Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με τη χρήση ταράτσας


helic

Recommended Posts

Καλημέρα, ανιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με τη χρήση ταράτσας. Το 2010 φτιάξαμε συμβόλαια, γιατί το σπίτι-διαμέρισμα ήταν αρκετά μπερδεμένο ιδιοκτησιακά. Πρόκειται για διόροφη κατοικία, με δύο διαμερίσματα στο ισόγειο, δύο στον πρώτο όροφο και δύο κλιμακοστάσια. Στα συμβόλαια, για να χωριστεί και η ταράτσα, σχεδιάστηκε από ένα διαμέρισμα στην κάθε μεριά (προοπτική), ώστε οι ιδιοκτήτες των αντίστοιχων διαμερισμάων του πρώτου ορόφου να έχουν δικαίωμα στη χρήση συγκεκριμένης περιοχής της ταράτσας. Είμαι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος του πρώτου ορόφου και ενός κλιμακοστασίου, άρα έχω και δικαίωμα στη χρήση της ταράτσας πάνω από το διαμέρισμά μου.  Πριν λίγα χρόνια, άλλαξα κάγκελα από την πλευρά μου μόνο. Για να μην υπάρχουν διαφωνίες, κάλεσα το μηχανικό, που ανέλαβε τα σχέδια για τα συμβόλαια, μας έδειξε τα σύνορα και έχτισα κολώνες.Επειδή διαφωνώ για πολλούς λόγους (πχ μόνωση) με τον ιδιοκτήτη του άλλου διαμερίσματος του πρώτου ορόφου, θέλω να χτίσω τοίχο μεταξύ μας που να χωρίζει την ταράτσα, για να κάνει ο καθένας ότι θέλει στη μεριά του. Ο τοίχος μπορεί να χτιστει, ακόμη κι αν διαφωνεί ο άλλος ιδιοκτήτης; Τι μπορώ να κάνω στην πλευρά μου χωρίς να επηρεάζω τον άλλο; Τι πρέπει υποχρεωτικά να κάνουμε μαζί;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που φαινεται - εκ πρωτης οψεως- οτι κανατε ειναι οτι

κρατησε ο καθενας μερικα χιλιοστα για την καθυψος επεκταση της οικοδομης, και δη εκαστος ανω του δικου του διαμερισματος

και την αποκλειστικη χρηση της ταρατσας στο σημειο αυτο.

 

Κατα τα  λοιπα η ταρατσα παραμενει κοινοκτητη, απλα η χρηση της εχει περιορισθει υπερ "μερικων"

 

Αν υπαρχει αναγκη επισκευης της μονωσης, αυτη αφορά ολη την οικοδομη.

Οι δασπανες αυτες θεωρουνται κοινοχρηστες "ολων" των ιδιοκτητων

αλλα,

ο εχων την χρηση επιβαρυνεται με το 50%

 

Ολα αυτα αν δεν υπαρχουν αλλες συμφωνιες ειτε κατα την συνταξη της συστασης ΟΙ ειτε απο κανονισμο.

 

Μιλας με τον δικηγορο σου

 

υγ

γνωμη μου ειναι οτι: τοιχος δεν μπορει να χτισθει, ουτε λογος υπαρχει....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές dimitris GM,

Το θέμα είναι ότι υπάρχει στα συμβόλαια στον 2ο οροφο (ταράτσα σήμερα) προοπτική για δύο διαμερίσματα (ένα για κάθε ιδιοκτήτη), τα οποία υπάρχουν και σε σχέδια και φτιάχτηκαν για τους εξής λόγους:

α. Για να χωριστεί η ταράτσα.

β. Για να μοιραστεί ο συντελεστής δόμησης, ο οποίος δεν είχε εξαντληθεί.

Δηλαδή, πέρα από τη χρήση εφόσον χτιστεί το διαμέρισμά μου, μπορώ να οριοθετήσω την ταράσα ως βεράντα του; Επισημαίνω ότι τα όρια τα γνωρίζουμε. Μπορώ να χτίσω τοίχο από τη γραμμή του ορίου και προς τη δική μου πλευρά;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

οταν χτισθουν τα διαμερισματα προς αξιοποιηση του υπολοιπόμενου συντελεστη δομησης,

το εμπρος  μερος [ταρατσα-μπαλκονι] προφανως θα ανηκει   σε καθε διαμερισμα...

δεν θα σουλατσαρει καθε ενας μπροστα στα παραθυρα του  αλλου...

 

το συνηθισμενο ειναι να χτισθουν εν επαφη

 

ακομα και αν χτισθουν χωριστα, τοιχος δεν μπορει να γινει

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το δικαίωμα υψούν και άλλο η χρήση της ταράτσας. Για να έχεις δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης της ταράτσας πρέπει αυτό να αναγράφεται ρητά στο συμβόλαιο. Διαφορετικά η ταράτσα είναι κοινόχρηστη μέχρι να χτίσεις αυτό που δικαιούσαι.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δικαίωμα υψούν - ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία ή αποκλειστική χρήση ? Αυτό μάλλον φαίνεται στα συμβόλαια. Μάλλον το πρώτο.

 

Εφόσον έχεις δικαίωμα υψούν μπορείς να βγάλεις άδεια για το τμήμα σου. Η κατασκευή ενός τοίχου τώρα δεν ξέρω τι χρειάζεται. Λογικά οικοδομική άδεια.

 

Πήγαινε σε μηχανικό να δει το συμβόλαιο και να δει και τι χρειάζεται για να βάλεις τον τοίχο. Μην τον κάνεις αυθαίρετα αν φοβάσαι καταγγελία γείτονα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.