Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Για ποιες κατηγορίες αυθαιρέτων μειώνονται τα πρόστιμα


Engineer

Recommended Posts

ισχύει ότι πληρώνεις ΚΑΙ ποσοστό προστίμου (εκτός από το παράβολο) αν νομιμοποιησεις μέσω πολεοδομίας με άρθρο 23...???

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το πιο ουσιώδες είναι να γράψουμε στη διαβούλευση τα σχόλιά μας νομίζω μήπως και εισακουστούν σε ένα ποσοστό. Το θέμα της Στατικής επάρκειας από μονο του θα "ακυρώσει" την εφαρμογή του Νόμου, και πρέπει να το καταλάβουν αυτό.

Ειδικά δε η αναδρομική εφαρμογή για το 4178/13 θα μας "χαρίσει" πολλά μπινελίκια και χάσιμο υπαρχόντων πελατών (να μη πω και ξύλο)!!!

οι εκπτώσεις προστίμων είναι τρίχες μπροστά στην υποχρέωση ακριβών μελετών με καταστροφικούς ελέγχους σε καθεστώς πολλων ιδιοκτητών και σε οικοδομές του 1960 - αυτά απλά δε γίνονται!

Και τί θα γινει εάν βγουν κόκκινα??

και αντε στατική επάρκεια σε παράνομο όροφο να το καταλάβω, σε μικροαλλαγές?

τί θα γίνει με τα ακινητα που άλλαξαν χέρια?

και γιατί δεν επιβάλλεται τότε αναδρομικά και στον 3843 στις περιπτώσεις σοφιτων και παταριών?

και γιατί δεν επιβάλλονται και νέες μελέτες πυρασφάλειας και παθητικής μαλιστα??

πλήρης παραλογισμός!

γι αυτό ...πάρτε και γράφτε στη διαβούλευση μπας και ξεστραβωθούν!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι που ονειρεύεστε αμοιβές 500αρικου καιρός να ξυπνήσετε!! (με ολο το σεβασμό). Σε όλα τα μέσα υπάρχουν κατευθυνόμενα ρεπορτάζ-δημοσιεύματα απο την ΠΟΜΙΔΑ που καταγγέλλουν την συντεχνία των Μηχανικών και μεσα σ'ολα γραφουν και για τις αμοιβες μας...αρχικα εγραφαν για 500 ευρω μετα για 400-500 ,σήμερα διάβασα γαι 300 ευρώ....  φτιάχνουν 'κλίμα' .Το αποκορύφωμα ο Υπουργός Τσιρώνης σήμερα μίλησε για αμοιβή 50 ευρω σε απλές περιπτώσεις....αρα σε δύσκολες που θα πας?στα 100?αντε 150?

Link to comment
Share on other sites

Τα 50 ευρώ τα δίνω στο Σπίρτζη, για να τα δώσει στους εργολάβους, κάθε φορά που ανεβαίνω να κάνω μιά δουλειά στην Αθήνα ...

Από τη δουλειά αυτή (και σύμφωνα με τα αποτελέσματά της) ο πελάτης-ιδιοκτήτης θα πληρώσει (στη διάρκεια της ζωής του) σε :

πρόστιμα + εφορία + ανταποδοτικά ή άλλα τέλη

περίπου τη σημερινή αξία του ακινήτου του ... αύριο ίσως και πολύ παραπάνω από αυτή ...

 

Οπότε και ξυδάκι μαζί ... σ' όποιον δεν αρέσει ... στον ανυπ. σίγουρα ...

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα στήν διαβούλευση(opengov.gr -δομημένο περιβάλλον ) να στείλω απόψεις μου ,αλλά δέν αποστέλεται το μήνυμα διότι μου ζητάει να ξαναγυρίσω στήν Β δημοτικού και Α. τζιούνορ Αγγλικών ,έχασα τήν υπομονή μου μετά από 100 σωστές απαντήσεις. Τι πρέπει να κάνω? 

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα στήν διαβούλευση(opengov.gr -δομημένο περιβάλλον ) να στείλω απόψεις μου ,αλλά δέν αποστέλεται το μήνυμα διότι μου ζητάει να ξαναγυρίσω στήν Β δημοτικού και Α. τζιούνορ Αγγλικών ,έχασα τήν υπομονή μου μετά από 100 σωστές απαντήσεις. Τι πρέπει να κάνω? 

να αδιαφορήσεις μήπως;

σας ενημερώνω ότι τα σχόλια στη διαβούλευση περνάνε λογοκρισία και όσα δεν αρέσουν διαγράφονται

Επιπλέον, η διαβούλευση υπάρχει μόνο γιατί είναι υποχρεωτική. Δεν λαμβάνεται υπόψη ουσιαστικά

Περιμένετε να δούμε το σχέδιο νόμου που θα κατατεθεί στη Βουλή, για να καταλάβετε ότι δεν έχουν νόημα τα σχόλια. 

Και δεν θα είναι ούτε αυτό που έδωσαν για διαβούλευση

Εν τω μεταξύ διαδίδουν ότι θα ψηφιστεί ο νόμος πριν τη λήξη του 4178 !

Εμένα μου φαίνεται λίγο επιστημονική φαντασία, εκτός αν υπάρχουν έτοιμες τίποτα βιαστικές φωτογραφικές και πρέπει να ξοφληθούν τα γραμμάτια 

Link to comment
Share on other sites

Εν κατακλείδει και θα ήθελα τη γνώμη του Ιάσονα σε αυτό, τα βήματα που πρέπει να κάνουμε μέχρι τη λήξη του 4178 ή καλύτερα μέχρι να αποφασίσουν όπως στον 4014 να κλειδώσουν το σύστημα, είναι:

 

1. Ολοκλήρωση των δηλώσεων 4178 ως προς τα τελικά Φ.Κ. και τα τελικά τ.μ. που θα δηλωθούν

 

2. Μετάβαση δηλώσεων σε ολοκληρωμένη υπαγωγή

 

3. Ανέβασμα όλων των δικαιολογητικών της Β Φάσης και κλείσιμο δηλώσεων κυρίως σε περιπτώσεις απο Σοφίτες, Υπόγεια που έγιναν αυτοτελείς κατοικίες, περιπτώσεων προς Νομιμοποίηση (ώστε να αποφύγουμε το 20% καταβολής προστίμου) - (Λογικά θα μπορείς μετά εντός 3ετίας να ολοκληρώσεις την Ο.Α.) Άλλη περίπτωση που πρέπει οπωσδήποτε να ολοκληρωθεί?

 

4. Πρέπει να ενημερώσουμε τους ιδιοκτήτες να πληρώσουν τις ληξιπρόθεσμες οφειλές έως σήμερα?

 

Κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.