυτός που λέει ο georgecv. Εδώ ένα μήνα αν τον αφήσεις ακάλυπτο στην οικοδομή και γίνεται χάλια.

 

Για την eps τι γίνεται; Georgecv εσύ είσαι υπέρ του xps αν έχω καταλάβει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Είπα κ εγώ! Προχώρησε η επιστήμη τόσο πολύ :) Το "νέας γενιάς" με γέλασε..

Ο λόγος είναι αυτός που λέει ο georgecv. Εδώ ένα μήνα αν τον αφήσεις ακάλυπτο στην οικοδομή και γίνεται χάλια.

 

Για την eps τι γίνεται; Georgecv εσύ είσαι υπέρ του xps αν έχω καταλάβει καλά.

 

το νέας γενιάς ανήκει στο 1996 που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά. Με λίγα λόγια τα 20 χρόνια καθυστέρηση δεν αλλάζει για την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπροστά μου προσφορά (από συνάδελφό μας ΠΜ του ΑΠΘ) για την παλιά ταράτσα ενός φίλου (ο οποίος φίλος ζήτησε τη γνώμη μου καθότι εγώ δεν ασχολούμαι πια λόγω αλλαγής επαγγέλματος). 

 

Η οποία προσφορά, αν και άρτια τεχνικά, ως μονωτικό περιλαμβάνει eps80 γραφιτούχο. Κατ' αρχάς, δεν είναι χαμηλή η πυκνότητα; Και κυρίως, έχει νόημα ο γραφίτης όταν καλύπτεται από υλικό ρύσεων; Αντανακλά ακτινοβολία και σε αυτή την περίπτωση;

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπροστά μου προσφορά (από συνάδελφό μας ΠΜ του ΑΠΘ) για την παλιά ταράτσα ενός φίλου (ο οποίος φίλος ζήτησε τη γνώμη μου καθότι εγώ δεν ασχολούμαι πια λόγω αλλαγής επαγγέλματος). 

 

Η οποία προσφορά, αν και άρτια τεχνικά, ως μονωτικό περιλαμβάνει eps80 γραφιτούχο. Καταρχήν δεν είναι χαμηλή η πυκνότητα; Και κυρίως, έχει νόημα ο γραφίτης όταν καλύπτεται από υλικό ρύσεων; Αντανακλά ακτινοβολία και σε αυτή την περίπτωση;

 

γιατί σε ποια περίπτωση αντανακλά? ο γραφίτης δεν μπαίνει για αντανάκλαση !!!!!!  

Link to comment
Share on other sites

Στα δώματα και στην συμβατική θερμόνωση προτιμώ το xps, στην θερμοπρώσοψη προτιμώ το eps (200 kg/m3 στο κάτω 1 μέτρο και 60-80  kg/m3 στο υπόλοιπο)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το 'πα λάθος ή λαϊκά, αλλά δεν μειώνει την μεταφορά θερμικής ακτινοβολίας με αποτέλεσμα να αυξάνει το λ; Αυτό το όφελος υπάρχει και χωρίς να είναι έξω έξω;

 

"The graphite absorbs and reflects radiant heat energy. This slows the rate of heat transfer through the material, thereby increasing the material’s insulation performance." [www.neopor.basf.us]

 

 

Στα δώματα και στην συμβατική θερμόνωση προτιμώ το xps, στην θερμοπρόσοψη προτιμώ το eps (200 kg/m3 στο κάτω 1 μέτρο και 60-80  kg/m3 στο υπόλοιπο)

 

Ευχαριστώ, κάπως έτσι τα ήξερα και εγώ.

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.