Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Σ αυτο το νομοσχεδιο υπονοειται οτι τα υπογεια που δεν  συνδεονται λειτουργικα με τον υπερκειμενο οροφο τα υπολογιζουμε χωρις μειωτικο???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δυστυχως...δεν υπονοειται

 

αλλα συναγεται..."ευθεως" απο το αρθρο 84

 

περιπου  το υπογειο που δεν  "επικοινωνει"  αντιμετωπιζεται  "σαν"  να εχτισες εναν οροφο...

 

υποθετω πως θα το διορθωσουν...

 

υγ

για το θεμα των υπογειων, στην διαβουλευση υπαρχει μεταξυ αλλων σχολιων και το εξης σχολιο

 

9 Σεπτεμβρίου 2016, 08:40 | ΚΙΑΓΙΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
Μόνιμος Σύνδεσμος

Παρ. 6: προς τι ο λογος που πρεπει η υπογεια σταθμη(αρθ.84 παρ.6) να εχει λειτουργικη ενοτητα με τον υπερκειμενο οροφο ωστε να παρει την εκπτωση? Σε περιπτωση που ειναι ακομη και του ιδιου και λειτουργει ανεξαρτητα απο τον υπερκειμενο οροφο γιατι να πληρωσει περισσοτερ απο καποιον που εκανε μια πχ μεζονετα τριων επιπεδων συνολικου εμβαδου 150μ2.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, είναι όντως 165 σελίδες το σχέδιο του νόμου ή με γέλασαν τα μάτια μου;

 

Ο 4178 ήταν 52, άσχετα που τελικά είχε εγκυκλίους, ερωτοαπαντήσεις κτλ κτλ. Κι από ό,τι καταλαβαίνω, και τούτος εδώ δεν κερδίζει βραβείο σαφήνειας...

 

Η πλάκα είναι ότι ένας από του λόγους που πήγα στη θετική κατεύθυνση ήταν επειδή σιχαινόμουν να διαβάζω κατεβατά... Ορίστε η τιμωρία μου. :sad:

 

Edit - τώρα είδα ότι είναι πολύ πιο αραιό το κείμενο απ'ό,τι στο ΦΕΚ. Πάω με χαρά να διαβάσω. :mrgreen:

Edited by uptight
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για την αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια λογικά σύμφωνα με άρθρο 84, παρ. 7 καταλαβαίνω ότι συνεχίζει να ισχύει ότι και στο Ν4178/13 για υπολογισμό μέχρι τα επιτρεπόμενα με αναλυτικό και τα υπόλοιπα με παράβαση και αλλαγή χρήσης όπως αναφέρεται στην εγκύκλιο. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι..

 

έχω μια δήλωση σε φάση υπαγωγής και έχουν βγει οι εντολές πληρωμής του προστίμου για εφάπαξ καταβολή.

Οι ιδιοκτήτες δεν θελουν να το πληρώσουν τώρα γιατί θέλουν να περιμενουν τον νέο νόμο.

Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?

Μπορεί να γίνει επανυπολογισμός προστίμου (ακόμα και με τον ισχύοντα νόμο) εφόσον έχουν βγει οι εντολές;

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Θα το αφησει και θα περιμενει το νεο Νομο.

Λογικα εχει πληρωσει το παραβολο.

Αρα να τον πας σε κατασταση "υπαγωγη".

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει επανυπολογισμός προστίμου (ακόμα και με τον ισχύοντα νόμο) εφόσον έχουν βγει οι εντολές;

 

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση!

 

Το παράβολο έχει πληρωθεί.

 

Γνωρίζετε μήπως αν θα πρέπει να μεταφερθούν οι δηλώσεις στον επόμενο νόμο;

 

Επίσης σας είναι εύκολο να μου εξηγήσετε πως μπορεί να γίνει ο επανυπολογισμός αφού έχουν εκδοθει οι εντολές;

Edited by eleni_civil
Link to comment
Share on other sites

.....

 

Γνωρίζετε μήπως αν θα πρέπει να μεταφερθούν οι δηλώσεις στον επόμενο νόμο;

 

Επίσης σας είναι εύκολο να μου εξηγήσετε πως μπορεί να γίνει ο επανυπολογισμός αφού έχουν εκδοθει οι εντολές;

Να υπενθυμίσω ότι ο «Επόμενος Νόμος» δεν έχει ψηφιστεί.

Είναι ο επόμενος. Δεν υπάρχει σήμερα ως δεδομένος και εν ισχύ.

 

Οπότε όλα μα όλα είναι υποθέσεις με βάση το αρχικό σχέδιο στη διαβούλευση.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σας είναι εύκολο να μου εξηγήσετε πως μπορεί να γίνει ο επανυπολογισμός αφού έχουν εκδοθει οι εντολές;

 

Κανεις όποιες διορθώσεις θέλεις, κάνεις αποθήκευση, κάνεις επανϋπολογισμό προστίμου, εκδίδονται νέες εντολές.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.